لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۲۸

نیویورک تایمز: شهادت دو اطلاعاتی سابق در مورد مشارکت ایران در ۱۱ سپتامبر


برج های دوقلوی نیویورک در آتش، ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱
برج های دوقلوی نیویورک در آتش، ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱
روزنامه نیویورک تایمز روز پنج‌شنبه در گزارشی نوشت که دو عضو سابق سازمان‌های امنیتی ایران در دادگاهی در شهر نیویورک شهادت داده‌اند که مقامات جمهوری اسلامی از قبل از وقوع حملات یازده سپتامبر در آمریکا اطلاع داشته‌اند.

این روزنامه به نقل از وکلای خانواده‌های تعدادی از قربانیان ۱۱ سپتامبر می‌گوید که در این پرونده دولت فدرال آمریکا به خاطر حمایت مستقیم حکومت ایران از این حملات خواستار دریافت خسارت شده است.

به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، یکی از این دو اطلاعاتی سابق که از ایران گریخته‌اند حتی مدعی شده است که حکومت ایران حتی در طراحی حملات تروریستی به خاک آمریکا نیز نقش داشته است.

هویت و جزئیات شهادت این دو مامور امنیتی سابق در پرونده‌های دادگاه علنی نشده، ولی به شکل محرمانه در اختیار قاضی دادگاه قرار گرفته است.

نیویورک تایمز در گزارش خود می‌گوید با توجه به این که این ادعا‌ها در مورد اطلاع ایران از وقوع حملات یازده سپتامبر به صورت محرمانه در اختیار دادگاه قرار گرفته به سختی می‌توان به صحت و سقم آنها پی برد.

در پرونده مطرح در این دادگاه منهتن نیویورک همچنین عنوان شده است که دولت ایران و گروه حزب‌الله لبنان در طراحی حملات یازده سپتامبر و کمک به آموزش هواپیماربایان و مسافرت آن‌ها کمک کرده‌اند. پس از وقوع این حملات تروریستی نیز ایران و حزب‌الله به افراد القاعده برای فرار از آمریکا کمک کرده‌اند.

روزنامه نیویورک تایمز یادآوری می‌کند که احتمال مشارکت ایران در حملات یازده سپتامبر سال‌ها پیش توسط کمیسیون ملی بررسی این حادثه تروریستی مطرح شده و مدت‌ها مورد بحث بوده است.

القاعده یک گروه تندرو سنی است که همواره مخالفت خود را با شیعیان ابراز داشته و گروه‌های وابسته به آن در عراق شیعیان را مورد حمله قرار داده‌اند. ولی در عین حال مقامات امنیتی آمریکا از سال‌ها پیش معتقد بوده‌آند که القاعده و حکومت ایران علیه دشمن مشترک خود یعنی آمریکا تا حدی همکاری داشته‌اند.

در شواهد موجود در این پرونده همچنین از برخی از مقامات و وزرای حکومت ایران، رهبران حزب‌الله و افراد شبکه القاعده به عنوان متهم نام برده شده است.

وکلای خانواده‌های قربانیان حوادث یازده سپتامبر از دادگاه خواسته‌اند که این افراد غیابا محاکمه شوند. با این حال کار‌شناسان قضایی می‌گویند حتی اگر چنین روشی به کار گرفته شود بعید است بتوان مسئله دریافت خسارت را اجرا کرد.

وکلای شاکیان به دادگاه گفته‌اند که عماد مغنیه، فرمانده نظامی حزب‌الله، عامل تروریستی حکومت ایران بوده و در سال۲۰۰۰ برای کمک به برنامه‌ریزی برای حملات یازه سپتامبر به عربستان سعودی سفر کرده است.

عماد مغنیه که در سال ۲۰۰۸ به قتل رسید در گذشته نیز از سوی دولت آمریکا به مشارکت و طراحی عملیات بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در سفارت آمریکا و پادگان نیروی دریایی این کشور در شهر بیروت متهم شده بود.

نیویورک تایمز یادآوری می‌کند که در گزارش کمیسیون ملی بررسی حادثه یازده سپتامبر نیز آمده است که «شواهد مستحکمی وجود دارد که دولت ایران به رفت و آمد افراد القاعده به داخل و خارج از افغانستان قبل از حوادث یازده سپتامبر کمک کرده و برخی از این افراد بعد‌ها جزء هواپیماربایان بوده‌اند».

این گزارش همچنین یادآوری می‌کند که گروه حزب‌الله رفت و آمدهای برخی از هواپیماربایان را به ایران در نوامبر سال ۲۰۰۰ از نزدیک تعقیب می‌کرده است.

این کمیسیون در عین حال اعلام کرده است که «هیچ مدرک مشخصی پیدا نکرده که نشان دهد حکومت ایران یا گروه حزب‌الله از طراحی و برنامه‌ریزی حملات یازده سپتامبر اطلاع داشته‌اند. این موضوع نیازمند تحقیقات بیشتر از سوی دولت آمریکاست».

وکلای مدافع خانواده قربانیان حوادث یازده سپتامبر می‌گویند که هدف از این شکایت و دادگاه جدید دقیقا انجام چنین تحقیقاتی است.

بخشی از شواهدی که توسط وکلای خانواده‌های قربانیان به دادگاه ارائه شده است گزارش ده کار‌شناس در مورد رابطه ایران با حادثه یازده سپتامبر است. برخی از این افراد اعضای سابق کمیسیون بررسی حادثه یازده سپتامبر یا مقامات سابق سازمان «سیا» هستند.

به گفته این وکلا، «در گزارش‌های این کار‌شناسان کاملا مشخص است که القاعده برای اجرای عملیات یازده سپتامبر، تهیه پاسپورت‌های واقعی و ورود به آمریکا از کمک ایران استفاده کرده است».

بر اساس شواهد ارائه شده در این پرونده، دو فرد ایرانی که در این پرونده علیه ایران شهادت داده‌اند در بخش ویژه‌ای از وزارت اطلاعات ایران کار می‌کرده و به اطلاعات محرمانه مربوط به حمایت ایران از فعالیت گروه‌های تروریستی دسترسی داشته‌اند.
XS
SM
MD
LG