لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۳۸

رئیس: تغییر دادستان اخلالی در روند دادگاه حوادث اخیر ایجاد نمی‌کند


ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضائیه ایران
ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضائیه ایران، می‌گوید: تغییر دادستان عمومی و انقلاب تهران، اخلالی در روند رسیدگی به پرونده‌های حوادث پس از انتخابات ایجاد نمی‌کند.

آقای رئیسی در جمع خبرنگاران اضافه کرده است که تلاش می‌شود دادگاه حوادث پس از انتخابات تشکیل و در چارچوب قانون و آیین دادرسی برگزار شود.

در روزهای گذشته و پس از برکناری سعید مرتضوی از سمت دادستان عمومی و انقلاب تهران، برخی تحلیلگران با اشاره به نقش دادستانی تهران در بازداشت‌ها و محاکمات اخیر، از احتمال تغییر در روند دادرسی محاکمات معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران سخن گفتند.

گرچه گروه دیگری از تحلیلگران هم تغییر در روش‌های قوه قضائیه را وابسته به فرد ارزیابی نمی‌کردند و معتقد بودند که این جابه‌جایی تأثیر چندانی بر روند محاکمات نخواهد داشت.

اکنون معاون اول قوه قضائیه ایران هم می‌گوید که جابه‌جایی در قوه قضائیه طبیعی است و این جابه‌جایی‌ها به روند رسیدگی به پرونده‌ها خللی ایجاد نمی‌کند.

در جریان اعتراض‌ها و حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری خردادماه، به گفته مقامات رسمی قضایی چهار هزار نفر در ایران بازداشت شدند که نهایتاً پرونده بیش از یکصد نفر از آنان به دادگاه ارجاع شد.

دادگاه معترضان که تا کنون چهار جلسه از آن برگزار شده است از دهم مردادماه آغاز به کار کرد و در کيفرخواست ارائه شده معترضان به عنوان محرکين، طراحان و عوامل «آشوب‌های تهران» و در صدد «کودتای نرم» با استفاده از فضای انتخاباتی معرفی شدند.

برگزاری این محاکمات اعتراض گروه‌های مختلفی از فعالان سیاسی و مدنی، روشنفکران و عالمان دینی را بر انگیخت و بسیاری این محاکمات را فاقد وجاهت قانونی و شرعی خواندند.

نتیجه بررسی اظهارات کروبی اعلام می‌شود

معاون اول قوه قضائیه ایران همچنین با اعلام حضور مهدی کروبی، نامزد اصلاح‌طلب و معترض انتخابات اخیر، در کمیته سه نفره منتصب رئیس قوه قضائیه، اعلام کرده است که اظهارات آقای کروبی در حال بررسی است و به محض اینکه به نتیجه لازم برسد، به مردم اعلام خواهد شد.

آقای رئیسی در عین حال گفته است که در دو یا سه مقطع پیگیری‌هایی در این مورد در دادستانی کل، دادستانی تهران و مجلس شورای اسلامی انجام شده است اما طبق اظهارات مسئولان مربوطه، سند و مدرکی از سوی آقای کروبی ارائه نشده است.

مهدی کروبی نامزد معترض به نتایج انتخابات چندی پیش با ارسال نامه‌ای به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت، از وی خواسته بود تا در مورد احتمال اعمال شکنجه‌های جنسی در مورد بازداشت‌شدگان اخیر پیگیری لازم را انجام دهد.

آقای کروبی همچنین پس از آن گفته بود که برخی از بازداشت‌شدگان که به وی مراجعه کرده‌اند، به شرط تأمین امنیت حاضر به ارائه شهادت در این زمینه هستند.
XS
SM
MD
LG