لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۴۱

«بسیاری در ایران از سیاست‌های هسته‌ای ناخرسندند»


محمود احمدی‌نژاد در حال بازدید از تأسیسات غنی‌سازی نظنز
شهرام امیری، دانشمند هسته‌ای ایرانی، که در خردادماه گذشته در سفری به مکه ناپدید شده بود، از آمریکا سر درآورده است. بر پایه گزارش شبکه تلویزیونی «ای. بی. سی» شهرام امیری هم اکنون سرگرم همکاری با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی. آی. ای) است.

پل گوبل، نویسنده و کارشناس آمریکایی مسایل امنیتی، در گفت‌وگویی با رادیو فردا به پرسش‌هایی در این ارتباط پاسخ داده است.  • رادیو فردا: آقای گوبل، در زمینه حضور این دانشمند هسته‌ای ایرانی در آمریکا چه اطلاعاتی دارید؟

پاول گوبل: من اطلاعات مستقلی ندارم. گزارش‌های خبری را دیده‌ام و معتقدم افراد بسیاری در ایران هستند که از مسیر سیاست هسته‌ای ایران بسیار ناخرسندند و از این رو متعجب نیستم که چنین فردی پیدا شود که تصمیم گیرد که تنها راهش پناهنده شدن به یک کشور غربی است. امیدوارم که اقدام وی مثالی برای دیگران باشد.

  • از منظر کارشناسی فکر می‌کنید دانشمندی در این سطح چه اطلاعاتی می‌تواند به آمریکایی‌ها بدهد؟

گمان می‌کنم هر دانشمندی که این چنین نزدیک به این پروژه کار می‌کرده، چیزهای بسیاری می‌داند که بسیار مورد علاقه خواهد بود. همزمان اگر او ۹ ماه است که تماسی نداشته، احتمالاً بسیاری از چیزها [در این مدت] تغییر کرده‌اند. از این رو فکر نمی‌کنم پنجره‌ای سحرآمیز به روی آنچه انجام می‌گیرد، گشوده شده، اما به طور حتم، او حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت و تصمیمش برای پناهنده شدن، آشکارا اعتقاد به نادرستی و خطرناک بودن مسیر حرکت تهران را بازتاب می‌دهد.

  • آقای گوبل، شهرام امیری در ژوئن گذشته در جریان زیارتی در عربستان سعودی ناپدید شد. در آن زمان مقام‌های ایرانی، آمریکا را متهم به ربودن او کردند. آیا اصولاً امکان انجام چنین کاری از سوی مقام‌های آمریکایی وجود دارد؟

انتظار ندارم دولت ایران در مورد کسی که هم یک دانشمند ارشد است و به طور روشنی فرد مؤمن و مسلمان که در مراسم حج در عربستان سعودی بوده، چیز دیگری بگوید و تأیید کند که چنین فردی بتواند به اراده آزاد خود تصمیم بگیرد پناهنده شود.

این کاری است که دولت ایران نمی‌کند. باید به یاد داشت که در دوران جنگ سرد، وقتی افراد از بلوک شرق پناهنده می‌شدند، دولت شوروی و دولت‌های اقمارش به طور ثابت آنها را متهم می‌کردند که توسط سرویس‌های ویژه غربی ربوده شده‌اند.
XS
SM
MD
LG