لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۵۹

سانچز، استیوارت و بحثی بر سر «نفوذ یهودیان در رسانه‌های آمریکا»


جان استیوارت، مجری مشهور برنامه دیلی‌شو در سی.ان.ان
شبکه خبری پرآوازه سی.ان.ان از چند روز پیش بر سر دعوای علنی و جنجالی مجریان مشهورش در ارتباط با این اتهام که «یهودیان رسانه‌های آمریکایی را در قبضه خود دارند»، خود به موضوع خبری تبدیل شده است.

ماجرا از آنجا شروع شد که جان استیوارت، کمدین سی.ان.ان در برنامه محبوب خود با نام «دیلی شو»، اشتباهات و متحویات برنامه مجری دیگری بنام ریک سانچز را دستمایه شوخی قرار داد همانگونه که استیوارت به عالم و آدم می‌خندد و بویژه اشتباهات مجریان تلویزیون‌ها خوراک خوبی برای کمدی روزانه او هستند.

ریک سانچز در یک برنامه تلویزیونی در سی.ان.ان به نام «فهرست خالی»، برخی از مطالب جالب، از نظر او، را از توئیتر و فیس بوک و شبکه‌های مجازی دیگر نقل می‌کند.

ریک سانچز را برخی یک مجری که بختش برای رسیدن به برنامه‌های جدی‌ترمطرح بود، توصیف می‌کردند.

اما او در یک مصاحبه رادیویی زنده، شوخی‌هایی را که جان استیوارت درباره برنامه او مطرح کرده بود، این گونه پاسخ داد که «همه کسانی که مدیران رسانه‌های آمریکایی هستند مانند جان استیوارت هستند و این رسانه‌ها در دست یهودیان قبضه شده‌اند.»

سانچز در این مصاحبه رادیویی در روز جمعه گفت که جان استیوارت «یک نژادپرست خرافاتی است» و افزوده بود که «البته او تنها نیست و همه مدیران رسانه‌های مهم آمریکایی مثل او هستند» و نیز گفته بود که «نگاه کنید ببینید چه کسانی دور و بر او هستند.»

ریک سانچز که فرزند مهاجران کوبایی آمده به آمریکاست، این را هم اضافه کرده بود که «در حالی که همه چیز در دست آنهاست، مدعی می‌شوند که اقلیت هستند. واقعاً که! ها ها!»، و با حمله به مدیران خود در سی.ان.ان افزوده بود که «کسانی که در رأس سی.ان.ان هستند، مثل استیوارت هستند.»

سانچز گفته بود که «استیوارت از مادری که معلم بوده و یک پدر فیزیکدان به دنیا آمده و هر کسی را که سفیدپوست و لیبرال نباشد، و از خانواده‌ای فقیر آمده باشد، درک نمی‌کند.»

چند ساعتی از این اظهارات ریک سانچز نگذشت که مدیریت سی.ان.ان شنبه عملاً پایان کار سانچز را اعلام کرد. در بیانیه مدیریت شبکه آمد که از «سال‌هایی که آقای سانچز درخدمت سی.ان.ان بوده، سپاسگزاریم». اما ماجرا به اینجا ختم نشده است.

جان استیوارت، که خود یهودی است، شامگاه شنبه در آیین شبکه «کمدی سنترال» پاسخ‌های نیش‌دار زیادی به سانچز داد و به او گفت «تو که می‌گویی یهودیان بر رسانه‌ها مسلط هستند، حالا خوب بپا که پول‌هایت را دقیق بشمری.»

این آیین برای تشویق به اعطای کمک مالی به بیماران اوتیسم بود که جان استیوارت با شوخی‌های خود می‌خواست نشان دهد که شاید ریک سانچز هم این بیماری را دارد.

نیش استیوارت به این بود که حالا سانچز ممکن است از سوی مهره‌های ضد یهودی مورد حمایت قرار بگیرد و از جمله به شبکه‌هایی مانند الجزیره انگلیسی با درآمد بالاتر از سی.ان.ان برود؛ امری که در گذشته پیشینه داشته است.

استیوارت گفت: «مرد حسابی، راهش این بود که بگویی اشتباه کردی و معذرت می‌خواهی و می‌توانستی به راحتی برگردی.»

اما دیوید لترمن، مجری و کمدین مشهور دیگر آمریکایی، نیز به همکاری با جان استیوارت علیه ریک سانچز پرداخت و اقدام مدیریت سی.ان.ان را مورد حمایت تلویحی قرار داد در حالی که لترمن در شبکه‌های دیگر کار می‌کند.

به گزارش «هالیوود ریپورت»، دیوید لترمن در آیین شبکه «کمدی سنترال» گفت: «من هم به شهر آمده‌ام که به ریک سانچز کمک کنم تا دفتر کار خود را خالی کند.»

در حالی که برخی منتقدان تلویزیونی می‌گویند که سی.ان.ان اهمیت و محبوبیت خود را در مقایسه با شبکه‌های متعدد جهانی از دست داده است، جان استیوارت نشانه‌هایی از رفتن به عرصه سیاست از خود نشان داده است.

استیورات در تلاش است تا به زودی یک گردهمآیی سیاسی در واشینگتن برپا کند تا به گردهمایی خیره‌کننده‌ای که طرفداران آقای گلن بک، مجری برنامه مشهور فاکس‌نیوز اخیراً در واشینگتن در حمایت از جناح نوخاسته و راستگرای «میهمانی چای» برگزار کردند و حامیان آن به شدت منتقدان باراک اوباما و دموکرات‌ها هستند، پاسخ داده باشد.

جان استیوارت هفته گذشته با اعلام اینکه می‌خواهد گردهمایی سیاسی در پایتخت آمریکا برگزار کند، یک تنه به جنگ شبکه فاکس نیوز رفته و حمایت خود از باراک اوباما را مورد تأکید قرار می‌دهد.

اما در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره و نظرسنجی‌هایی که شکست سنگینی را برای دموکرات‌ها پیش‌بینی می‌کند، فاکس نیوز لحن انتقادی خود را علیه اوباما و دموکرات‌ها شدت بخشیده است.

آقای گلن بک هر شب در فاکس نیوز در برنامه یک ساعته خود مدعی است که اوباما مروج اندیشه‌های سوسیالیستی در آمریکا شده و «ارزش‌های پدران بنیانگذار دموکراسی در آمریکا» را نابود می‌کند.

اما جان استیوارت تأکید دارد که از روزی که شاهد برنامه عظیم با دعوت گلن بک در واشینگتن بوده، خواب راحت از او گرفته شده و می‌گوید که «ساکت نخواهد نشست تا به بک و راست افراطی جواب لازم و کوبنده را بدهد».

برخی‌ها می‌گویند که جان استیوارت با به راه انداختن این گردهمایی سیاسی، ممکن است که هدف‌های سیاسی برای آینده خود را نیز عریان کرده باشد.

جان استیوارت که محبوبیت بسیاری دارد، در سال‌های اخیر مجری برنامه‌های توزیع جوایز اسکار نیز بوده است.

همه رهبران جهان دوست دارند که به برنامه شدیداً انتقادی جان استیوارت بروند تا چهره‌ای متفاوت از خود نشان بدهند. این اشتیاق، اخیراً به رهبران کشورهای عربی نیز سرایت کرده و همین تازگی بود که ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن هاشمی در برنامه «دیلی شو» عملاً اجازه داد که مردم کمی هم به او بخندند.

البته این نخستین بار نیست که شبکه سی.ان.ان خودش به موضوع خبری تبدیل می‌شود. همبن تابستان، خانم اوکتاویا نصر، یک مجری عرب‌تبار شبکه، هنگامی که در روز مرگ محمدحسین فضل‌الله، رهبر معنوی حزب‌الله لبنان، در توئیتر خود نوشت که از مرگ فضل‌الله، «غمگین شده»، چنان مورد انتقاد آمریکاییان قرار گرفت که خود کناره‌گیری کرد.

منتقدین می‌گفتند که حزب‌الله عامل مرگ صدها سرباز آمریکایی و شهروندان دیگر آمریکا بوده است و چرا خانم نصر فضل‌الله را «یکی از بزرگان حزب‌الله» نامیده است.

پریسا خسروی، بانوی ایرانی که در مدیریت سی.ان.ان است تاکید کرده بود که به خانم نصر گفته که بعد از چنین اشتباهی که اظهار تأسفش را در توئیتر متعلق به سی.ان.ان قرار داده، این شبکه دیگر برای او جایی ندارد.

همچنین این نخستین بار نیست که در ماه‌های اخیر اظهاراتی در ارتباط با یهودیان موجب اخراج گزارشگران آمریکایی می‌شود.

خانم هلن توماس، گزارشگرسالخورده‌ای که از زمان جان اف کندی حدود ۵۰ سال اخبار کاخ سفید را مورد پوشش قرار می‌داد، و لبنانی‌الاصل است، در مصاحبه‌ای در تابستان گفت که «اسرائیلی‌ها باید از این سرزمین‌ها بروند و به لهستان و یا هرجایی که آمده‌اند بازگردند».

سن بالای خانم توماس که نزدیک به نود سال است، به حساب آورده نشد و انتقادهای زیاد آمریکاییان از این اظهارات موجب شد که خانم توماس خود اعلام کناره‌گیری کند و باراک اوباما نیز اظهارات او را مورد انتقاد قرار دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG