لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۰

«اسرائیل به فرار یک چهره مرتبط با برنامه اتمی ایران کمک کرده است»


ایوب قراع؛ نماینده عرب پارلمان اسرائیل
یک نماینده عرب کنست، پارلمان اسرائیل، مدعی شد که اسرائیل به گریز یک چهره دانشگاهی ایران که با برنامه هسته‌ای ایران نیز در ارتباط بوده، و رفتن او به یک «کشور دوست اسرائیل» کمک کرده است.

آقای ایوب قراع، مدعی است که یک شخصیت آکادمیک ایرانی مرتبط با طرح های اتمی ایران از اسرائیل درخواست پناهندگی کرده بود و او اکنون در یک کشور دوست اسرائیل است.

آقای ایوب قراع، نماینده عرب عضو حزب راستگرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو است و به نمایندگی از سوی همین حزب وارد دوره هجدهم کنست شده است.

آقای قراع که معاونت وزارتخانه «عمران و آبادی صحرای نگب و مناطق گالیل» را نیز در دست دارد این موضوع را در یک نشست «شبات فرهنگی» در شهر« رمت گان» در حومه تل آویو بیان کرد اما افزود که «هنوز برای مطرح شدن جزئیات این ماجرا زود است».

با این حال به گزارش رادیوی ارتش اسرائیل، این آقای قراع می‌گوید که «اسرائیل به همه کسانی که به رفع تهدید هسته‌ای ایرانی کمک کنند، دست یاری می‌دهد»، و شخص او نیز حامی این اقدامات است.

آقای قراع با «استراتژیک» نامیدن «تهدید» ناشی از برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران همچنین گفته است که «این تهدید تنها متوجه اسرائیل، نیست بلکه چالشی برای تمامی جوامع متمدن و مردمسالار در جهان است».

این نخستین بارنیست که نام اسرائیل در زمینه کمک احتمالی به فرار مهره‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌شود.

دانی یاتوم، یکی از روسای پیشین موساد، در مارس ۲۰۰۷، اندکی پس از ناپدید شدن علیرضا عسگری، معاون پیشین وزیر دفاع جمهوری اسلامی، در ترکیه گفته بود که «عسگری به احتمال زیاد به غرب پناهنده شده است»، گرچه وی در آن زمان نگفت که منبع اطلاعاتی او چیست و آیا اسرائیل در این امر نقشی داشته است یا خیر.

سه ماه پیش که دکتر مسعود علیمحمدی، یک دانشمند رشته فیزیک کوانتوم دانشگاه تهران در انفجار بمبی در کنار درب خانه‌اش در قیطریه در شمال تهران کشته شد، جمهوری اسلامی ایران این سوقصد را به اسرائیل نسبت داد.

اما برخی از رسانه‌ها تأکید کردند که دکتر علیمحمدی از حامیان این جنبش و دوست نزدیک شهرام امیری بوده و با او که از ایران گریخته است، ارتباط داشته است.

صدای دکترعلیمحمدی در آخرین نشست با دانشجویانش چند روز قبل از سوءقصد، در سایت‌های مخالفان جمهوری اسلامی، و سپس در برخی از تلویزیون‌های دولتی فارسی زبان غرب پخش شد که نشان می‌داد وی در این نشست از متعرضان به نتیجه انتخابات پشتیبانی کرده است.

در مورد ترور آقای علیمحمدی، روزنامه انگلیسی ساندی‌تایمز مدعی شد که نیروهای حزب‌الله لبنان در کار گذاشتن بمب در یک موتورسیکلت در کنار درب منزل دکتر علیمحمدی دخالت داشته‌اند.

شهرام امیری، که دوست دکترعلیمحمدی توصیف شد، و از او نیز به عنوان یکی از دانشمندان مهم هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران نام برده می‌شود، بهار سال گذشته به هنگام سفر حج عمره در عربستان ناپدید شد؛ گرچه عربستان سعودی هرگونه دخالت خود را در ماجرای ناپدید شدن وی قاطعانه رد کرده است.

ایران در ماه‌های اخیر بارها تأکید کرده است که شهرام امیری و شمار دیگری از دانشمندان هسته‌ای ایرانی در اقداماتی که «آمریکا در آن نقش داشته» ناپدید شده‌اند و منوچهر متکی وزیر خارجه ایران نیز در ماه‌های اخیر با اطمینان زیاد گفت که «شهرام امیری در آمریکاست».

اندکی بعد شبکه تلویزیونی آمریکایی ای بی‌سی، در ماه مارس امسال مدعی شد که «شهرام امیری رازهای برنامه هسته‌ای ایران را برای سازمان جاسوسی آمریکا بر ملا کرده و با این سازمان همکاری دارد».

ایران در ماه‌های اخیر بارها استرداد شهرام امیری و افرادی دیگر را از آمریکا درخواست کرده، و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه‌های ماه‌های اخیر پیشنهادی را نیز برای معاوضه این افراد با آمریکایی‌های زندانی در ایران مطرح کرده است.

در اسرائیل و غرب این احتمال مطرح است که در نتیجه برخی از افشاگری‌های این دانشمندان در سال گذشته بود که جمهوری اسلامی در نامه‌ای به آژانس تأیید کرد که سایت هسته‌ای فردو را در نزدیکی قم بر پا کرده است.

ماه گذشته نیز برخی رسانه‌های اروپا از پناهنده شدن یک «دانشمند اتمی» دیگر ایران به ایتالیا خبر دادند گرچه جمهوری اسلامی به این خبر واکنشی نشان نداد.

ایران از بر ملا شدن جزئیات برنامه هسته‌ای خود برای کشورهای غربی و بویژه برای اسرائیل نگران است اما در عین حال اصرار می‌کند که این برنامه‌ها اهداف مسالمت‌جویانه دارد و عمدتاً برای تولید برق است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG