لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۱

دادستان کل کشور: حکم نهايی رکسانا صابری صادر نشده است


رکسانا صابری
دادستان کل کشور برای نخستين بار در جريان پرونده خانم صابری، سخن از تقاضای عفو به ميان آورد و گفت: «اين پرونده همانند ساير پرونده ها مسير قانونی خود را طی می کند و اگر تقاضای عفو نيز وجود داشته باشد بايد از مقام معظم رهبری تقاضا شود.»

قربانعلی دری نجف‌آبادی می‌گويد که محاکمه نهايی رکسانا صابری خبرنگاری که با اتهام جاسوسی به هشت سال زندان محکوم شده است، محاکمه نهايی نبوده و بايد منتظر دادگاه تجديدنظر بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، قربانعلی دری نجف‌آبادی، دادستان کل کشور، در نشست خبری خود در تبريز به موضوع پرونده و حکم صادره در مورد رکسانا صابری، خبرنگار ايرانی ـ آمريکايی نیز اشاره کرد.

وی در ابتدای سخنان خود خبررسانی رسانه‌های جمعی در مورد اين پرونده را «جوسازی» خواند و گفت که محاکمه نهايی رکسانا صابری هنوز برگزار نشده و کسانی که وی آنها را «جنجال کنندگان» خواند بايد منتظر بمانند تا ببيند حکم نهايی تخلف وی چه خواهد بود.

دادستان کل کشور در ادامه صحبت‌های خود اظهار داشت که حکم صادره در مورد رکسانا صابری نهايی نيست و افزود که «حکم دادگاه بدوی نهايی نيست و در دادگاه تجديد نظر احتمال کاهش يا افزايش وجود دارد.»

قربانعلی دری نجف‌آبادی همچنين در پايان اظهارات خود در مورد خانم صابری و پرونده وی گفت که چنين پرونده هايی در سابق نيز وجود داشته است به گونه ای که در دادگاه تجديد نظر احتمال تغيير وجود دارد.

در اواسط هفته جاری اعلام شد که خانم صابری در اعتراض به حکم صادره و بازداشت خود، از سه‌شنبه هفته گذشته دست به اعتصاب غذا زده است. مقام‌های قوه قضائيه ايران اخبار مربوط به اعتصاب غذای رکسانا صابری را تکذيب می‌کنند.

رضا صابری، پدر رکسانا، نيز به خبرگزاری فرانسه در تهران گفته است که اعتصاب غذای دخترش وارد دومين هفته خود شده است و وی وزن زيادی را از دست داده است.

آقای صابری به نقل از دخترش می‌گويد که وی تا آزادی از زندان به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

رابرت وود، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، در همين باره گفت: «ما خيلی نگران وضعيت روحی و جسمی رکسانا صابری هستيم وهمان‌طور که وزير امور خارجه آمريکا گفته از همه ابزارهای ديپلماتيک که در اختيار داريم، برای بازگرداندن او استفاده خواهيم کرد».
XS
SM
MD
LG