لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۴۳

«ایران تضمین داده که ورود سلاح به عراق را متوقف کند»


وزير دفاع آمريکا طی يک کنفرانس خبری در پنتاگون گفت بر اساس خبرهايی که در اختيار او قرار گرفته، مقام های ايرانی تضمين داده اند تا ورود اسلحه به خاک عراق متوقف شود.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا گفت جمهوری اسلامی ايران، به دولت عراق اعلام کرده است که جلوی ورود مواد اوليه ساخت بمب و ديگر سلاح ها را به اين کشور خواهد گرفت.


پيش از اين ايالات متحده بارها ايران را به دامن زدن به نا آرامی ها در عراق متهم کرده است، اما ايران هربار چنين اتهامی را رد کرده و گفته است که برای ايجاد ثبات در عراق می کوشد.


وزير دفاع آمريکا طی يک کنفرانس خبری در پنتاگون گفت بر اساس خبرهايی که در اختيار او قرار گرفته، مقام های ايرانی تضمين داده اند تا ورود اسلحه به خاک عراق متوقف شود.


وی با این حال افزود: «نمی دانم بايد اين مساله را باور کنم يا نه، در آينده خواهيم ديد.»


وی گفت اطلاعی ندارد که کدام يک از مقامات جمهوری اسلامی چنين وعده ای به عراق داده است.


آقای گيتس همچين با ابراز خوشبينی درباره وضعيت عراق، شرايط فعلی اين کشور را بهتر از چند ماه پيش توصيف کرد.


مرگبارترين اسلحه ای که تهران متهم به انتقال آن به عراق شده، نوعی از بمب کنار جاده به نام ای. اف. پی است. اين بمب با قدرت انفجار بسیار بالا، از قابليت نفوذ به زره پوش های نظامی برخوردار است.


  • «در حال حاضر تمامی تلاش ها در دولت ايالات متحده در جهت حل و فصل مشکل ايران از طريق راهکارهای سياسی و اقتصادی است.»
رابرت گیتس

مقامات آمريکايی همچنين می گويند که حکومت ايران در انتقال خمپاره و راکت به خاک عراق و آموزش شبه نظاميان شيعه نقش دارد. ايران چنين اتهاماتی را رد کرده است.


در کنفرانس خبری پنتاگون، همچنين ژنرال ری اديرنو فرمانده دوم ارتش آمريکا در عراق، از افزايش استفاده از بمب های ای اف پی توسط شورشيان طی سه ماه گذشته خبر داد.


به گفته وی در اين مدت، مجموعأ ۵۳ بمب ای. اف. پی در عراق کشف شده اند.


رابرت گيتس و ژنرال اديرنو هر دو در اين کنفرانس تاکيد کردند که هنوز برای تشخيص اين که بمب های مذکور از ايران وارد شده اند يا نه زود است.


در همين حال سرهنگ مايک مولن رئيس ستاد مشترک ارتش ايالات متحده گفت اگرچه برای تشخيص چنين امری زود است، اما آمريکا از هم اکنون مرز ايران و عراق را شديدا کنترل می کند.


همچنين وزير دفاع در خصوص برخی گمانه زنی هايی که درباره احتمال وقوع حمله نظامی از سوی آمريکا به ايران مطرح می شود گفت: «در حال حاضر تمامی تلاش ها در دولت ايالات متحده در جهت حل و فصل مشکل ايران از طريق راهکارهای سياسی و اقتصادی است.»


وی ادامه داد: «به گمان من در دولت، هيچ اختلاف نظری در اين مورد وجود ندارد.»


XS
SM
MD
LG