لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۳۱

وزیر دفاع آمریکا: کسی قصد تغییر رژیم ایران را ندارد


رابرت گیتس در منامه بار دیگر از حمایت‌های ایران از حماس و حزب الله انتقاد کرد.(عکس:AFP)

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، روز شنبه گفت: کسی قصد تغییر رژیم ایران را ندارد و آنچه ما در پی آن هستیم، تغییر خط مشی و رفتار این کشور است.


آقای گیتس همچنین با یادآوری نگرانی کشورهای عرب نسبت به نفوذ تهران در عراق گفت: «تردیدی نیست که ایران به شدت درصدد است که در توسعه و خط‌ مشی دولت عراق تاثیر بگذارد؛ و آن هم نه به عنوان یک همسایه خوب.»


رابرت گیتس بار دیگر از حمایت‌های ایران از حماس و حزب‌الله انتقاد کرد و برنامه هسته‌ای ایران را «تقریبا به طور قطع» در راستای تولید جنگ‌افزار اتمی دانست.


ایران هنوز نسبت به این سخنان واکنشی نشان نداده اما پیش از این بارها تاکید کرده است برنامه‌های هسته‌ای خود را صرفا با اهداف صلح‌جویانه دنبال می‌کند و از استقلال عراق نیز پشتیبانی می‌کند.


آقای گیتس همچنین به دشمنان ایالات متحده هشدار داد که در ماه‌های نخستین ریاست جمهوری باراک اوباما با فرصت‌طلبی درصدد «آزمایش» او برنیایند.


رابرت گیتس، وزیر فعلی دفاع آمریکا که باراک اوباما نیز او را در سمت خود ابقا کرده است، تاکید کرد که دولت جدید ایالات متحده در خاورمیانه و خلیج فارس حضوری فعال خواهد داشت.


رابرت گیتس در سخنرانی خود در یک کنفرانس امنیتی در بحرین افزود: «می‌توانم به شما اطمینان دهم که تغییر دولت تغییری در منافع بنیادین ما، به ویژه در خاورمیانه، نمی‌دهد.»


برخی از سیاستمداران و از جمله جو بایدن، معاون باراک اوباما، طی روزهای اخیر پیش‌بینی کرده‌اند که کشورهای غیر دوست آمریکا در اوایل کار دولت جدید، که هنوز ثبات کامل در کاخ سفید برقرار نشده، برای واشینگتن بحران‌سازی خواهند کرد.


طی روزهای اخیر برخی از سیاست‌مداران آمریکایی پیش‌بینی کرده‌اند که کشورهای غیردوست آمریکا در اوایل کار دولت جدید، که هنوز ثبات کامل در کاخ سفید برقرار نشده، برای واشینگتن بحران‌سازی خواهند کرد.

وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه برای دوره انتقالی به طور گسترده برنامه‌ریزی شده است، گفت: «هر کس که گمان می‌کند ما‌ه‌های در پیش رو ممکن است فرصتی برای آزمایش دولت جدید باشد به شدت در اشتباه است.»


مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، که در لندن مستقر است، هرساله کنفرانسی امنیتی در منامه، پایتخت بحرین، برگزار می‌کند.


شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی گزارش کرده است از ایران نیز کاظم جلالی، مخبر کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، در این کنفرانس شرکت دارد.


رابرت گیتس شامگاه جمعه برای حضور در این کنفرانس وارد منامه شد و دیدارهایی نیز با مقام‌های شورای همکاری خلیج فارس انجام داد.


این کنفرانس امنیتی صبح شنبه افتتاح شد و وزیر دفاع آمریکا در نطق خود گفت: «رییس جمهور اوباما و تیم امنیت ملی‌اش و خود من آماده‌ایم از همان لحظه‌ای که وی ریاست جمهوری را در ۲۰ ژانویه تحویل می‌گیرد، از منافع ایالات متحده دفاع کنیم.»


رابرت گیتس با اشاره به این‌که امنیت خلیج فارس برای مدت زمان طولانی در کانون توجهات واشینگتن بوده است، بار دیگر از کشورهای عرب خلیج فارس خواست تا با برقراری روابط کامل دیپلماتیک با بغداد، از دولت نوپای آن کشور حمایت کنند و از استقراض‌های دوران صدام حسین بگذرند.


XS
SM
MD
LG