لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۹

تعدیل یا عقب نشینی پاپ در مورد ممنوعیت مطلق استفاده از کاندوم


در واکنش و یا توضیح سخنان اخیر پاپ بندیکت شانزدهم رهبر کاتولیک های جهان در خصوص استفاده از کاندوم، مقامات واتیکان تاکید می کنند که این سخنان نباید به معنای «اصلاح و یا تغییر آموزه های بنیانی کلیسای کاتولیک» تلقی شود. اما در این بیانیه کاملا مشخص شده است که رهبر کاتولیک های جهان با استفاده از کاندوم در موارد بسیار مشخص و محدود موافق است.

به نوشته روزنامه گاردین، از متن بیانیه منتشر شده از سوی واتیکان و مصاحبه مفصل پاپ که قرار است هفته جاری به عنوان بخشی از یک کتاب جدید منتشر شود، چنین برمی آید که بندیکت شانزدهم در برخی از موضع گیری های خود در جریان سفر سال گذشته به آمریکا تجدید نظر کرده و پذیرفته است که استفاده از کاندوم خطر ابتلا به ایدز و گسترش ویروس اچ آی وی را کاهش می دهد.

فدریکو لمباردی، سخنگوی پاپ گفت که به اعتقاد رهبر کاتولیک های جهان «صرفا با توزیع کاندوم نمی توان با مشکل ایدز مقابله کرد. اما در همین حال، پاپ شرایط و موارد استثنایی را می پذیرد که بیماری ایدز از طریق روابط جنسی ممکن است به دیگران منتقل شود. در یک چنین مواردی پاپ روابط جنسی نامتناسب و بی قاعده را از نظر اخلاقی درست نمی داند ولی معتقد است که استفاده از کاندوم می تواند اولین گام در مسیر برقراری روابط جنسی انسانی تر باشد.»

روزنامه گاردین می افزاید که پاپ بندیکت شانزدهم در سخنان خود از مثال یک روسپی مذکر استفاده کرده که برای حفظ سلامت مشتریان خود از کاندوم استفاده می کند. هر چند آوردن چنین مثالی بسیار تعجب آور بود ولی در همین حال این امکان را برای پاپ فراهم کرد که موضوع استفاده از کاندوم را فقط به مسئله ایدز محدود دانسته و در مورد مخالفت کلیسا با کاندوم و روشهای دیگر پیشگیری از بارداری تردیدی ایجاد نکند.

سخنان پاپ این ابهام را به وجود آورد که (طبق آموزه های کلیسای کاتولیک) شاید زوج های معمولی نیز می توانند از این به بعد از کاندوم استفاده کنند حتی اگر این به معنای آن است که موارد استفاده از آن باید به زوجهایی محدود شود که یکی از آنها به ایدز مبتلا است.

به نوشته روزنامه گاردین، برای کاتولیک های معتقد و روحانیون کلیسای کاتولیک سخنان جدید پاپ دشواری های فراوانی ایجاد کرده است و آنها می کوشند تا معنا و مفاهیم این اظهارات را که با برخی از آموزه های تاکنونی کلیسا مغایرت دارد هضم کنند. کتاب جدیدی که شامل این مصاحبه مفصل پاپ بندیکت شانزدهم است روز چهارشنبه این هفته قرار است منتشر شود.

اکثر دین شناسان معتقند که سخنان جدید پاپ در مورد استفاده محدود از کاندوم نه تغییری است در مواضع کلیسای کاتولیک و نه جدید نظری در بنیان های اعتقادی این کلیسا. ولی اکثر کاتولیک های معمولی آنرا چراغ سبزی برای برقراری روابط جنسی مطمئن و بی خطر می دانند. فعالان مبارزه با ایدز نیز از موضع گیری جدید پاپ استقبال کرده اند.

یک سخنگوی برنامه مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد گفت:« این یک گام مهم و مثبت است . این تصمیم نشان می دهد که رفتار مسئولانه در مناسبات جنسی و استفاده از کاندوم در پیشگیری از گسترش بیماری ایدز نقش مهمی دارد.»
در زیمبابوه، یکی از کشورهای جنوب آفریقا که گسترش ایدز خطرناک تر از هر جای دیگر دنیا است، یک کشیش کاتولیک در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت:« سخنان جدید پاپ به این معنا است که از این پس مردان و زنان می توانند روابط جنسی مطمئن برقرار کنند. این برای همه بهتر است.»

روزنامه گاردین یادآوری می کند که پاپ بندیکت شانزدهم سال گذشته به خاطر سخنان خود در جریان سفر به آفریقا انتقاد و مخالفت های فراوانی را برانگیخت. وی گفته بود:« از کاندوم نباید استفاده کرد چون خطر گسترش بیماری ایدز را افزایش می دهد.»

در کتاب حاوی مصاحبه جدید پاپ وی هنوز بر همان نظر خود تاکید کرده ولی لحن و موضع نرم تری دارد و می گوید:« کاندوم به تنهایی نمی تواند معضل ایدز را حل کند و اقدامات دیگری باید صورت بگیرد.» پاپ در بخش دیگری از مصاحبه می افزاید:« کلیسای کاتولیک استفاده از کاندوم را یک راه حل واقعی و اخلاقی نمی داند. ولی در این و یا آن مورد و به خاطر کاهش خطر بیماری های مسری، کاندوم می تواند اولین گام به سمت برقراری روابط جنسی انسانی تر باشد.»
XS
SM
MD
LG