لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۰۹

انتقاد از پکن در سمینار بازرگانی ایران و چین


محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران
رئیس اتاق بازرگانی ایران با توجه به حجم مبادلات تجاری ایران و چین ایجاد محدودیت از سوی بانک‌های چینی را «غیرقابل توجیه» دانست و خواستار تسهیل هر چه بیشتر خدمات اعتباری پکن برای بازرگانان ایرانی شد.

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، در سمینار یک روزه همكاری‌های اقتصادی و تجاری ایران که با شرکت مقام‌های دوکشور و یک هیات بازرگانی چینی در تهران برگزار شد گفت: «غیرقابل توجیه است كه هنوز در روابط بانكی مشكل وجود داشته باشد و بازرگانان دو كشور برای اعتبارات اسنادی خود با مشكل مواجه شوند.»

در پی تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل، و نیز فشار آمریکا بر پکن، از نزدیک به یک‌ سال و نیم پیش بانک‌های چینی نیز نسبت به ایجاد اعتبار برای بازرگانان ایرانی محدودیت ایجاد کردند که با واکنش تهران مواجه شد. در آن هنگام طهماسب مظاهری، مدیر کل وقت بانک مرکزی ایران از این اقدام به عنوان «بدسليقگی تعدادی از بانک‌های چينی» یاد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در این سمینار که وزیر خارجه ایران، معاون وزير بازرگانی چین و سفیر چین نیز در آن شرکت داشتند با اشاره به ایجاد این محدودیت‌های بانکی از سوی چین در ادامه سخنان خود گفت: «با ابتكارات جدید باید این مشكلات حل شود در غیر این صورت با تغییر شرایط، تجار ما راه‌های دیگر را امتحان خواهند كرد. در این شرایط استفاده دو طرف از تسهیلات بانكی باید گسترش یابد.»

رئیس اتاق بازرگانی همچنین خواستار موازنه بازرگانی ایران و چین شد و گفت: «در سال گذشته صادرات ايران به چين حدود ۱۰درصد رشد داشته اما در واردات از چين شاهد ۴۷ درصد رشد بوده‌ايم.»

در همین حال به گفته اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین شمار بانک‌های چینی که برای بازرگانان ایرانی محدودیت ایجاد کرده‌اند به ۱۲ می‌رسد که از این میان پس از مذاکره تهران و پکن پنج بانک مبادلات خود را با ایران از سرگرفته‌اند.

یکی از شرکت‌های عمده ایرانی که پس از ایجاد محدودیت‌ از سوی بانک‌های چینی با مشکل مواجه شد، گروه صنعتی ایران خودرو بود. به طوری‌ که مدیر عامل در حدود یک سال و نیم پیش اعلام کرد که اجرای برخی از پروژه‌های مشترک تولید خودرو با طرف چینی با ابهام مواجه شده است.

به گفته منوچهر متکی چین سومین شریک تجاری ایران است و حجم مبادلات تجاری دو کشور از ۴۰۰ ميليون دلار در سال ۱۹۹۴ به ۲۹ ميليارد دلار در سال ۲۰۰۸ رسيده است که رشد ۳۰ تا ۵۰ درصدی نشان می‌دهد.
در سمینار یک روزه همكاری‌های اقتصادی و تجاری ایران که در هتل استقلال تهران برگزار شد نزدیک به ۱۵۰ بازرگان چینی شرکت داشتند.

یکی از سخنرانان این سمینار منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، بود. به گفته منوچهر متکی چین سومین شریک تجاری ایران است و حجم مبادلات تجاری دو کشور از ۴۰۰ ميليون دلار در سال ۱۹۹۴ به ۲۹ ميليارد دلار در سال ۲۰۰۸ رسيده است که رشد ۳۰ تا ۵۰ درصدی نشان می‌دهد.

چین یکی از کشورهای دارای حق وتو در شورای امنیت است که تاکنون به سه قطعنامه تحریمی علیه ایران رای مثبت داده است.

چین در چارچوب گروه ۱+۵ که دربرگیرنده پنج عضو دایم شورای امنیت بعلاوه آلمان است، به دنبال یافتن راه‌حلی برای پرونده هسته‌ای ایران است.
XS
SM
MD
LG