لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۰۰

مذاکرات ايران، عراق و آمريکا پنج شنبه آغاز می شود


حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در بغداد در این دور مذاکرات حضور نخواهد داشت.

یک هيات ايرانی برای شرکت در چهارمین دور مذاکرات سه جانبه با آمريکا و عراق برسر مسايل امنيتی عراق، روز چهارشنبه وارد بغداد شد.


به گزارش خبرگزاری ايسنا، رضا اميری مقدم، رييس هيات ايرانی اعلام کرده است اين دور از مذاکرات سه جانبه که قرار است پنج شنبه ۱۶ اسفند ماه برگزار شود، به درخواست نوری المالکی، نخست وزير عراق از دولت ايران انجام مي شود و مذاکرات در سطح «کارشناسان» است.


حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در بغداد نیز به این خبرگزاری گفت: « اين مذاكرات در همان چارچوب‌ های قبلی و در يک جلسه برگزار ميی شود كه ادامه‌ آن بستگی به ميزان پيشرفت مذاكرات دارد.»


وی افزود: «بحث بر سر آزادی ديپلمات ‌های ايرانی ربوده شده در اربيل که ايران در اين خصوص از آمريکايی‌ ها گلايه‌ شديد دارد و نيز بحث بر سر چگونگی اخراج و انجام اقدامات آمريکا در خصوص منافقين [سازمان مجاهدين خلق] در عراق از جمله‌ ديگر بحث‌ های اين دور از مذاکرات است.»


چهارمين دور مذاکرات سه جانبه ايران، عراق و امريکا بر سر مسايل امنيتی عراق قرار بود در تاريخ ۲۶ بهمن ماه در بغداد برگزار شود اما يک روز پيش از آغاز مذاکرات، مقامات عراقی و آمريکايی اعلام کردند که ايران به صورت يک جانبه آن را لغو کرده است.


دور اول و دوم اين مذاکرات بين «حسن کاظمی قمی» سفير ايران در عراق و «رايان کروکر» سفير آمريکا در عراق برگزار شد. اما دور سوم تنها در سطح کارشناسی انجام شد.

سه روز پس از آن، محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست هفتگی خود «تعويق» مذاکرات را تاييد کرد. او علت اين اقدام ايران را «دلايل فنی» عنوان کرد اما توضيح بيشتری در اين زمینه نداد.


هفته گذشته محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران که برای یک سفر دو روزه به عراق رفته بود در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره ادامه مذاکرات سه جانبه گفته بود: «ما آماده گفت وگو هستيم. اين گفت و گوها از قبل برنامه ريزی شده و در موعد مقرر انجام خواهد شد.»


دور اول مذاکرات در هفتم خرداد ماه سال ۸۶، دور دوم، در روز دوم مرداد ماه و دور سوم هم پانزدهم مرداد ماه برگزار شدند.


دور اول و دوم اين مذاکرات بين «حسن کاظمی قمی» سفير ايران در عراق و «رايان کروکر» سفير آمريکا در عراق برگزار شد. اما دور سوم تنها در سطح کارشناسی انجام شد.


محمود احمدی نژاد، در هفته گذشته در عراق درباره سطح مذاکرات سه جانبه گفته بود: «تا امروز نيازی به ارتقای سطح اين مذاکرات نبوده است». وی با این حال احتمال ارتقای سطح مذاکرات را رد نکرد.


اتهامات تازه آمريکا عليه ايران


آمریکا از زمان تهاجم به عراق تا کنون بارها ایران را به دامن زدن به خشونت ها در عراق متهم کرده است.


اما ایران این اتهام را رد می کند و در مقابل حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق را دلیل این خشونت ها و حضور ارتش آمریکا در عراق را باعث تشدید خشونت ها اعلام می کند.


مذاکرات سه جانبه به درخواست دولت عراق از ایران و آمریکا برای بحث برسر مسایل امنیتی عراق از جمله خشونت ها آغاز شد.


چند روز پس از لغو دور چهارم مذاکرات، ارتش آمريکا اعلام کرد شواهدی در دست دارد که نشان مي دهند شورشيان شيعه به طور فزاينده ای از ذخاير مخفی اسلحه برای حمله به نيروهای نظامی آمريکا و عراق استفاده می کنند.چند روز پس از لغو دور چهارم مذاکرات، ارتش آمريکا اعلام کرد شواهدی در دست دارد که نشان مي دهند شورشيان شيعه به طور فزاينده ای از ذخاير مخفی اسلحه برای حمله به نيروهای نظامی آمريکا و عراق استفاده می کنند.

دريا سالار گريگوری اسميت، سخنگوی ارتش آمريکا گفت که اين نظاميان اسلحه و بودجه خود را از ايران مي گيرند و حتی در ايران آموزش مي بينند.


همچنين پيش از آن ارتش آمريکا، جمهوری اسلامی ايران را متهم به اخلال در روابط «شوراهای بيداری» در عراق کرده بود.


اين شورا ها از قبايل سنی عراق تشکيل شده اند و متعهد به همکاری با نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا برای مقابله با تروريسم شده اند.


آمريکا ايران را متهم کرده است که با ايجاد اختلاف ميان اين قبايل باعث شده است که آنان از همکاری با امريکا دست بکشند.


آقای احمدی نژاد، در يک کنفرانس خبری در بغداد در باره اتهامات تازه امریکا گفته بود: «ما تاکنون چيزی درباره اين اتهامات نشنيده ايم و طرف عراقی هم مطرح نکرده است.»


به گزارش خبرگزاری ها آقای اميری نیز در بدو ورود به بغداد در يک نشست خبری گفت: «جمهوری اسلامی ايران برای تامين امنيت در عراق اهميت به سزايی قايل است و برای تحقق اين هدف تمام همت خود را به کار خواهد بست.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG