لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۱

مروری بر روزنامه‌های صبح یکشنبه ۲۶ مهر ایران


روزنامه اعتماد از دیدار عبدالله نوری و ابراهیم یزدی با خانواده احمد زیدآبادی خبر داده و اظهارات عبدالله نوری در این دیدار را برجسته کرده است.

به نوشته این روزنامه عبدالله نوری در منزل احمد زیدآبادی ضمن انتقاد از شرایط امنیتی به وجود آمده پس از انتخابات گفته است: «اینکه تا روز قبل از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری از حضور نیروهای مختلف استقبال می‌شد اما در فردای انتخابات با آنها برخورد شود و گفته شود که آنها با خارج از کشور ارتباط داشته‌اند، مردم این گونه اظهارات را نمی‌پسندند».

به گزارش اعتماد اولین وزیر کشور دولت اصلاحات همچنین تأکید کرده که «نظامی که هر روز یک عده را کنار بگذارد، باید بداند خودش آسیب می‌بیند. همه نظام‌ها در دنیا تمام سعی‌شان بر این است تا بر جاذبه خودشان بیفزایند. اگر نظامی تلاشش این باشد که بر دافعه خود یا بر دشمنان خیالی‌اش بیفزاید، خود این نظام است که آسیب می‌بیند؛ لطمه و آسیبی که به کشور هم وارد می‌شود.»

عبدالله نوری همچنین با اشاره به اینکه «کسی تصور نمی‌کرد این اتفاقات در جریان انتخابات رخ دهد» در ادامه این دیدار گفته است، «نباید اگر فردی تحلیل یا برداشتی متفاوت داشته باشد، با او این گونه برخورد شود؛ برخوردی که نمی‌فهمیم یعنی چه و چرا دنبال می‌کنند.»

«۷۶۰ کشته و مجروح در چهار روز»

روزنامه کیهان از کشته و مجروح شدن ۷۶۰ نفر در تصادفات جاده‌ای در چهار روز آخر هفته گذشته خبر داده است.

این روزنامه به نقل از معاون عملیات ترافیکی پلیس راه کشور نوشته «بر اثر تصادفات جاده‌ای در چهار روز گذشته در کشور ۱۳۵ نفر کشته و ۶۲۵ نفر مجروح شدند».

به نوشته کیهان سرهنگ پرویز سیاح البرزی گفته است، «انحراف به چپ با ۲۲ درصد و سرعت غیرمجاز با ۲۵ درصد اصلی‌ترین عوامل تصادفات رخ داده در این مدت گزارش شده است. همچنین ۵۳ درصد تصادفات را خودروهای سواری، سه درصد آن را موتورسیکلت، ۱۴ درصد را کامیون و ۸ درصد را عابر پیاده و سه درصد را خودروهای مسافربر عمومی تشکیل داده‌اند».

تداوم غیبت احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام

روزنامه تهران امروز غیبت دوباره محمود احمدی‌نژاد در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام را مورد توجه قرار داده و با کنایه نوشته است، محمود احمدی‌نژاد باز هم در تهران بود اما دوباره «صلاح» ندید به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود و در صندلی کنار هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله شاهرودی و برادران لاریجانی بنشیند تا بدین ترتیب «قهر» رئیس دولت دهم با مجمع تشخیص مصلحت نظام به دلیل حضور «برخی‌ها» ادامه‌دار شود.

این روزنامه در ادامه با اشاره به طرح برخی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برای وحدت ملی و میانجیگری چهره‌هایی مانند مهدوی کنی همچنین در ادامه نوشته است، «نسخه‌ای که هاشمی رفسنجانی به کمک ریش‌سفیدان مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال پیچیدن آن هستند برای دو طرف ماجرایی است که تا کنون حداقل یک طرف با نیامدن‌هایش پیغام‌های صریحی را به آنها مخابره کرده است چرا که جلسه‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام امری تشریفاتی نیست که نرفتن‌های مکرر رئیس‌جمهور به آن امری عادی تلقی شود».

به نوشته تهران امروز در ادامه غیبت‌های احمدی نژاد را مخالفت با این طرح دانسته و نوشته، «پاستورنشین‌ها با عینک خود به این ماجرا نگاه می‌کنند و الگوی ذهنی‌شان این است که هر اتحادی شکل بگیرد نتیجه‌اش علیه آنهاست.»

«بدهی ۳۳۰ میلیارد تومانی دولت به شرکت‌های دارویی»

روزنامه جمهوری اسلامی از بدهی ۳۳۰ میلیارد تومانی دولت به شرکت‌های داروسازی خبرداده و نوشته است، «تا ماه گذشته شش شرکت بزرگ پخش دارویی میزان ۳۳۰ میلیارد تومان از وزارت بهداشت طلبکارند که این امر متأسفانه فرآیند تولید دارو در کشور را نابسامان کرده است».

به نوشته این روزنامه مدیرکل بودجه وزارت بهداشت با اعلام این خبر درباره به وجود آمدن مشکلاتی در تأمین دارو در کشور گفته است، «دارو از شرکت‌های دارویی دریافت و برای مصرف بیماران به بیمارستان‌ها تحویل داده می‌شود اما متأسفانه به دلیل کمبود اعتبارات پولی به این شرکت‌ها پرداخت نمی‌شود، این مشکلات باید در سال جاری رایزنی شده و چاره‌اندیشی شود.»

«مدیران خوابگاه‌ها می‌توانند دانشجویان خاطی را اخراج کنند»

روزنامه حیات نو از قول قائم مقام معاونت دانشجویی وزارت علوم نوشته است، «موضوع اخراج دانشجویان از خوابگاه به دلیل شرکت آنها در برخی از تجمعات سیاسی صحت ندارد و هیچ اخراجی صورت نگرفته است».

به گزارش این روزنامه حسن مسلمی نائینی در عین حال درباره اخراج برخی از دانشجویان کوی دانشگاه تهران، دانشگاه شیراز و اصفهان گفته، «البته اگر اقداماتی که موجب بر هم زدن محیط خوابگاه می‌شوند از سوی یک دانشجو ادامه پیدا کند، مدیران خوابگاه طبق قانون می‌توانند دانشجویان خاطی را اخراج کنند. اگر اخراجی در دانشگاه‌ها صورت گرفته به احتمال زیاد به این دلیل و طبق قانون بوده است».

به گفته مسلمی نائینی «طبق آئین‌نامه داخلی خوابگاه‌ها و آئین‌نامه انضباطی که به امضای دانشجویان ساکن خوابگاه‌ها می‌رسد در هر گونه اقدام که موجب بر هم زدن محیط خوابگاه‌ها توسط هر دانشجو شود مدیران خوابگاه می‌توانند در رابطه با تذکر برخورد کنند.»
XS
SM
MD
LG