لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۵

بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی از یکشنبه آغاز می‌شود


پیش‌بینی می‌شود مجلس روز چهارشنبه به کار بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی پایان دهد
بررسی صلاحیت ۲۱ وزیر پیشنهادی محمود احمدی‌نژاد برای کابینه دهم، از صبح یکشنبه در مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد.

آن طور که خبرگزاری خانه ملت، پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجلس شورای اسلامی، به نقل از حمیدرضا حاجی‌بابایی، عضو هیئت رئیسه مجلس، اعلام کرده است، در جلسه علنی روز یکشنبه که با حضور محمود احمدی‌نژاد برگزاری می‌شود، رئیس دولت دهم ابتدا با تشریح برنامه دولت به معرفی وزیران پیشنهادی و دفاع از آنها خواهد پرداخت.

در جلسه صبح روز یکشنبه همچنین پنج نماینده موافق و پنج نماینده مخالف به نوبت در مورد کابینه پیشنهادی سخن خواهند گفت و جلسه علنی مجلس از بعد از ظهر روز یکشنبه وارد بررسی صلاحیت تک تک وزیران پیشنهادی خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی کرده است که بررسی رأی اعتماد ۲۱ وزیر پیشنهادی برای کابینه دهم بعد از ظهر چهارشنبه پایان خواهد یافت.

محمود احمدی‌نژاد در ساعات پایانی روز ۲۸ مرداد فهرست ۲۱ وزیر پيشنهادی خود برای حضور در ترکیب کابینه دهم را به هيئت رئيسه مجلس شورای اسلامی ارائه کرد که در میان آنها تنها هفت وزیر کابینه نهم به چشم می‌خورند.

در فهرست پیشنهاد شده از سوی آقای احمدی‌نژاد تنها پنج نفر از اعضای کابینه دولت نهم در سمت پیشین خود ابقا شده‌اند.

شمس‌الدين حسينی وزیر امور اقتصادی و دارايی، منوچهر متكی وزیر امور خارجه، حميد بهبهانی وزیر راه و ترابری، محمد عباسی وزیر تعاون و علی‌اكبر محرابيان وزیر صنايع و معادن، وزیرانی هستند که از سوی احمدی‌نژاد در پست‌های خود ابقا شده‌اند.

دو وزیر از وزیران کابینه نهم، مصطفی محمد نجار و مسعود میرکاظمی، هم برای وزارتخانه‌های دیگری معرفی شده‌اند. آقای محمدنجار که در دولت قبلی وزارت دفاع را در اختیار داشت به عنوان وزیر کشور به مجلس معرفی شده و آقای میرکاظمی، وزیر پیشین بازرگانی، گزینه تصدی وزارت نفت است.

در فهرست ارائه شده همچنین نام سه زن نیز به چشم می‌خورد. این نخستین بار است که در تاریخ سی ساله جمهوری اسلامی زنان برای عهده‌دار شدن پست وزارت معرفی شده‌اند.

مرضيه وحيد دستجردی برای وزارت بهداشت، سوسن کشاورز برای وزارت آموزش و پرورش و فاطمه آجرلو برای وزارت رفاه معرفی شده‌اند.

معرفی زنان به عنوان وزرای پیشنهادی از سوی احمدی‌نژاد واکنش‌های مختلفی را در میان مخالفان و موافقان وی، به ویژه در میان روحانیون محافظه‌کار برانگیخته است، تا آنجا که برخی از سایت‌های نزدیک به محافظه‌کاران از انصراف دو تن از وزیران پیشنهادی زن خبر دادند. خبری که دو روز پیش از سوی دفتر ریاست جمهوری ایران تکذیب شد.

اما مخالفت‌ها تنها با وزیران پیشنهادی زن مطرح نشد و برخی از دیگر وزیران پیشنهادی برای کابینه دهم نیز با احتمال عدم کسب رأی اعتماد روبه‌رو هستند.

از جمله احمد توکلی، نماینده محافظه‌کار و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، در گفت‌وگو با ایلنا پیش‌بینی کرده است که «۷ وزیر از مجموع ۲۱ وزیر پیشنهادی محمود احمدی‌نژاد برای دولت دهم به دلیل کم‌تجربگی و عدم تناسب سابقه و شهرت کاری آنان با پست‌های در نظر گرفته شده نخواهند توانست رأی اعتماد نمایندگان مجلس را به دست آورند».

این در حالی است که محمود احمدی‌نژاد روز گذشته، در سخنان پیش از نماز جمعه تهران، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست که «کارآمدی دولت» را به او بسپارند.

او گفت: «كارآمدی دولت را به رئیس‌جمهور بسپارید. من می‌خواهم كابینه قوی باشد و اصل را بر اعتماد بگذارید و انتظار دارم كه در برابر توطئه مستكبران كه می‌خواهند دولت را ضعیف كنند انشاءالله با رای بالا و قاطع اجازه دهید دولتی مقتدر بر سر كار بیاید تا در برابر مستكبران بایستد.»

XS
SM
MD
LG