لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۹

«هشت شبه نظامی آلمانی در شمال پاکستان کشته شدند»


هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که در پاکستان به کار گرفته می شود
گزارش‌ها حاکی است در جريان حمله يک هواپيمای بدون سرنشين «آمريکايی» در شمال پاکستان در روز دوشنبه، هشت شبه نظامی طالبان که گفته می‌شود تابعيت آلمانی دارند، کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رويترز و به گفته مقامات رسمی پاکستانی، در جريان شليک دو موشک از سوی يک هواپيمای بدون سرنشين «آمريکايی» در شمال وزيرستان، چند تن از اعضای جنبش شبه نظامی جهاد اسلامی کشته شدند.

رويترز گزارش داده است هنوز منبع مستقلی اين حمله را تاييد نکرده و شبه نظاميان هم در اغلب مواقع اين گونه حمله و يا تلفات خود را رد می‌کنند. يکی از ساکنان اين منطقه در گفت‌وگويی تلفنی گفته که يک موشک به يک مسجد برخورد کرده است.

از سوی دیگر در همین روز هليکوپترهای ناتو، سازمان آتلانتيک شمالی هم مواضع شبه نظاميان در پاکستان را هدف قرار دادند. پاکستان به اين حملات اعتراض کرده و آن را تعرض به حاکميت خود می‌داند و حتی يکی از راه‌های انتقال لجستيکی ناتو در افغانستان را در واکنش به اين حمله ها مسدود کرده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا که گفته می‌شود انجام عمليات هواپيماهای بدون سرنشين را هدايت می‌کند، در پی هدف قرار دادن سران گروهی موسوم به «شبکه حقانی» است که در شمال وزيرستان و در ناحيه مرزی ميان افغانستان و پاکستان، فعاليت می‌کنند.

وزيرستان شمالی يکی از مناطق اصلی فعاليت و حرکت شبه نظاميان طالبان و گروه‌های مرتبط به آن است. در روزهای اخير هم آمريکا به شهروندان خود در اروپا هشدار داده است که ممکن است هدف حملات تروريستی قرار گيرند. گفته می‌شود اين سرنخ در جريان بازجويی از يکی از شبه نظاميان آلمانی – افغانی به نام احمد صديق به دست آمده است؛ ‌به گزارش رسانه‌های آلمان، احمد صديق اهل هامبورگ است و در زندان نظامی آمريکا در بگرام به سر می‌برد.

مقامات امنيتی آمريکايی می‌گويند استفاده از هواپيماهای بدون سرنشين، ابزار خوبی برای مبارزه با شبه نظاميان است هر چند بدون همکاری منابع اطلاعاتی و امنيتی آمريکايی، امکان استفاده درست از اين جنگ افزار وجود ندارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG