لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۱:۰۷

برزيل تحریم های شورای امنیت علیه ایران را اجرا می کند


لولا داسیلوا، رییس جمهوری برزیل
لولا داسیلوا، رییس جمهوری برزیل
برزيل روز سه شنبه و در حالی که مذاکراتش با تهران برای مبادله سوخت اتمی در جريان است، لايحه اجرای تحريم های شورای امنيت عليه ايران را امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سلسو آموريم، وزير خارجه برزيل گفت:«لولا داسيلوا رييس جمهوری برزيل اين لايحه را امضا کرده و به اجرا گذاشت به اين دليل که به لحاظ سنتی ما ملزم به اجرای تصميم های شورای امنيت هستيم، هرچند با آن موافق نباشيم.»

برزيل و ترکيه، دو کشوری که توافق تبادل سوخت اتمی با ايران در خاک ترکيه را امضا کردند، تنها اعضای شورای امنيت سازمان ملل بودند که به دور چهارم تحريم های شورای امنيت عليه ايران، رای منفی دادند.

مقامات رسمی برزيل پيشتر هم گفته بودند در هر صورت، تحريم های شورای امنيت عليه ايران را به اجرا خواهند گذاشت. با امضای اين لايحه از سوی رييس جمهوری برزيل، قانون تحريم های ايران به اجرا گذاشته می شود.

برزيل پس از تصويب دور چهارم تحريم های شورای امنيت عليه ايران، نسبت به اتخاذ چنين اقدامی ابراز تاسف کرد.

لوييز ايناسيو لولا داسيلوا، رئيس جمهوری برزيل که خود شخصا به تهران رفت تا شاهد امضای توافقنامه تهران باشد، پس از تصويب تحريم ها گفت: «تاسف‌بار اين که اين بار ايران می‌خواست مذاکره کند و آنهايی که نمی‌خواستند مذاکره کنند کسانی بودند که گمان می‌کنند زور همه چيز را حل می‌کند.»

رئيس جمهوری برزيل آن زمان تصريح کرد: «من فکر ميکنم اتخاذ چنين تصميمی اشتباه بود.»

لولا داسيلوا گفت: «گمان می‌کنم شورای امنيت يک فرصت تاريخی را برای مذاکره بی‌دغدغه درباره برنامه هسته‌ای ايران را به دور انداخت.»

ترکيه و برزيل که تلاش‌شان برای قانع کردن ايران به خارج ساختن اورانيوم غنی‌شده به موفقيت رسيد اما از سوی قدرت‌های جهانی با سردی با ‌آن برخورد شد، در روز رای‌گيری به قطعنامه رای منفی و لبنان نيز رای ممتنع داد.
XS
SM
MD
LG