لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۳۹

«اوباما وزیر دفاع بوش را ابقا می‌کند»


رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند باراک اوباما، رییس‌جمهوری منتخب ایالات متحده، قصد دارد رابرت گیتس را در سِمت وزارت دفاع آن کشور ابقا کند.


برپایه این گزارش‌ها، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا همچنین قصد دارد ژنرال بازنشسته جیمز جونز را به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید برگزیند.جیمز جونز از نزدیکان سناتور مک‌کین و از کهنه‌سربازانی است که در جنگ ویتنام شرکت داشته است.


وی همچنین پیش از این یکی از فرماندهان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در اروپا بوده است.


به گزارش رسانه‌های آمریکایی، رابرت گیتس با پیشنهاد باراک اوباما موافقت کرده اما هنوز گزارشی از نظر جیمز جونز منتشر نشده است.


پس از کناره‌گیری دونالد رامسفلد از ریاست پنتاگون، دو سال است که رابرت گیتس هدایت وزارت دفاع ایالات متحده را بر عهده دارد.


رابرت گیتس پیش از این گفته بود که بعید می‌داند پس از دولت جرج بوش در پست خود باقی بماند.


رابرت گیتس ۶۵ ساله، تا پیش از سکانداری وزارت دفاع، مدت ۲۶ سال در خدمت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، و شورای امنیت ملی ایالات متحده بود.
رابرت گیتس در سال ۲۰۰۶ عضوی از گروه مطالعاتی بیکر-هامیلتون در مورد عراق بود که از سوی دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه برای بررسی اوضاع عراق تشکیل شد.


رابرت گیتس ۶۵ ساله، تا پیش از سکانداری وزارت دفاع، مدت ۲۶ سال در خدمت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، و شورای امنیت ملی ایالات متحده بود.


وی در دوران بوش پدر رییس سیا و پیش از آن در نیروی هوایی آمریکا بود.


انتقال ریاست‌جمهوری آمریکا برای دومین بار از سال ۱۹۶۸ است که در زمان جنگ روی می‌دهد.


یک مقام آمریکایی، که در جریان گفت‌وگوهای رابرت گیتس و باراک اوباما بوده، به آسوشیتدپرس گفته است که احتمال دارد وزیر دفاع دولت بوش برای یک سال در سمت خود ابقا شود.


اگر آقای اوباما رابرت گیتس را در مقام خود حفظ کند در واقع به وعده انتخاباتی خود مبنی بر استفاده از جمهوری‌خواهان در کابینه جدید را عملی کرده است.


بر پایه این گزارش‌ها، باراک اوباما به رقیب درون‌حزبی خود، سناتور هیلاری کلینتون، نیز پیشنهاد وزارت خارجه را داده است.


خانم کلینتون هنوز به طور رسمی اظهار نظری در این باره نکرده است.


نزدیکان و مشاوران باراک اوباما می‌گویند وی قصد دارد تیم امنیت ملی خود را هفته آینده معرفی کند.


رییس‌جمهوری منتخب ایالات متحده تیم مشاوران بلندپایه اقتصادی خود را اوایل هفته جاری معرفی کرد.


در همین زمینه

XS
SM
MD
LG