لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۳۴

شش سال حبس برای عمادالدين باقی به دليل مصاحبه با آيت الله منتظری


عمادالدین باقی
دادگاه رسيدگی به پرونده عمادالدين باقی، در جريان بررسی اتهامی با عنوان مصاحبه با آيت الله منتظری، اين فعال حقوق بشر را به شش سال زندان محکوم کرده است. اين درحالی است که آقای باقی پيشتر به هفت سال زندان و پنج سال محروميت از فعاليت های رسانه ای و مدنی محکوم شده بود.

به گزارش وبسايت های کلمه و جرس، رسيدگی دادگاه و حکم ياد شده، مربوط به مصاحبه ای است که پس از درگذشت آيت الله منتظری در دی ماه سال گذشته، از شبکه تلویزیونی بی بی سی پخش شده بود.

دادگاه با توجه به اين مصاحبه، آقای باقی را به «تبليغ عليه نظام و اجتماع و تبانی برای برهم زدن امنيت کشور محکوم» محکوم کرده است.

عمادالدين باقی پرونده ديگری در دادگاه عمومی و برای بررسی اتهام های مطرح شده در مورد پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانيان دارد.

دادنامه دادگاه انقلاب عليه آقای باقی می گويد: «شخص آقای عمادالدين باقی اين گونه فعاليت ها(مصاحبه) را مصداق آزادی بيان می داند و محتويات پرونده حکايت از ارتباط آقای باقی با کشورهای معاند که درصدد براندازی نظام جمهوری اسلامی هستند وهر کاری عليه حکومت اسلامی کرده اند توان اثر نداشته اند، رابطه نزديک داشته وبه ظاهر شهروند ايرانی است اما تمام توان خود را برای تحقق اهداف کشورهای معاند اروپايی در ايران به کار گرفته است نمونه اين فعاليتها ارتباط با يونيسف در پوشش کارهای تحقيقی مربوط به حقوق کودکان و معدومين و زندانيان است.»

اين دادنامه نتيجه گيری کرده که « چنين شخصيتی نمی تواند مصاحبه با آقای منتظری را بدون هدف عليه امنيت کشور انجام دهد به خصوص که محتويات مصاحبه سبب انحراف و ذهنيت در تاريخ انقلاب و اهداف حکومت اسلامی باشد.»

در اين دادنامه آمده است:« مجموع فعاليت های به اصطلاح حقوق بشری آقای باقی و محکوميت های وی و نوع رفت و آمدهای وی به سفارتخانه ها و کشورهای خارجی که در پرونده منعکس است، همه قرينه بر توجه اتهام ومصداق اجتماع و تبانی عليه امنيت کشور محسوب می شود و دقيقا تبليغ عليه نظام جمهوری مقدس اسلامی است.»

آقای باقی که در سال ۲۰۰۹ به خاطر فعاليت‌های حقوق بشری خود برنده جايزه «مارتين انالز» شده بود در سال‌های گذشته ۳ بار بازداشت شده و جمعاً حدود چهار سال و نيم را در زندان به سر برده است.

اين روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در اوائل تيرماه امسال پس از تحمل شش ماه حبس با توديع وثيقه ۲۰۰ ميليون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شده بود. آزادی آقای باقی در شرايطی بود که وی ۵ ماه از ۶ ماه بازداشت خود را در سلول انفرادی و بسته سپری کرده بود و خانواده او طی اين مدت نسبت به وضعيت و سلامتش ابراز نگرانی کرده بودند.
XS
SM
MD
LG