لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۳۱

ایران به تحريم آمریکا علیه هشت مقام جمهوری اسلامی اعتراض کرد


محمد علی جعفری، غلامحسین محسنی اژه ای، سعید مرتضوی، احمدرضا رادان، حسین طائب
وزارت خارجه جمهوری اسلامی در اعتراض به تحريم هشت مقام حکومتی و دولتی ايران از سوی آمريکا، سفير سوئيس، حافظ منافع آمريکا در تهران را احضار کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، عصر روز پنجشنبه خانم «لئو آگوستی»، سفير سوئيس به عنوان حافظ منافع آمريکا به وزارت خارجه احضار و مراتب اعتراض تهران به وی ابلاغ شده است.

ايالات متحده آمريکا روز چهارشنبه هشت مقام دولتی ايران از جمله فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و چند وزير دولت را به دليل نقض حقوق بشر در جريان اعتراض ها به نتايج انتخابات رياست جمهوری در ايران در فهرست تحريم ها قرار داد.

وزارت خزانه داری آمريکا اعلام کرد در اين فرمان تحريم که به امضای باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا رسيد، مقامات ياد شده در فهرست تحريم ها قرار دارند و تمامی روابط اين افراد با نهادها و موسسات آمريکايی ممنوع شده است.

در بيانيه وزارت خزانه داری آمريکا آمده است: «اين هشت تن در نقض فاحش حقوق بشر در جريان سرکوب اعتراض های پس از انتخابات رياست جمهوری در ايران مسئول هستند و تمامی دارايی های آنها در ايالات متحده، مسدود می شود.»

در همین حال، مديرکل آمريکای شمالی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز پنجشنبه اقدام اخير دولت آمريکا را «نقض صريح بند اول بيانيه الجزاير و اخلال در نظم بين المللی» خوانده است.

اين مقام وزارت خارجه که اشاره ای به نام او نشده، دولت آمريکا را به سوءاستفاده سياسی از مفهوم حقوق بشر متهم کرده است.

طبق این گزارش، سفير سوئيس نیز در اين ديدار گفته است: «پيام اعتراض دولت جمهوری اسلامی ايران را به دولت آمريکا ابلاغ خواهد کرد. »

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صادق محصولی، وزير رفاه دولت دهم و وزير کشور دولت نهم، غلامحسين محسنی اژه ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضاييه فعلی و وزير سابق اطلاعات دولت نهم، سعيد مرتضوی، دادستان سابق تهران، حيدر مصلحی، وزير اطلاعات دولت دهم، مصطفی محمد نجار، وزير دفاع دولت نهم و وزير کشور دولت دهم، احمد رضا رادان، فرمانده نيروی انتظامی تهران بزرگ، حسين طائب معاون اطلاعات سپاه پاسداران و فرمانده نيروی مقاومت بسيج از سوی آمريکا تحريم شده اند.

سفير سوئيس در اين ديدار گفته که پيام اعتراض دولت جمهوری اسلامی ايران را به دولت آمريکا اطلاع خواهد داد.

هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا هم روز چهارشنبه و در يک کنفرانس خبری روز گفت که اين نخستين باری است که ايالات متحده به دليل نقض حقوق بشر، عليه ايران تحريم هايی را اعمال می کند.

هيلاری کلينتون اضافه کرده است: «زير نظر يا فرماندهی اين مقامات، شهروندان ايرانی به طور خودسرانه بازداشت شدند، کتک خوردند، شکنجه و مورد تجاوز قرار گرفتند، تهديد و به قتل رسيدند.»

به دنبال آغاز اعتراضات مردم ايران به نتيجه انتخابات که محمود احمدی‌نژاد پيروز آن اعلام شد، نيروهای امنيتی و انتظامی جمهوری اسلامی به‌ويژه پس از سخنرانی آيت‌الله خامنه‌ای در اولين نماز جمعه پس از انتخابات دست به سرکوب خشونت‌آميز مردم زدند.

در نتيجه اين سرکوب‌ها، به‌ويژه در ماه‌های نخست پس از انتخابات، ده‌ها نفر جان خود را از دست دادند و به گفته مقامات قضایی و انتظامی ایران هزاران نفر در جریان این اعتراضات بازداشت شدند.

تعدادی از دستگیر شدگان حوادث پس از انتخابات نیز جان خود را در بازداشتگاههای ایران از دست دادند. پرونده قربانیان بازداشتگاه کهریزک هنوز در قو قضاییه ایران در جریان است.

دیدن نظرات (۳۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG