لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۲۰

سفر احمدی‌نژاد به لیبی لغو شد


محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران
خبرگزاری فارس، در خبری کوتاه اعلام کرد سفر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، به لیبی برای شرکت در نشست اتحادیه آفریقا لغو شده است.

این خبرگزاری توضیح بیشتری درباره لغو سفر محمود احمدی‌نژاد منتشر نکرده است. این سفر قرار بود روز چهارشنبه صورت پذیرد.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش می‌دهد که یک سخنگوی دفتر محمود احمدی‌نژاد لغو این سفر را تایید کرده اما با این حال توضیحی درباره لغو این برنامه نداده است.

محمود احمدی‌نژاد پس از انتخابات ۲۲ خرداد و همزمان با تظاهرات گسترده مردم که در اعتراض به اعلام پیروزی وی برگزار شده بود، برای شرکت در کنفرانس شانگهای به روسیه سفر کرد و از سوی دیمیتری مدودیف همتای روس خود نیز مورد استقبال قرار گرفت.

در همین حال تنها شمار معدودی از کشورهای جهان اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد ‌در دهمین انتخابات ریاست جمهوری را به وی تبریک گفته‌اند.

ایالات متحده، اتحادیه اروپا، دبیر کل سازمان و شماری از سازمان‌های بین‌المللی سرکوب معترضان به نتایج انتخابات در ایران را محکوم کرده‌اند.

در روزهای پس از انتخابات ۲۲ خرداد، برپایه خبرهای تایید شده بیش از ۱۰ نفر به دست نیروهای بسیج و نیروهای امنیتی کشته شدند؛‌ صدها نفر از مردم عادی، رهبران سیاسی و همچنین شمار بسیاری از روزنامه‌نگاران نیز در این روزها در بازداشت بسر می‌برند.

میرحسین موسوی، نامزدی که خود را پیروز انتخابات می‌داند و مهدی کروبی دیگر کاندیدای اصلاح‌طلب هنوز پیروزی وی را به رسمیت نشناخته‌اند و ریاست جمهوری وی را فاقد مشروعیت می‌دانند. با این حال روز دوشنبه شورای نگهبان، بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری صحه گذاشت.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، که بلافاصله پس از اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد از سوی وزارت کشور انتخابات را مورد تایید قرار داد و در نماز جمعه هفته پس از انتخابات به طور تمام عیار از وی دفاع کردبه چهره‌های سیاسی معترض انتخابات هشدار داده است که مسئول عواقب خونریزی‌های احتمالی خودشان هستند.

علی خامنه ای همچنین دولت‌های غربی و به ويژه دولت بریتانیا را «خبیث» خوانده و آنها را متهم کرده است که در اعتراض‌های پس از انتخابات ایران نقش دارند.

پس از این اظهارات بود که مناسبات تهران و لندن تیره‌تر شد و بریتانیا با احضار سفیر ایران مراتب اعترض خود را به اطلاع وی رساند.

روز شنبه ایران ۹ نفر از کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران را بازداشت کرد که با واکنش بریتانیا و اتحادیه اروپا مواجه شد. تهران تاکنو ن پنج نفر از این کارمندان را آزاد کرده است. پیشتر تهران و لندن دو دیپلمات یکدیگر را اخراج کرده بودند.
XS
SM
MD
LG