لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۴۹
روزنامه‌های تهران امروز، جهان صنعت و جام جم گزارش‌هایی از «اعتصاب یک روزه در بازار تهران» در اعتراض به افزایش ۷۰ درصدی مالیات‌ها منتشر کرده‌اند.

روزنامه تهران امروز به استناد گزارش خبرنگارانش از بازار تهران نوشته «صبح سه‌شنبه اكثر واحدهای صنفی از جمله صنف پارچه‌فروش، طلافروش، سراج و نساج با بستن واحدهای صنفی خود، به نحوه عملكرد سازمان امور مالیاتی انتقاد كردند».

این روزنامه دلیل اعتصاب بازاریان را «اعتراض به افزایش ۷۰ درصدی مالیات بر درآمد اصناف» دانسته و نوشته «مشكل هر ساله اصناف در خصوص مالیات بر درآمد، به تعیین درصد افزایش مالیاتی باز می‌گردد و اصناف معتقدند همواره در این خصوص به آنها جفا می‌شود و درصد افزایش مالیاتی، ارتباط منطقی ‌با كاهش یا افزایش درآمد آنها در سال‌های مختلف ندارد».

تهران امروز همچنین خبر داده که دولت ساعتی پس از اعتصاب بازار تهران از مواضع خود عقب‌نشینی کرده و پس از آنکه رئیس شورای اصناف كشور، رئیس سازمان امور مالیاتی كشور و معاون وزیر بازرگانی در جلسه‌ای حضور یافتند، قاسم نوده فراهانی به عنوان رئیس شورای اصناف نتیجه این جلسه را «حل مشكل مالیات اصناف» اعلام كرد.

رئیس شورای اصناف همچنین گفته که دولت موافقت کرد تا «مالیات بر عملكرد اصناف در سال جاری بر عهده اتحادیه‌ها گذاشته شود و هر اتحادیه‌ای بر مبنای شرع، عرف و وجدان مالیات واحد صنفی زیرمجموعه خود را تعیین كند».

روزنامه جهان صنعت در گزارشی از اعتصاب بازاریان تهران نوشته که این اعتصاب در واکنش به «اشتباه دولت در برداشت از قانون» برگزار شده و «عقب‌نشینی دولت‌» را به دنبال داشته است.

این روزنامه با یادآوری اعتصاب پنج روزه بازار اصفهان در مهرماه سال ۸۷ و پیوستن بازاریان تهران و برخی از شهرهای دیگر به آن که عقب‌نشینی دولت در آن هنگام را به دنبال داشت، نوشته «از مهرماه ۸۷ تا تیرماه ۸۹ نزدیک به دو سال می‌گذرد و دیروز سه‌شنبه روز مشابهی چون سال ۸۷ در بازار شکل گرفت و حجره‌های بازار تهران به حالت نیمه‌تعطیل درآمد تا یاد قانون مالیات بر ارزش‌افزوده و عدم اجرای آن تا به امروز بیفتیم. اما این بار داستان متفاوت بود و بحث افزایش حدود ۷۰ درصدی مالیات اصناف باعث شکل‌گیری این اعتصاب تجاری و صنفی شد».

جهان صنعت در ادامه با اشاره به اینکه « باید پرسید در هنگامه اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها و طرح‌هایی چون مالیات بر ارزش‌افزوده چرا نظام مالیاتی اصناف به این وضع تغییر یافته و باز هم همه را به وضع سال ۸۷ رسانده»، نوشته است که «آیا دولت از تصمیم خلق‌الساعه سال ۸۷ عبرت نیاموخت که این بار هم همان راه را می‌رود؟ چرا که عصر سه‌شنبه بازهم دولت مجبور به عقب‌نشینی شد تا مشخص شود که اشتباهی داشته غیرقابل کتمان. »

روزنامه جام جم اعتصاب روز سه شنبه بازار تهران را « چانه‌زنی مالیاتی » توصیف کرده و نوشته « در پی اعتراضات اصناف نسبت به افزایش میزان مالیات آن ها » میزان مالیات اصناف براساس توافق سازمان امور مالیاتی و شورای اصناف كشور تعیین می‌شود.

این روزنامه همچنین تأکید کرده که به دنبال افزایش ۷۰ درصدی مالیات بازاریان، صنوف مختلف و رؤسای مجامع و شورای اصناف كشور واكنش‌های اعتراض‌آمیزی در روزهای اخیر نشان داده‌اند و «اصناف بر این باورند كه با توجه به كسادی بازار و ركود اقتصادی حاكم اتفاقی در سال ۸۸ نیفتاده است كه درصدهای مالیاتی تا این میزان افزایش یابد».

دستور آیت‌الله خامنه‌ای برای «صرفه‌جویی در آب، نان و انرژی»

همزمان با اجرای تحریم‌های تازه مورد تأکید در قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل، رهبر جمهوری اسلامی نیز با ابلاغ دستوری به قوای سه‌گانه خواستار کاهش هرچه سریع‌تر مصرف نان، انرژی و آب در کشور شد.

روزنامه جمهوری اسلامی، تیتر نخست روز چهارشنبه خود را به «ابلاغ سیاست‌های كلی اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر» اختصاص داده و نوشته است که آیت‌الله خامنه‌ای روز سه‌شنبه ۱۵ تیرماه «سیاست‌های كلی اصلاح الگوی مصرف را پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام» تعیین و به روسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کرده است.

در متن این دستور رهبر جمهوری اسلامی که ۱۰ بند دارد بر «اصلاح فرهنگ مصرف فردی، اجتماعی و سازمانی، ترویج فرهنگ صرفه‌جویی و قناعت و مقابله با اسراف، تبذیر، تجمل‌گرایی و مصرف كالای خارجی با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی، آموزشی و هنری و رسانه‌ها» تأکید شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای به ویژه از دولت و مجلس خواسته تا با «اعمال مجموعه‌ای متعادل از اقدامات قیمتی و غیرقیمتی» مصرف انرژی را در کشور کاهش دهند.

روزنامه رسالت نیز همزمان با ابلاغ این دستور به سران سه قوه طی یادداشتی نوشته است که «نیم نگاهی به تعیین و ابلاغ سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف توسط رهبر جمهوری اسلامی» نشان می‌دهد که وی خواستار «صرفه‌جویی در آب، نان و انرژی» از سوی مردم است.

این روزنامه در ادامه با انتشار آمارهایی از مصرف آب و نان و فراورده‌های نفتی از جمله بنزین در کشور، ادعا کرده که مردم ایران از همه کشورهای دنیا بنزین و آب و نان بیشتری مصرف می‌کنند و به همین دلیل است که آیت‌الله خامنه‌ای دستور کاهش مصرف این اقلام را صادر کرده است.

روزنامه رسالت در پایان یادداشت خود نوشته است که «شایسته است قانونگذاران و مجریان در اصلاح الگوی مصرف عمومی در سه حوزه مورد تأکید رهبر انقلاب یعنی نان، آب و انرژی التفات و اهتمام مضاعفی از خود نشان دهند تا هر چه سریع‌تر بسترهای لازم برای گام های مهم به سوی الگوی مصرف مطلوب در خدمت پیشرفت و عدالت توامان فراهم گردد».

تلاش بسیج برای در اختیار گرفتن فضای اینترنت و رسانه‌ها

روزنامه کیهان از تلاش بسیج برای در اختیار گرفتن فضای رسانه‌ها و از جمله اینترنت و احتمال راه‌اندازی شبکه اطلاع‌رسانی ملی از سوی این نیرو خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، فرمانده بسیج در اولین دوره آموزش فضای مجازی برای بسیجیان است که گفته «ما باید وارد همان فضاهایی كه از آن دشمن به ما تهاجم می‌كند بشویم و همانطور كه آنها مشغول نشر گمراهی و ذلالت هستند ما هم هدایت را منتشر كنیم».

محمدرضا نقدی با تأکید بر اینکه «امروز باید مشاهده كرد كه میدان و عرصه فعالیت‌های تبلیغی و فرهنگ‌سازی چیست و باید در همان فضاها فعالانه حضور پیدا كرد» گفته است که «باید تلاش كنیم فضای تبادل اطلاعات بین جوامع را در دست بگیریم و لازمه این امر داشتن تخصص كافی است و حداقل به اندازه دشمن باید در این فضا تخصص داشت».

فرمانده بسیج با تأکید بر اینکه «از آمار سایت‌های آنها نباید بترسیم و باید امكانات وسیع انسانی كه در اختیار ما است را به كار بگیریم» خطاب به بسیجیان گفته است: «دشمنان در حال گسترش سخت‌افزاری هستند كه باید بگوییم آنها در حال نوكری ما هستند تا پیام مبتنی بر فطرت ما بر آن سوار شود و به گوش دنیا برسد».

به نوشته کیهان، سرتیپ پاسدار محمدرضا نقدی همچنین گفته است که «باید با تأسیس شبکه‌ای داخلی اطلاعات خودمان را روی آن نگهداری کنیم» و تنها «افرادی كه می‌خواهند كار تحقیقاتی انجام بدهند و باید اطلاعاتی از دنیا داشته باشند وارد اینترنت بشوند».

اعدام چهار نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر

در ادامه موج اعدام‌ها که در شهرهای مختلف ایران در جریان است روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت، از اعدام چهار نفر در اصفهان خبر داده است.

این روزنامه به نقل از دادگستری كل اصفهان چهار زندانی اعدام شده در اصفهان را «قاچاقچی مواد مخدر» معرفی کرده و نوشته که آنها «پس از محاكمه در دادگاه انقلاب به اعدام محكوم شده بودند و پس از تأیید در دیوانعالی كشور سحرگاه دوشنبه ۱۴ تیر در زندان مركزی اصفهان اعدام شدند».

روزنامه ایران اسامی چهار اعدام شده در زندان اصفهان را اعلام نکرده است.

دو روز پیش نیز روزنامه خراسان از اعدام دو نفر به اتهام «محاربه» در زندان مرکزی زاهدان خبر داده بود و برخی روزنامه‌ها نیز طی روزهای اخیر از احتمال اعدام برخی دیگر از زندانیان محکوم به اعدام از جمله محمدرضا حدادی که در نوجوانی به اتهام قتل بازداشت در روزهای آینده خبر داده بودند.

نرخ بیکاری دو رقمی در ۲۲ استان

روزنامه ابرار اقتصادی آمار تازه‌ای از افزایش بیکاری در کشور منتشر کرده و نوشته «نرخ بیکاری در ۲۲ استان کشور دو رقمی است».

به نوشته این روزنامه «در حالى كه نرخ بیكارى كشور در سال گذشته از ۱۱.۱ تا ۱۴.۱ درصد طى فصول مختلف در نوسان بود، استان‌هاى لرستان و همدان با نرخ بیكارى ۱۹ و ۱۸ درصدى به رقابت با یكدیگر در بالاى جدول از نظر دارا بودن بیشترین نرخ بیكارى در بین ۳۰ استان كشور پرداختند».

به گزارش این روزنامه بررسى وضعیت نرخ بیكارى در فصول مختلف سال گذشته در ۳۰ استان كشور نشان مى‌دهد كه طى سال گذشته كل كشور نرخ بیكارى دو رقمى ۱۱.۹ درصدى را تجربه كرده بود با افزایش نرخ بیکاری مواجه شده و این نرخ که در بهار ۸۸ معادل ۱۱.۱ درصد، تابستان و پاییز ۸۸ معادل ۱۱.۳ درصد بود در زمستان ۸۸ به ۱۴.۱ درصد رسید.
XS
SM
MD
LG