لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۰۷

آمریکا یک بانک بحرینی را به دلیل رابطه با ایران تحریم کرد


بانک بحرینی رابطه خود را با ایران پنهان نمی کند.

وزارت خزانه داری آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد که يک بانک بحرينی را، که گفته می شود تحت کنترل بانک ملی ايران است، تحریم کرده است.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، وزارت خزانه داری آمريکا «فيوچر بانک» بحرين را تحریم کرده و دارايی ها و اموال متعلق به اين بانک نیز در ايالات متحده مسدود شده اند.


آمريکايی ها نيز از هر گونه معامله و تجارتی با اين بانک منع شده اند.


وزارت خزانه داری آمريکا می گويد که «فيوچر بانک» در سال ۲۰۰۴ میلادی با سرمايه گذاری مشترک بانک صادرات و بانک ملی از ايران و يک بانک خصوصی در بحرين به وجود آمده است.


وزارت خزانه داری آمريکا می گويد که «فيوچر بانک» در سال ۲۰۰۴ با سرمايه گذاری مشترک بانک صادرات و بانک ملی از ايران و يک بانک خصوصی در بحرين به وجود آمده است.

بانک ملی و بانک صادرات در ليست سياه دولت آمريکا قرار دارند و اموال انها در اين کشور مسدود شده است.


دولت آمريکا می گويد هر کدام از دو بانک ايرانی دارای ۳۳.۳ درصد از سهام «فيوچر بانک» هستند.


مقامات آمريکايی می گویند که اين بانک تحت کنترل بانک ملی ايران است، ولی هيچ مدرکی برای اثبات اين ادعای خود ارايه نکرده اند.


با این حال این بانک که با نام عربی «المستقبل» نیز فعالیت می کند، رابطه با ایران را تکذیب نمی کند و «تسهیل ارتباط مالی ایران با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس» به عنوان یکی از اهداف اصلی آن اعلام شده است.


هر چند که بانک های ملی و صادرات ایران، بنیانگذاران اصلی این بانک هستند، با این حال مقام های این بانک می گویند که بر اساس توافق «سهامداران»، بانک «المستقبل» از دو بانک ملی و صادرات جدا شده و مستقل به کار خود ادامه می دهدو


ايالات متحده بارها بانک ملی را متهم کرده که به دولت ايران برای دستيابی به سلاح هسته ای و موشک های بالستيک کمک می کند.


دولت آمريکا از کشورهای مختلف می خواهد که رابطه اقتصادی خود را با ايران قطع کنند يا به حداقل برسانند تا اين کشور مجبور به توقف غنی سازی شود.


شورای امنيت نيز تاکنون سه قطعنامه تحريمی عليه ايران صادر کرده و از تهران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند. تهران تاکنون از دستور سازمان ملل سر پيچی کرده است.


مقامات آمريکايی ايران را متهم می کنند که سعی می کند از طريق برخی از کشورها تحريم ها را دور بزند.


هنری پالسون، وزير خزانه داری آمريکا، هفته گذشته، بانک های ايران را به فعاليت های به گفته او «فريبکارانه» متهم کرد و گفت : «واشينگتن به بانک های خارجی گوشزد کرده است که تحريم های شورای امنيت سازمان ملل متحد را عليه تهران رعايت کنند.»


آقای پالسون که در يک کميته مجلس نمايندگان آمريکا صحبت می کرد، گفت: «ما همه نوع فعاليت های فريبکارانه را در عمليات بانک های ايران می بينيم، و تاکنون نيز برای اعمال تحريم عليه بانک های مختلف ايران فعالانه عمل کرده ايم.»


XS
SM
MD
LG