لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۴۷

رفسنجانی: تنها راه، مذاکرات بدون پیش شرط است


آقای رفسنجانی می گوید که محمد البرادعی در گزارش خود خلوص نیت به خرج نداده است. (عکس از فارس)

اکبر هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران اعلام کرد که مذاکره بدون پيش شرط تنها راهکار حل پرونده هسته ای ايران است.


به گزارش خبرگزاری ها، اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام و رييس مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی ايران، در نماز جمعه ۲۴ اسفند ماه تهران اعلام کرد که تنها راه حل پرونده هسته ای ايران آن است که پيش شرط برداشته شود و مذاکره آغاز شود.


اين در حالی است که در قطعنامه سوم شورای امنيت سازمان ملل که روز ۱۴ اسفند ماه تصويب شد، از ايران خواسته شده است که غنی سازی اورانيوم را به حال تعليق درآورد و به پای ميز مذاکره بازگردد.


آقای رفسنجانی گفته است:«چنانچه نقطه مبهمی در پرونده هسته ای ايران وجود داشته باشد، جمهوری اسلامی ايران رفع ابهام خواهد کرد و اگر نکته ابهامی وجود نداشته باشد، بگذارند روند علمی در کشوری مانند ايران که حق بهره گيری از فن آورب های روز را دارد، دنبال شود.»


محمد البرادعی، رييس آژانس بين الملی انرژی اتمی در نشست ۱۴ اسفند شورای حکام آژانس در وين اتهام «پيشرفت های نظامی هسته ای ايران» را «بسيار جدی» خواند و از جمهوری اسلامی خواست تا «به صورت فعال و داوطلبانه با آژانس همکاری کند.»

شورای امنيت سازمان ملل در روز سه شنبه ۱۴ اسفند ماه با ۱۴ رای مثبت، قطعنامه تازه ای عليه ايران تصويب کرده است که در آن تحريم های تازه ای برای تهران در نظر گرفته شده است.


قطعنامه ۱۸۰۳ شورای امنيت با پيشنهاد فرانسه، بريتانيا و آلمان به رای گذاشته شد و تنها کشور اندونزی به عنوان يکی از اعضای غيردائم شورای امنيت، به آن رای ممتنع داد.


اکبر هاشمی رفسنجانی با اشاره به تعامل جمهوری اسلامی ايران با شورای حکام و آژانس بين المللی انرژی هسته ای گفت که جمهوری اسلامی ايران با شورای حکام و آژانس بين المللی انرژی هسته ای مشکلی ندارد و اين نهاد پاسخ همه سوالات خود را گرفته است.


اين در حالی است که محمد البرادعی در تازه ترين گزارش خود در باره پرونده هسته يا ايران، تاکيد کرده است که در باره صلح آميز بودن فعاليت های هسته ای ايران نگرانی جدی وجود دارد.


آژانس می گويد بر اساس اسنادی که در اختيار آن قرار گرفته است، ايران در زمينه استفاده از سانتريفوژهای پيشرفته تر برای غنی سازی سريع تر اورانيوم، آزمايش مواد منفجره و تحقيقات بر روی کلاهک های هسته ای که بر روی موشک سوار می شوند، فعاليت زيادی داشته است.


خطيب نماز جمعه تهران در باره گزارش آقای برادعی گفت: «البته محمد البرادعی مدير کل آژانس بين المللی انرژی هسته ای نيز در گزارش خود خلوص به خرج نداد و نکاتی را مطرح کرد که جای پايی برای بعضی ها باشد.»


جمهوری اسلامی ايران، پس از انتشار گزارش آقای برادعی، اعلام کرد که پرونده هسته ای مختومه است و گزارش را کاملا به نفع خود و مثبت ارزيابی کرد.


اما همين گزارش به دليل تاکيد بر نگرانی آژانس از فعاليت های نظامی ايران باعث تصويب دور سوم تحريم ها عليه ايران در شورای امنيت سازمان ملل شد.


آقای رفسنجانی همچنين خطاب به آمريکا گفت: «از راهی که در مواجهه با پرونده هسته ای ايران در پيش گرفته اند بيشتر خودشان آسيب می بينند و آسيب جمهوری اسلامی ايران کمتر است.»


XS
SM
MD
LG