لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۴۳

دومین دیدار موسوی و کروبی برای بررسی شرایط پس از ۲۲ بهمن


میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، روز شنبه برای دومین بار پس از برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن با یکدیگر دیدار کردند و پیرامون چگونگی اتخاذ مواضع جدید در روزهای آینده با یکدیگر به رایزنی پرداختند.

سحام‌نیوز، وب‌سایت خبری نزدیک به مهدی کروبی با انتشار خبر این دیدار که روز شنبه در منزل مهدی کروبی صورت گرفته است بدون اشاره به جزئیات بیشتر از رایزنی‌های صورت گرفته، نوشته است که در این دیدار همچنین آقایان محتشمی‌پور و کیان‌ارثی از اعضای مجمع روحانیون مبارز حضور داشتند.

مجمع روحانیون مبارز از اصلی‌ترین تشکل‌های اصلاح‌طلبان در ایران است که زیر نظر محمد خاتمی و محمد موسوی خوئینی‌ها اداره می‌شود و با وجود آنکه سال‌ها مهدی کروبی دبیرکلی آن را بر عهده داشت، اما در انتخابات اخیر از حامیان اصلی میرحسین موسوی به شمار می‌رفت.

علی‌اکبر محتشمی‌پور از اعضای اصلی این تشکل نیز مسئول کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری دهم بود.

دیدار روز شنبه میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دور دیگری از رایزنی‌های این دو رهبر مخالفان دولت، برای اتخاذ مواضع جدید در شرایط کنونی به شمار می‌رود.

این دو رهبر مخالفان چهارشنبه شب گذشته نیز در دیدار دیگری ضمن انتقاد از «شرایط کاملاً نظامی» حاکم در روز ۲۲ بهمن، اعلام کرده بودند که به زودی درباره چگونگی پیگیری مطالبات ملت، با مردم سخن خواهند گفت.

آقایان موسوی و کروبی در دیدار روز چهارشنبه همچنین با قدردانی از مردم به خاطر «حضور آرام» در راهپیمایی ۲۲ بهمن از اینکه جریانی در حاکمیت تلاش می‌کند «حضور اقشار مختلف جامعه را برای اهداف و اغراض سیاسی خود مصادره کند» انتقاد کرده بودند.

آقای کروبی پیشتر نیز به نشریه بریتانیایی ساندی تلگراف گفته بود که درباره وضعیت کنونی رایزنی‌هایی با میرحسین موسوی خواهند داشت و پس از آن راهکارهایی را به اطلاع مردم خواهند رساند.

در روزهای منتهی به سالگرد پیروزی انقلاب ۱۳۵۷، رهبران معترضان و احزاب و گروه‌های حامی آنان در بیانیه‌هایی از مردم دعوت کردند که با حفظ هویت خود در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور داشته باشند.

با این حال بر اساس گزارش‌های رسیده، در تهران نیروهای پر شمار دولتی که ترکیبی از مأموران یگان ویژه و لباس شخصی‌ها بودند، در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن، با پرتاب گاز اشک‌آور و گلوله‌های رنگی و حمله با باتوم مانع پیوستن معترضان به یکدیگر و راه یافتن آنها به مسیر راهپیمایی شدند.

همچنین گزارش شده است که محمد خاتمی، مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد که از رهبران اصلاح‌طلب که نقش مؤثری در رهبری اعتراض‌های هشت ماهه اخیر را در ایران بر عهده داشتند با حمله نیروهای دولتی مواجه شده‌اند.

این همه در حالی بود که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در پیامی بدون اشاره به این برخوردها، حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن را «شگفتی‌آفرین» خواند و تصریح کرد که «آيا حضور ده‌ها ميليون انسان بصير و پرانگيزه در جشن سی و يک سالگی انقلاب کافی نيست که معاندان و فريب‌خوردگان داخلی را که گاه رياکارانه دم از «مردم» می‌‌زنند، به خود آورد و راه و خواست مردم را که همان صراط مستقيم اسلام ناب محمدی صلی‌الله عليه و آله و راه امام بزرگوار است،‌ به آنان نشان دهد؟»

اما پس از آن مجمع روحانیون مبارز که در دوران رهبری آیت‌الله خمینی بیش از هر گروه سیاسی دیگری به وی نزدیک بود، در بیانیه‌ای به مناسبت حوادث روز ۲۲ بهمن اعلام کرد که پرخاشگران و هتاکان آزادانه «با حمایت و حتی مباشرت بخشی از نیروهای نظم و امنیت» به شخصیت‌هایی که در راهپیمایی شرکت کرده بودند حمله‌ور شده و «از ضرب و شتم مردمی که به این رفتار غیر انسانی و غیر اخلاقی معترض بودند، دریغ نکردند و اکنون نیز فرصت‌طلبانه درصدد مصادره این حضور حماسی و میلیونی مردم به نفع اغراض حقیر خود هستند».

مجمع روحانیون مبارز همچنین مصرانه از دستگاه قضایی خواست که نسبت به «شناسایی و برخورد قاطع و خشکاندن این جریان فتنه و فساد سیاسی و اجتماعی و متجاوزان به حقوق اساسی و حریم آزادی مردم» اقدام کند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG