لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۲۸

«برای حل برنامه اتمی ایران همه گزینه ها روی میز است»


وزیر دفا آمریکا می گوید که همه گزینه ها در ارتباط با ایران روی میز قرار دارد.

وزیر دفاع آمریکا می گوید که ایالات متحده برای حل مسئله اتمی ایران استفاده از ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی را دنبال می کند ولی در عین حال، همه گزینه ها روی میز است.


رابرت گیتس در گفت وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز آمریکا اظهار داشت: ما همواره گفته ایم که همه گزینه ها روی میز است. اما روشن است که رهیافت دیپلماتیک و اقتصادی در دستور کار ما قرار دارد.


شبکه فاکس نیوز در مصاحبه خود با رابرت گیتس از او پرسید که آیا جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا قبل از هرگونه حمله ای به ایران از کنگره اجازه خواهد گرفت. وزیر دفاع آمریکا در پاسخ گفت: او درباره فرضیاتی که چه چیزی ممکن است یا ممکن نیست اظهار نظری نمی کند.  • من به شما می گویم که از نظر دولت آمریکا، در این موقعیت باید تلاش کنیم و بتوانیم تهدید و چالش ایران را از طریق ابزارهای دیپلماتیک که ارجحیت بیشتری دارد حل و فصل کنیم.
وزیر دفاع آمریکا

وی افزود: من به شما می گویم که از نظر دولت آمریکا، در ارتباط با این موضوع باید تلاش کنیم و بتوانیم تهدید و چالش ایران را از طریق ابزارهای دیپلماتیک که ارجحیت بیشتری دارد حل و فصل کنیم.


آقای گیتس در عین حال به این نکته اشاره کرد که همه گزینه ها در ارتباط با ایران روی میز قرار دارد.


ایران و آمریکا در سال های اخیر که برنامه اتمی تهران بیشترین توجهات را به خود جلب کرده است دچار تنش های بیشتری در روابط با یکدیگر شده اند.


واشینگتن بارها ایران را متهم کرده است که در قالب برنامه صلح آمیز هسته ای خود بدنبال تولید بمب اتمی است ولی تهران این ادعا را رد کرده و می گوید که هدف از برنامه اتمی آن، دستیابی به سوخت برای تولید برق است.


کشورهای مختلف تاکنون دو قطعنامه تنبیهی علیه ایران در شورای امنیت به تصویب رسانده اند و از تهران خواسته اند تا روند غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورده و به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد تا از تمام تاسیسات هسته ای آن بازدید کنند.


جمهوری اسلامی ایران حاضر نشده است تا فعالیت های غنی سازی را متوقف کند و می گوید که با قدرت بیشتر به برنامه هسته ای خود ادامه می دهد، هرچند اخیرا با آژانس به توافق رسیده تا پیرامون ابهامات موجود درباره فعالیت های سابق اتمی خود همکاری کند.


مقابله با تهدید های ایران در خاک عراق


واشینگتن همچنین ایران را متهم به دخالت در امور عراق کرده و از تهران و دمشق به طور همزمان خواسته است تا از تلاش های خود برای تضعیف عراق دست بردارند.


به گفته فرماندهان و مقامات آمریکایی، نیروهای سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران با ارسال اسلحه و تجهیزات نظامی برای شیعیان عراقی در جهت بی ثباتی این کشور تلاش می کنند.


اما وزیر دفاع آمریکا موضوع استفاده از نیروهای نظامی این کشور در عراق برای تعقیب شورشیان شیعه در مرزهای ایران را رد کرد.


آقای گیتس گفت: به طور کلی، من فکر می کنم که ما می توانیم این مشکل را با اقدامات بهتر در درون خاک عراق حل کنیم و در ارتباط با ایران می توانیم مراقب تهدید آنها در داخل مرز عراق باشیم.


به گفته وزیر دفاع آمریکا، نیازی نیست که نیروهای آمریکایی برای تعقیب شورشیان داخل خاک ایران شوند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG