لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۰۹

ایران یکی از محورهای گفت‌وگوی آمانو با رهبران روسیه


ولادیمیر پوتین و یوکیا آمانو
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در آغاز سفر سه روزه خود به روسیه، روز دوشنبه گفت وی آماده است با رهبران روسیه درباره منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و در همین چارچوب در مورد مسائلی چون ایران به بحث و گفت‌وگو بنشیند.

روز دوشنبه ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه با اشاره به گسترش استفاده از انرژی هسته‌ای در گرداگرد جهان، بر ضرورت همکاری درباره امنیت هسته‌ای تاکید کرد.

ولادیمیر پوتین در دیدار با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «از حالا تا سال ۲۰۳۰ در حدود ۳۰ کشور برای خود نیروگاه انرژی هسته‌ای خواهند داشت.»

ولادیمیر پوتین با بیان اینکه مسکو همواره با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ویژه در زمینه نیروگاه‌های هسته‌ای نوین، همکاری داشته، از آمادگی این کشور برای گسترش همکاری با این آژانس جهت تامین امنیت نیروگاه‌های هسته‌ای خبر داد.

ولادیمیر پوتین همچنین از انتخاب الکساندر بیچکوف، به سمت معاونت مدیرکل در آژانس، استقبال کرد؛ الکساندر بیچکوف نماینده روسیه در این نهاد است.

خبرگزاری ریانووستی گزارش کرده است یوکیا آمانو، همچنین قرار است با سرگئی کیرینکو، رئیس شرکت دولتی روس‌اتم و همچنین سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه دیدار داشته باشد.

روسیه از معدود کشورهایی است که تکنولوژی ساخت نیروگاه‌های اتمی را در اختیار دارد، در مرداد ماه امسال نیروگاه بوشهر ایران را سوخت‌گذاری کرد؛ این نیروگاه برپایه وعده روس‌ها می‌بایست در سال ۱۹۹۹ به پایان می‌رسید.

همکاری در ساخت نیروگاه بوشهر در حالی صورت می‌گیرد که این کشور، در شورای امنیت به هفت قطعنامه علیه ایران رای داده است؛ آخرین قطعنامه‌ای که مسکو به آن رای موافق داد در ۲۰ خرداد امسال به تصویب شورای امنیت رسید؛ خواست عمده همه این قطعنامه‌ها توقف برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران است.

پس از انتشار خبر موافقت روسیه با پیش‌نویس قطعنامه ۱۹۲۹، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری روسیه را مورد خطاب قرار داد و گفت: «امروز برای ما توضیح رفتار مدودف به ملت ایران مشکل شده است. مردم نمی‌دانند اینها دوست ما هستند، در کنار ما هستند، با ما هستند یا اینکه دنبال چیز دیگری هستند.»

این اظهارات با واکنش بسیار تند مسکو مواجه شد و سخنگوی کاخ کرملین رهبران ایران را متهم به «عوام‌فریبی» کرد و گفت: «هرگونه غيرقابل پيش‌بينی بودن، هرگونه افراط‌گرايی سياسی، فقدان شفافيت وعدم انسجام در اتخاذ تصميمات که همه جامعه جهانی را تحت تاثیر قرار داده و نگران می‌کند، برای ما پذيرفتنی نيست.»

رئیس جمهوری ایران، همچنین در واکنش به اظهارات دمیتری مدودف که گفته بود ایران به توانایی ساخت سلاح‌های هسته‌ای نزدیک می‌شود، در سخنان تندی اظهار داشت، رئیس جمهوری روسیه در یک «نمایشنامه آمریکایی» بازی می‌کند.

اعلام رسمی عدم تحویل سامانه پدافندی اس- ۳۰۰ نیز از دیگر خبرهایی بود که در هفته‌‌های گذشته گرم نبودن روابط ایران و روسیه را نشان می‌داد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG