لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۸

بازداشت احمد یزدانفر، سرتیم محافظان میرحسین موسوی


احمد یزدانفر در کنار میرحسین موسوی
از تهران خبر می‌رسد که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، شامگاه دوشنبه، احمد یزدانفر، سرتیم محافظان میرحسین موسوی را بازداشت کرده‌اند.

بازداشت آقای یزدانفر در حالی صورت می‌گیرد که حلقه‌ای از مشاوران نزدیک میرحسین موسوی، نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری دهم از ماه‌ها قبل بدون برگزاری دادگاه یا اطلاع‌رسانی در مورد اتهام‌های آنان در زندان به سر می‌برند.

خبر بازداشت احمد یزدانفر نخستین بار در سایت خبری کلمه نزدیک به میرحسین موسوی منتشر شد اما کلمه در زمان انتشار این خبر جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

ندای سبز آزادی، از وب‌سایت‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان، اما با انتشار همین خبر نوشته است که در پی بازداشت احمد یزدانفر، میرحسین موسوی از دیگر اعضای دفتر خود خواسته است که تا اطلاع ثانوی به محل کار خود مراجعه نکنند.

این وب‌سایت خبری که به پوشش خبرهای مربوط به معترضان می‌پردازد همچنین پیش‌بینی کرده است که حاکمیت ممکن است در این مرحله قصد حبس خانگی آقای موسوی را داشته باشد.

آقای یزدانفر از نخستین سال‌های دهه ۶۰ شمسی، زمانی که میرحسین موسوی عهده‌دار نخست‌وزیری بود، همراه و محافظ آقای موسوی بوده است.

پیشتر در بهمن ماه ۸۸ سراج‌الدین میردامادی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب مقیم پاریس که در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تهران حضور داشت، در مقاله‌ای برای روزنامه فرانسوی لوموند نوشته بود که پس از بازداشت یکی از مسئولان دفتر آقای موسوی، وی به دلیل متصور بودن خطر جانی برای افراد، اجازه نداده بود که شخص دیگری مسئولیت دفتر وی را قبول کند.

با این حال آن طور که آقای میردامادی یادآور شده بود از آن زمان، رئیس محافظان آقای موسوی به عنوان مسئول دفتر وی ایفای وظیفه می‌کرد.

سراج‌الدین میردامادی در یادداشت خود برای روزنامه لوموند توضیح داده بود که به رغم آنکه در ایران محافظان شخصیت‌های اصلاح‌طلب نقش کنترل این افراد را ایفا می‌کنند اما محافظان آقای موسوی که از جانب سپاه سیدالشهدا مأمور به این کار شده بودند، تحت تأثیر شخصیت وی قرار گرفتند و به این دلیل حاکمیت محافظان یک بار محافظان آقای موسوی را تغییر داده بود.

بازداشت آقای یزدانفر در حالی صورت می‌گیرد که به نظر می‌رسد در آستانه برگزاری سالگرد انتخابات ریاست جمهوری دهم، دور تازه‌ای از برخورد با نیروهای منتقد و معترضان آغاز شده است.

در تازه‌ترین حلقه از این برخوردها، مأموران امنیتی روز یکشنبه محسن آرمین، عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را بازداشت کردند. در روزهای اخیر همچنین احکام سنگین شمار دیگری از فعالان سیاسی و مدنی و بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات اعلام شد.

دستگاه قضایی ایران نیز به تازگی با اعلام تأیید حکم اعدام شش تن از بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات سال ۸۸، بار دیگر به تهدید میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتایج این انتخابات پرداخته است.

در همین زمینه دادستان تهران گفت که تعقیب میرحسین موسوی و مهدی کروبی به عنوان «سران فتنه» تابع مصالح نظام اسلامی است و تهدید کرد که تعقیب این دو «موکول به زمان مناسب» شده است.

شماری از نمایندگان مجلس نیز روز یکشنبه در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه، با انتقاد از برگزاری دادگاه مدیران مسئول رسانه‌های حامی دولت، خواستار آن شدند که تسریع اقدام دستگاه قضایی در محاکمه «سران فتنه»، پیش از فرارسیدن آنچه «سالگرد انقلاب کودتا و تقلب» خوانده‌اند، شدند.

تا کنون در محافل خبری نزدیک به معترضان گفته می‌شد که دلیل اصلی بازداشت نشدن میرحسین موسوی و مهدی کروبی نظر منفی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

این در حالی است که آیت‌الله خامنه‌ای که در ماه‌های نخست شکل‌گیری اعتراض‌ها در نتایج انتخابات، رهبران معترضان را نخبگان بی‌بصیرت و برادران سابق خود خطاب می‌کرد، به تازگی گفته بود این افراد، خود از کشتی نجات نظام اسلامی پیاده شده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG