لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۶

معینی: تا اطمینان از سلامت رکسانا به اعتراض ادامه می‌دهیم


اعتصاب اعضای سازمان گزارشگران بدون مرز در مقابل دفتر ایران‌ایر در پاریس
پس از یک هفته گزارشگران بدون مرز، به اعتصاب غذای خود در حمایت از رکسانا صابری، البته تنها در پاریس، پایان دادند.

گزارشگران بدون مرز، برای پشتیبانی از «رکسانا صابری»، خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار که در زندان اوین و در اعتراض به محکومیت هشت ساله‌اش به زندان، دست به اعتصاب غذا زده است، از روز سه‌شنبه هفته گذشته، در پاریس و در برابر دفتر هواپیمایی ملی ایران، ایران‌ایر، اعتصاب غذای خود را آغاز کرده بودند.

«رضا معینی»، مسئول بخش ایران سازمان گزارشگران بدون مرز و از شرکت‌کنندگان در این اعتصاب غذا، در گفت‌وگو با رادیو فردا، از آخرین تصمیم‌های گزارشگران اعتصاب‌کننده می‌گوید:

رادیو فردا: آقای معینی، لطفاً از چگونگی برگزاری این اعتصاب غذا بگویید.

رضا معینی: در پايان مجموعه اقداماتی که گزارشگران بدون مرز در پاريس انجام دادند، از روز سه‌شنبه هشتم ارديبهشت تا ۱۳ ارديبهشت، ما در مقابل دفتر ايران‌اير در حالت تحصن و در اعتصاب غذا به سر می‌برديم.

روز يکشنبه ۱۳ ارديبهشت، ما فعالان گزارشگران بدون مرز تصميم گرفتيم که مجموعه‌ای از طومارهای امضا شده برای آزادی رکسانا صابری و رعايت حقوق زندانيان و به ويژه روزنامه‌نگاران زندانی را توسط مسئولان گزارشگران بدون مرز، تحويل سفارت جمهوری اسلامی بدهيم.

يعنی شما روبه‌روی دفتر ايران اير (هواپيمايی ملی ايران) را ترک کرديد و به مقابل سفارت ايران رفتيد؟

بله، روز يکشنبه ما آنجا را ترک کرديم و برای يک ساعت به مقابل سفارت جمهوری اسلامی رفتيم. آنجا مسئولان گزارشگران بدون مرز، طومارهای امضا شده را به مقام‌های سفارت تحويل می‌دهند.

پس با اين حرکت اعتصاب غذا پايان می‌گيرد؟

همان طور که می‌دانيد روز يکشنبه اعتصاب غذای گزارشگران بدون مرز در پاريس پايان می‌گيرد اما اين حرکت در نيويورک، لندن، بروکسل و مادريد ادامه پيدا کرده است. يعنی فعالان گزارشگران بدون مرز با همراهی ديگر سازمان‌ها و نهادهای مدافع آزادی بيان و مطبوعات و بخشی از همکاران رکسانا صابری اين حرکت را ادامه می‌دهند.

اين حرکت‌های اعتراضی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

تا وقتی به نتيجه مطلوب دست پيدا کنيم. همان طور که می‌دانيد رکسانا صابری وارد سيزدهمين روز اعتصاب غذای خود شده است و اين بسيار خطرناک است، به ويژه آن که ما مطلع شده‌ايم خانم صابری در پی اظهارات غيرمسئولانه مقام‌های قضايی ايران در رابطه با تکذيب اعتصاب غذای او، حتی يک روز دست به اعتصاب غذای خشک زده و آب هم نخورده است و به درمانگاه اوين منتقل شده است.

اين مسئله بسيار نگران‌کننده است و تا زمانی که ما از سلامت رکسانا صابری مطمئن نشويم اين حرکت را ادامه می‌دهيم.

XS
SM
MD
LG