لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۴

تصمیم نتانیاهو به صدور مجوز برای خانه‌سازی‌های جدید در کرانه باختری


بنیامین نتانیاهو؛ نخست وزیر اسرائیل
رسانه‌های اسرائیل در آستانه دیدار نخست‌وزیر اسرائیل و رئیس‌جمهور آمریکا در نیویورک، از برنامه جدید بنیامین نتانیاهو برای صدور مجوز ساخت صدها واحد مسکونی جدید در شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری خبر می‌دهند.

روزنامه‌های جروزالم پست و هاآرتص و یدیعوت آخرونوت روز جمعه به نقل از مقامات بلندپایه دولت اسرائیل نوشتند، نتانیاهو پس از صدور مجوز برای خانه‌سازی‌های جدید، هنگامی که با باراک اوباما ملاقات کند، آمادگی خود را برای توقف موقتی خانه‌سازی‌های جدید اعلام خواهد کرد.

مقامات اسرائیلی گفتند که دولت نتانیاهو آمریکا را نیز از این تصمیم خود با خبر کرده است. بنا بر این گزارش‌ها، نتانیاهو می‌خواهد که افزون بر این واحدها، دو هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی که ساخت آنها درکرانه باختری آغاز شده، تکمیل شود.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، نتانیاهو به دستیاران نزدیکش گفته است، پس از دادن مجوز برای خانه‌سازی‌های جدید، حاضر خواهد بود که طرح آمریکا را برای تعلیق شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری برای یک دوره کوتاه اجرا کند.

از سوی دیگر هم زمان با آنکه رئیس‌جمهور اسرائیل این هفته از احتمال ملاقات «قریب‌الوقوع» میان نخست‌وزیر اسرائیل، رئیس تشکیلات فلسطینی و رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در ۲۳ سپتامبر خبر داد، یاسر عبد رب و صائب عریقات، مقامات حکومت خود گردان تأکید کردند که شرط محمود عباس برای توقف خانه‌سازی‌ها قبل از تجدید مذاکرات صلح با اسرائیل، همچنان برقراراست.

آقای عریقات جمعه در واکنش به طرح جدید نتانیاهو گفت که «ادامه خانه‌سازی یهودیان غیرقابل تحمل است».

میچل برای گفت‌وگو در مورد خانه‌سازی‌ها به اسرائیل می‌رود

در تحولی دیگر، دو دیپلمات اعزامی از سوی دفتر نخست‌وزیری اسرائیل چهارشنبه در آمریکا با جرج میچل، فرستاده ویژه دولت اوباما در امور خاورمیانه در باره خانه‌سازی‌ها گفت‌وگو کردند، و اعلام شد که آقای میچل دهم سپتامبر به اسرائیل خواهد آمد.

نتانیاهو خود چهارم شهریور، ۲۶ اوت در لندن با میچل در همین باره گفت‌وگو کرد اما توافقی پیرامون تعلیق خانه‌سازی‌ها به دست نیامد. نتانیاهو یکشنبه نیز در بازگشت از اروپا گفت که توافق با آمریکا برای تعلیق خانه‌سازی‌ها حاصل نشده و او تعهدی نداده است.

اوباما و هیلاری کلینتون در ماه‌های اخیر با قاطعیت بر لزوم توقف خانه‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری تأکید کرده‌اندو از جمله وزیر خارجه آمریکا گفته است که «به هیچ بهانه‌ای، ازجمله رشد طبیعی جمعیت در آبادی‌های موجود، خانه‌سازی‌های بیشتر یهودی در کرانه باختری تحمل نمی‌شود».

دبیرکل سازمان ملل و اتحادیه اروپا نیز از درخواست فلسطینی‌ها برای توقف خانه‌سازی‌های یهودیان پشتیبانی کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG