لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۳۶

وعده ایران برای «تجدید نظر عادلانه» در حکم رکسانا صابری


وزير امور خارجه ايران در ديدار با همتاى ژاپنى خود گفت: راى صادره عليه ركسانا صابرى، خبرنگار ايرانى – آمريكايى با «عدالت و رافت انسانى» مورد تجديد نظر قرار مى گيرد.
وزير امور خارجه ايران در ديدار با همتاى ژاپنى خود گفت: راى صادره عليه ركسانا صابرى، خبرنگار ايرانى – آمريكايى با «عدالت و رافت انسانى» مورد تجديد نظر قرار مى گيرد.

منوچهر متكى روز يكشنبه در كنفرانس خبرى مشترك با هيروفومى ناكاسونه، وزير امور خارجه ژاپن، در تهران گفت: «ركسانا صابرى مانند هر ايرانى ديگرى كه مقررات را نقض كند مورد پيگيرد قرار مى گيرد و هم اكنون به دستگاه قضايى درخواست تجديد نظر برايشان ارائه شده و اين تجديد نظر بر اساس عدالت و رافت انسانى اعمال مى شود.»

خانم صابرى كه از سه ماه پيش در بازداشت به سر مى برد به اتهام جاسوسى به هشت سال زندان محكوم شده است.

مقام هاى قضايى ايران ابتدا به هنگام دستگيرى ركسانا صابرى اعلام كردند كه كارت خبرنگارى وى از سال ۱۳۸۵ اعتبار نداشته است و او بدون مجوز اقدام به جمع آورى اخبار و تهيه گزارش مى كرده است.

اما بعد آنها گفتند كه اتهام وى جاسوسى است.

رضا صابرى، پدر ركسانا، كه در تهران به سر مى برد مى گويد: دخترش در اعتراض به اين راى دست به اعتصاب غذا زده است.

آقاى صابرى گفته است: ركسانا تا زمان آزادى خود به اعتصاب غذا ادامه مى دهد و در دو هفته گذشته وزن زيادى را از دست داده است.

قوه قضاييه ايران مى گويد كه خبر اعتصاب غذاى خانم صابرى صحت ندارد.

مادر ركسانا صابرى ژاپنى است و به همين دليل وزير امور خارجه اين كشور در كنفرانس خبرى با همتاى ايرانى خود گفت: «ما مطلع شديم پرونده وى در مرحله قضايى است و چون مادرش ژاپنى است، دولت ژاپن از نظر مسائل بشر دوستانه اين موضوع را پيگيرى كرده است.»

بازداشت و صدور حكم زندان طولانى مدت براى ركسانا صابرى با اعتراض گسترده مقام هاى آمريكايى رويرو شده و واشينگتن بارها از ايران خواسته است تا هر چه سريعتر اين روزنامه نگار ايرانى – آمريكايى را آزاد كند.

هيلارى كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا، هفته گذشته به قانونگذاران آمريكايى گفت: « صابرى از زندانى شدن خود شديدا ناراحت بوده و به نگهدارى در چنين شرايط مخوفى معترض است و هم اكنون در اعتصاب غذا به سر مى برد.»

ركسانا صابرى در شش سال گذشته در ايران به سر مى برد و براى شبكه هاى خبرى بى بى سى، راديو ان پى آر و برخى ديگر از رسانه هاى خارجى گزارش تهيه مى كرد.

در همين حال، شيرين عبادى، برنده جايزه صلح نوبل، كه يكى از وكلاى ركسانا صابرى است از تلاش هاى بين المللى براى آزادى وى حمايت كرد.

خانم عبادى با صدور بيانيه اى از اعتصاب غذاى خانم صابرى ابراز نگرانى كرد و گفت: اين اقدام باعث شده تا جان اين روزنامه نگار به خطر بيفتد.
XS
SM
MD
LG