لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۸
کمتر از دو ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری در برزیل، رقبای انتخاباتی از هم اکنون حزب کارگر لولا داسیلوا را به اقتدارگرایی متهم کرده و از اینکه دولت لولا داسیلوا خود را بیش از پیش به سیاست‌های دولت احمدی نژاد نزدیک می کند ابراز نگرانی کرده‌اند.

در روزهای آخر هفته‌ای که گذشت هواپیمایی در سواحل ریو دوژانیروی برزیل پرواز می‌کرد که بر دم آن پارچه‌ای وصل بود که بر آن نوشته شده بود: «احمدی نژاد! به زندگی احترام بگذار!»

روابط گرم برزیل و ایران از موضوعات داغی است که بر این دوره از انتخابات ریاست جمهوری برزیل سایه افکنده است. رقبای انتخاباتی، لولا داسیلوا رییس جمهوری کنونی این کشور و حزب کارگر را متهم می‌کنند که با دیکتاتورهای خارجی بنای دوستی گذاشته و به سیاست‌های اقتدارگرایانه روی آورده‌اند.

داسیلوا یک سال آخر ریاست جمهوری‌اش را بر پرونده هسته‌ای ایران متمرکز کرده و معتقد است جهان غرب در برابر سیاست‌های دولت احمدی نژاد دچار سو تفاهم شده است.

از سوی دیگر خوزه سرا کاندیدای حزب مخالف که معتقد است حقوق بشر باید مسئله اصلی باشد، می‌گوید همه چیز به حقوق بشر مربوط است. او می گوید رژیم ایران زن را سنگسار می‌کند، روزنامه‌نگاران را به پشت میله‌های زندان می فرستد و مخالفانش را به جرم دگراندیشی می‌کشد.

حزب خوزه سرا دولت داسیلوا را متهم می‌کند که روابط برزیل با جهان غرب را فدای دوستی با حکومت‌های دیکتاتورمنشی نظیر ونزوئلا، کوبا و ایران کرده است.

مخالفان، همچنین حزب کارگر حاکم را متهم می‌کنند که تحمل اندیشه مخالف را ندارد و به سانسور روی آورده است.

در پاسخ به این اتهامات، جیوما هوسف، دستیار اول داسیلوا می‌گوید که سیاست‌های آقای داسیلوا در مورد ایران بر پرهیز از جنگ در خاور میانه استوار است. وی از سیاست‌های رییس جمهوری برزیل در قبال ایران دفاع کرد و گفت برزیل باید با همه کشورها روابط حسنه داشته باشد.

خانم هوسف همچنین اتهامات اقتدارگرایی و سانسور را که از سوی احزاب مخالف به حزب کارگر وارد شده رد کرد.

طی هفته‌های گذشته شماری از کاربران توییتر با صدها پیغام و درخواستاز لولا داسیلوا، رییس جمهوری برزیل، خواسته‌اند که از اجرای حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی ، که به جرم زنای محصنه در ایران به سنگسار محکوم شده،جلوگیری کند. آقای داسیلوا اعلام کرده که کشورش مایل است به خانم آشتیانی پناهندگی دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG