لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۲۳

تهدید به کاهش مبادلات تجاری ایران با امارات متحده عربی


حجم مبادلات تجاری ایران و امارات متحده عربى در حال حاضر بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار در سال است که بیشتر آن به صادرات مجدد کالا از دوبى به ایران مربوط مى‌شود.
یک هفته پس از مسدود شدن ۴۱ حساب بانکی مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی در امارات متحده عربی، رئیس ایرانی اتاق مشترک بازرگانی دو کشور تهدید کرده است که تجارت میان ایران و امارات کاهش خواهد یافت.

بانک مرکزی امارات هفته گذشته در بخشنامه‌ای از مسدود شدن ۴۱ حساب بانکی ایرانی در راستای اجرای تحریم های سازمان ملل خبر داد و از مؤسسات مالی و اعتباری این کشور نیز خواست که از پرداخت وجه به ایرانیان مشمول تحریم‌ها خودداری کنند.

امارات همچنین چند روز پیش از این اقدام، ۴۰ شرکت محلی و بین‌المللی را که تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را زیر پا گذاشته بودند، تعطیل کرد.

به مجرد اعلام بانک مرکزی امارات در مورد مسدود شدن ۴۱ حساب بانکی ایرانی در این کشور، رئیس اتحادیه صادر کنندگان نفتی ایران گفت که در فهرست این اشخاص نامی از بازرگانان شناخته شده ایران به چشم نمی‌خورد.

اکنون نیز مسعود دانشمند، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات، با اعلام اینکه در فهرست اعلام شده نامی از شرکت‌های خصوصی ایرانی به چشم نمی‌خورد، به ایسنا گفته است: حساب‌های مسدود شده مربوط به شرکت‌ها یا اشخاصی بوده‌اند که به نوعی مدیران شرکت‌های ممنوع شده در قطعنامه هستند.

وی تأیید کرده است که قرارگاه خاتم‌الانبیا و شرکت‌های وابسته به آن و شرکت‌هایی که به زعم مقامات اماراتی در کار انرژی اتمی فعال بوده‌اند، در این فهرست قرار دارند.

قرارگاه خاتم‌الانبیا که از آن به عنوان بازوی اقتصادی سپاه پاسداران نام برده می‌شود از جمله نهادهای ایرانی است که هدف تحریم‌های سازمان ملل و ایالات متحده قرار گرفته است.

در این زمینه، حتی استرالیا که تحریم‌های مضاعفی علیه ایران تدارک دیده است، رستم قاسمی، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء را در شمول محدودیت‌های سفر به این کشور قرار داده است.

به رغم اینکه گفته می‌شود در فهرست امارات نامی از بازرگانان شاخص ایرانی و شرکت‌های خصوصی دیده نمی‌شود، رئیس اتاق مشترک ایران و امارات تأیید کرده است که این اقدام امارات در تجارت بین دو کشور اثر گذار است.

آقای دانشمند گفته است که این اقدام مسلماً اثر می‌گذارد چرا که به گفته وی «شرکت‌هایی که حساب بانکی آنها بسته مسدود شده است، در تجارت نقشی داشته‌اند.»

وی اقدام امارات را فراتر از تحریم‌های سازمان ملل توصیف کرده و گفته است: بازرگانان ایرانی این اقدام را نمی‌پسندند و در ماه‌های آتی تجارت ایران و امارات کاهش خواهد یافت.

امارات متحده عربی یکی از عمده‌ترین شرکای تجاری ایران به شمار می‌آید و به دلیل تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی ایران عمده کالاهای مورد نیاز ایران به صورت صادرات مجدد از امارات به بازارهای داخلی کشور سرازیر می‌شود.

حجم مبادلات تجاری ایران و امارات متحده عربى در حال حاضر بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار در سال است که بیشتر آن به صادرات مجدد کالا از دوبى به ایران مربوط مى‌شود.

تنها در سال میلادی ۲۰۰۹، میزان صادرات مجدد کالا از امارات به ایران با رشدی ۴.۸ درصدی به ۵.۸ میلیارد دلار بالغ شده است.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG