لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۲۸

ژنرال مالن: اقدام نظامی علیه ایران آخرین گزینه است


مایکل مالن رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا می گوید درصورت ضرورت ایالات متحده قادر است به ایران حمله کند

مایکل مالن رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا گفت:«اگرچه گزینه نظامی علیه ایران آخرین راه حل است، ایالات متحده آمریکا قادر است درصورت ضرورت و بدون در نظر گرفتن اینکه در عراق و افغانستان در حال جنگ است، به ایران حمله کند. »


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای مالن گفت :« ایالات متحده در مقابله با ایران که انگیزه های جاه طلبانه ای در برنامه های هسته ایش دارد و همچنین از شورشیان در عراق حمایت می کند، همه تمرکزش را بر شیوه های دیپلماتیک معطوف کرده است».


او که در جمع خبرنگاران صبحت می کرد، افزود:«به اندازه کافی منابع مورد نیاز برای پاسخ [نظامی] در اختیار داریم ، و در حقیقت، اگر رهبران کشوربخواهند چنین اقدامی انجام بشود.»


این اظهارات در حالی عنوان می شود که روز گذشته رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا هشدار داده بود که اشتیاق ایران برای دستیابی به سلاح های اتمی می تواند به راه اندازی رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه منجر شود.


به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای گیتس گفت:« اگر ایران به سلاح اتمی دست یابد، این احتمال وجود دارد که دیگر کشورهای منطقه نیز تصمیم بگیرند برای محافظت از خود سلاح های هسته ای داشته باشند و این درست باعث راه اندازی یک رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه خواهد شد.»


این نخستین باری است که رییس ستاد مشرک نیروهای مسلح آمریکا از زمان به روی کار آمدنش دراول ماه اکتبر، به همراه رابرت گیتس وزیر دفاع این کشور با خبرنگاران روبرو می شوند با این حال هر دو مواضع سختی در برابر ایران، مساله ترکیه و همچنین مسایل حساسی که نیاز به دقت بیشتری دارد از جمله تمرکز روی جنگ عراق و افغانستان داشته اند.


گزینه نظامی علیه ایران آخرین راه حل است، ایالات متحده آمریکا درصورت ضرورت و بدون در نظر گرفتن اینکه در عراق و افغانستان در حال جنگ است، به ایران حمله خواهد کرد
رییس ستاد مشرک نیروهای مسلح آمریکا


به گزارش خیرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر دفاع آمریکا با اشاره دیدار ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه از ایران گفت که آقای پوتین به طور جدی در تلاش است تا نقش سازنده ای در بحران هسته ای ایران داشته باشد.


آقای گیتس همچنین افزود:« پرزیدنت پوتین، ایران را به عنوان یکی از موضوعات اصلی روسیه گرفته و من فکر می کنم که آنها برای واکنش مناسب خود را آماده می کنند.»


همزمان با این اظهارات، مالن رییس ستاد مشرک نیروهای مسلح آمریکا گفت که ارتش آمریکا سخت در تلاش است تا امکان کمک رسانی ایران را به نیروهای طالبان در افغانستان قطع کند. ایالات متحده ایران را متهم کرده که بمب های کنار جاده ای در اختیار این نیروها می گذارد تا علیه سربازان آمریکایی به کار ببرند.


به گفته این مقام ارشد نظامی آمریکا، جمهوری اسلامی بمب های ضد نفری که در اختیار شورشیان عراقی گذاشته و به کشته شدن صدها سرباز آمریکایی در عراق منجر شده بود را حالا به افغانستان می فرستد.


اتهامات آقای مالن در حالی مطرح می شود که عبدالرحیم وردک رییس دفاع افغانستان، در کنفرانس خبری جداگانه ای که در پنتاگون برگزار شد اظهار داشت که دولت افغانستان به شواهدی دست یافته اند که این سلاح ها از ایران وارد این کشور می شود.


آقای وردک همچنین گفت که آنها ماه گذشته این موضوع را با مقامات ایران در میان گذاشته اند اما تهران هر گونه ارتباطی با این ماجرا را تکذیب کرده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG