لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۴۶

پنتاگون از ساخت بمب‌های جدید سنگرشکن خبر داد


بمب افکن بی ۵۲ متعلق به نیروی هوایی ارتش آمریکا
وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز چهارشنبه اعلام کرد یک نوع بمب عظیم «سنگر شکن» در ماه‌های آینده در اختیار نیروهای نظامی این کشور قرار خواهد گرفت.

این بمب بزرگ که ۳۰ هزار پوند (نزدیک به ۱۳۶۰۷ کیلوگرم) وزن دارد قابلیت نفوذ در بناهایی را دارد که در زیر زمین ساخته شده‌اند.

جف مورل، معاون مطبوعاتی پنتاگون درباره این بمب‌ها به خبرنگاران گفت: «(این بمب‌ها) هم‌ اکنون در حال ساخت هستند و درماه‌های آینده عرضه خواهند شد.»

‌وزارت دفاع آمریکا در ماه اوت گفته بود که در نظر دارد طرح‌های تولید بمب‌های بزرگ را با شتاب بیشتری به اجرا درآورد و از کنگره خواسته بود که بودجه این طرح‌ها را به تصویب برساند. این درخواست پنتاگون با پاسخ مثبت کنگره آمریکا مواجه شد.

پنتاگون روز جمعه اعلام کرد که طی یک قرارداد ۵۱ میلیون و ۹۰۰ هزار دلاری که با شرکت مک دانل داگلاس بسته است، قصد دارد بمب‌افکن‌های بی ۵۲ را برای حمل بمب‌های بزرگ جدید تجهیز کند.

این بمب‌ها دارای ۵۳۰۰ پوند (نزدیک به ۲۴۰۰ کیلوگرم) مواد منفجره هستند که به گفته جف مورل، معاون مطبوعاتی پنتاگون که برای ضربه زدن به « تاسیسات مستحکمی است که کشورهای متخاصم برای نگهداری سلاح‌های کشتار جمعی از آن استفاده می‌کنند.»

جف مورل با این حال از ذکر نام کشور مشخصی در این باره خودداری کرد.

معاون مطبوعاتی پنتاگون گفت: «با در نظر گرفتن جهانی که این روزها در آن زندگی می‌کنیم، برخورداری از این ظرفیت آن به گمان ما ضروری است.»

وی افزود: «واقعیت این است که در جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم عده‌ای به دنبال ساخت سلاح‌های کشتار جمعی هستند.»

دولت آمریکا برنامه اتمی کره شمالی و ایران را تهدیدی برای امنیت جهانی تلقی می‌کند. کره شمالی پیش از این به آزمایش بمب اتمی دست زده است.

اگرچه ایران می‌گوید هدف از برنامه هسته‌ای‌اش تنها جنبه صلح‌آمیز دارد و برای تولید الکتریسته است، ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی تهران را متهم می‌کنند که اهداف نظامی را از برنامه اتمی خود دنبال می‌کند.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی به ویژه از غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات نطنز ابراز نگرانی کرده‌اند. محصول تاسیسات غنی‌سازی نطنز می‌تواند برای ساخت بمب نیز به کار گرفته شود.

تاسیسات نطنز در اعماق زمین ساخته شده است و حمله نظامی به آن احتیاج به بمب‌هایی دارد که بتواند بنای بتونی زیرزمینی را درهم بشکند.

ایران به تازگی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که در حال ساخت یک کارخانه غنی‌سازی دیگر در اطراف شهر قم است.

دولت باراک اوباما، با این که به طور مستقیم و در قالب گروه ۱+۵ با ایران بر سر برنامه هسته‌ای‌اش وارد مذاکره شده است، استفاده از نیروی نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران را منتفی ندانسته است.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG