لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۴۵

ایران به پرداخت خسارت به قربانیان حملات ۱۹۸۳ بیروت محکوم شد


دادگاهی در آمریکا روز چهارشنبه جمهوری اسلامی ایران را به پرداخت نزدیک به ۴۵ میلیون دلار غرامت به بازماندگان آمریکایی حملات انتحاری بیروت در سال ۱۹۸۳، و خانواده قربانیان این حادثه محکوم کرد.

قاضی فدرال، رویس لمبرت، این حکم را پس از بررسی دادخواست جفری پل اوبراین و دانیل نیل گافنی، دو تفنگدار دریایی آمریکایی، صادر کرد که در حادثه بیروت زخمی شده بودند، دادخواستی که در آن ایران به مشارکت در این حمله انتحاری متهم شده است.

در این حملات انتحاری که ۲۳ اکتبر ۱۹۸۳، اول آبان‌ماه ۱۳۶۲، در خلال جنگ‌های داخلی لبنان رخ داد، برخورد جداگانه دو خودروی بمب‌گذاری شده به محل اقامت تفنگداران دریایی آمریکا و سربازان فراسوی عضو نیروهای چندملیتی در بیروت ۲۹۹ کشته بر جای گذاشت که در میان آنها ۲۴۱ آمریکایی و ۵۸ نظامی فرانسوی بودند.

گرچه در آن زمان سازمان جهاد اسلامی مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت، برخی از گمانه‌زنی‌ها بر نقش ایران در این حمله تأکید می‌کرد.

اکنون نزدیک به ۳۰ سال پس از این حادثه شکایت و پیگیری دو تن از مصدومان آمریکایی این حملات منجر به صدور این حکم شده، و بر اساس رأی این قاضی آمریکایی هر یک از این دو نفر ۶.۷ میلیون دلار دریافت خواهند کرد.

این دادگاه همچنین مبالغی را هم به عنوان خسارت قابل پرداخت به خانواده‌های قربانیان آمریکایی این حملات تعیین کرده است.

صدور این حکم در حالی است که به نوشته روزنامه واشینگتن پست، احتمالا تلاش برای دریافت چنین مبلغی با دشواری‌هایی همراه خواهد بود.

این در حالی است که خبرگزاری آسوشتیدپرس به نقل از وکیل این دو شاکی آمریکایی نوشته است که به اعتقاد او چنین مبلغی از محل دارایی‌های بلوکه شده ایران در آمریکا قابل تخصیص است.

ایران از جمله به دلیل حمایت از گروه‌های اسلام‌گرا و شبه‌نظامی فلسطینی و لبنانی، از سوی غرب متهم به پشتیبانی از تروریسم است، اما خود همواره با رد اتهام پشتیبانی از تروریسم، حمایت خود از این گروه‌های اسلام‌گرا را حمایتی معنوی توصیف کرده است.
XS
SM
MD
LG