لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۲۳

آمادگی کروبی برای ارائه مستندات آزار جنسی بازداشتی ها به لاريجانی


درحالی که يکی از اعضای کميته حقيقت ياب مجلس خواهان همکاری قوه قضاييه برای بررسی مساله تجاوز به بازداشتی ها شده است، مهدی کروبی نيز برای ارائه مستندات در اين زمنيه به صادق لاريجانی اعلام امادگی کرده است.

مهدی کروبی، يکی از نامزدهای معترض به نتيجه انتخابات، در نامه تازه ای به صادق لاريجانی، رييس قوه قضاييه، به صورت مشروط اعلام آمادگی کرده است تا مستندات خود درباره تجاوز به بازداشت شدگان اخير را در اختياری وی بگذارد.

مهدی کروبی، دبيرکل حزب اعتماد ملی، در اين نامه که روز هفتم شهريورماه منتشر شده، بر ضرورت «تمهيد مقدمات مناسب و تضمين امنيت» برای این دیدار تاکید کرده است.

مهدی کروبی می گوید که پس از انتخابات رياست جمهوری در راستای بيان «مظالم روی » داده به بسياری از مقامات جمهوری اسلامی نامه نوشته و با برخی از آنها نیز گفت وگو کرده است.

مهدی کروبی در این زمینه نوشته است:«اکنون نيز آمادگی خود را برای ديدار با شما و ارائه بخشی از مستندات و معرفی برخی از افراد آسيب‌ديده را به حضورتان در هر زمان و مکانی که صلاح بدانيد اعلام می‌دارم، مشروط به تمهيد مقدمات مناسب و تضمين امنيت خواهان‌ها و با اميد به احقاق حق و برخورد قانونی با خوانده‌ها در هر پست و مقام در صورت اثبات جرايم آن‌ها و با اطمينان از اين‌که ترازوی عدالت ، مخصوص ضعيفان نيست و در برابر صاحبان قدرت از کار نمی‌افتد»

مهدی کروبی همچنين با اشاره به که «اکنون اين آخرين نامه‌ای است که برای دادخواهی از جانب کسانی که بناحق در حوادث پس از انتخابات مورد ظلم و ستم واقع شده اند» ابراز اميدواری کرده است که صادق لاريجانی در اين زمينه اقدامات لازم را انجام دهد.

مهدی کروبی با اشاره به ديدار خود با کميته حقيقت ياب مجلس تصريح کرده است که يکی از کسانی که می گويد در زندان به تجاوز شده به مقامات قضايی مراجعه کرده ولی با تهديد اين مقامات مواجه شده است.

دبيرکل حزب اعتماد ملی همچنين از رييس قوه قضاييه خواسته است تا « شرايط لازم را جهت ادامه راه خطير » کميته حقيقت ياب مجلس فراهم کند تا اين کميته بتواند «آزادانه و با حفظ اصل بی‌طرفی سياسی مسائل را پيگيری نمايند».

مهدی کروبی در بخش دیگری از نامه خود با اشاره به بازداشت های اخیر گفته است:« تا کنون هم سرنوشت برخی بازداشت‌شدگان که شبانه از خانه خود ربوده و يا به طور غافلگيرانه در خيابان بازداشت شده‌اند، نامعلوم است و هنوز هم ستادی کارآمد و پاسخگو که در قبال حال و روز بازداشت شدگان و مراجع مختلف، طرف حساب داغ‌ديدگان و آسيب‌ديدگان و زندانيان و ... باشد وجود ندارد».

به دنبال علنی شدن نامه مهدی کروبی درباره احتمال تجاوز به برخی بازداشت شدگان اخير به اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجلس خبرگان، در ماه گذشته، بسياری از مقامات بلندپايه جمهوری اسلامی به اين نامه واکنش نشان دادند.

در همين زمينه علی لاريجانی، رييس مجلس ايران، مسئله تجاوز به بازداشت شدگان را تکذيب کرد، اما در واکنش به اين موضعگيری، آقای کروبی از علی لاريجانی خواست به جای تکذيب، هيئتی را بررسی گزارش ها در يان باره تعيين کند.

علی لاريجانی نيز در پاسخ به درخواست مهدی کروبی از کميته ويژه ايی که پيش از آن برای پيگيری وضعيت بازداشت شدگان در مجلس تشکيل شده بود خواست با مهدی کروبی ديدار کرده و مستندات وی را دريافت کنند.

اعضای کميته ويژه مجلس هفته گذشته با مهدی کروبی ديدار کرده و درباره مستندات تجاوز به بازداشت شدگان مذاکره کردند.

نشست مشترک کميته ويژه و نمايندگان قوه قضاييه


در حالی که مهدی کروبی ابراز امادگی کرده است تا مستندات خود درباره تجاوز به بازداشت شدگان را به قوه قضاييه ارائه کند، کاظم جلالی، عضو کميته ويژه مجلس، نيز از قوه قضاييه خواسته است تا دو نفر معتمد را برای کمک به بررسی مسئله تجاوز به بازداشت شدگان معرفی کند.

آقای جلالی با اشاره به ديدار با مهدی کروبی گفته است چهار نفر از کسانی که می گويند به آنها در زندان تجاوز شده است به آقای کروبی مراجعه کرده اند.

به گفته آقای جلالی، مهدی کروبی خواهان تامين امنيت اين افراد شده تا بتواند اظهارات خود را مطرح کنند.

کاظم جلالی در همين زمينه پيشنهاد کرده است تا آن اينکه دو نفر از معتمدين دستگاه قضايی به نمايندگی از صادق لاريجانی به همراه سه نفر از اعضای کميسيون ويژه مجلس با اين ۴ نفر ديدار کرده و اظهارات آنان را بشنوند.

در جريان اعتراض های پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری، به گفته سخنگوی قوه قضاييه، چهار هزار نفر از فعالان سياسی، مدنی، روزنامه نگاران و مردم عادی از سوی نيروهای امنيتی و بسيجی بازداشت و تعداد زيادی از آنها به نقاط نامعلومی انتقال داده شده اند.

مقامات ایران می گویند نزدیک به سیصد نفر از این بازداشت شدگان همچنان در زندان به سر می برند.

تاکنون گزارش های زيادی از بدرفتاری شديد با زندانيان، ضرب و شتم آنها، تجاوز و همچنين قتل تعدادی از بازداشتی ها زير شکنجه منتشر شده است.

کميته پيگيری وضعيت بازداشت شدگان ستادهای ميرحسين موسوی و مهدی کروبی می گويد دست کم ۶۹ نفر در جريان اعتراضات به نتيجه انتخابات رياست جمهوری کشته شده اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG