لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۸

کابینه ائتلافی سعد حریری رای اعتماد گرفت


سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان
دولت جدید لبنان به نخست وزیری سعد حریری یک ماه پس از اعلام موجودیت خود، با گرفتن رای اعتماد، حائز اکثریت چشمگیری از آرا موافقان در پارلمان این کشور شد.

۱۲۲ نماینده از میان ۱۲۴ نماینده حاضر در نشست پنجشنبه پارلمان به دولت تازه رای موافق اعتماد دادند، یک نفر رای ممتنع و تنها یک تن رای مخالف داد؛ چهار نماینده نیزغایب بودند.

پارلمان لبنان با این رای اعتماد کم سابقه از منشور دولت جدید لبنان نیز حمایت کرده است. مهم ترین بند این منشور مربوط به «حق حزب الله درحفظ زرادخانه خود» است.

سعد حریری در سخنرانی در مجلس پیش از رای گیری گفت «همه لبنانی ها در زمینه مقابله با تهدیدها و دفاع از حقوق ملی اجماع نظر دارند».

آقای حریری ماه گذشته، پنج ماه پس از انتخابات پارلمانی که در آن «چهارده مارس» جناح طرفدار غرب اکثریت کرسی ها را حفظ کرد، توانست با پشت سرگذاشتن موانع زیاد، کابینه خود را به رئیس جمهوری معرفی کند.

دولت سی نفره لبنان با ترکیبی از هم پیمانی جناح «چهارده مارس» با نیروهای مستقل و چند حزب کوچک و جناح «هشت مارس»، تشکیل شد. عمده ترین نیرو در «هشت مارس»، حزب الله است.

در دوران ۶۶ ساله استقلال لبنان، سعد حریری جوان ترین نخست وزیر این کشور است. وی فرزند ارشد رفیق حریری، نخست وزیر مقتول لبنان است که سایه سنگین سوقصد به او همچنان در صحنه سیاسی و اجتماعی لبنان احساس می شود.

رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان و میلیاردری بسیار با نفوذ، درانفجاری سهمگین در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ در بیروت کشته شد، که انگشت اتهام ابتدا متوجه سوریه شد؛ اتهامی که سوریه آنرا قاطعانه رد کرده است.

اما بنا به گزارش رسانه های لبنان، سعد حریری ممکن است در روزهای آینده به سوریه برود. این سفر حائز اهمیت سیاسی زیادی است. آقای حریری پنجشنبه به مجلس گفت که خواهان داشتن روابط مناسب با سوریه، بر اساس برابری، و احترام به حاکمیت متقابل است.

سعد حریری از سوی غرب و حکومت های میانه روی عرب، بویژه عربستان سعودی مورد حمایت است درحالی که سوریه، هم پیمان راهبردی جمهوری اسلامی ایران، از جناح ضد غربی درصحنه سیاست لبنان، بویژه حزب الله حمایت می کند.

اما پادشاه عربستان اخیرا با سفر به سوریه درزمینه لزوم امکان دادن به پیشبرد تلاش ها برای تشکیل دولت تازه لبنان با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه گفتگوهای مهمی به عمل آورد.

سوریه دهه ها لبنان را در انقیاد خود داشت و دهها هزار نیروی نظامی و اطلاعاتی اش در لبنان مستقر بودند اما درپی قتل رفیق حریری نیروهایش را از لبنان بیرون برد.

رئیس فراکسیون «وفا به مقاومت» (حزب الله) در نشست رای اعتماد به دولت آقای حریری، ضمن حمایت از کابینه که حزب الله نیز در آن وزیرانی دارد، خواهان آن شد که دولت جدید ارتش لبنان را به سلاح های جدید مجهز کند اما افزود که حزب الله نیز «ارتش مقاومت» باقی می ماند.

دولت تازه لبنان در حالی رای اعتماد گرفته که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دوشنبه در«کنست» به دولت لبنان نسبت به تعرض احتمالی حزب الله هشدار داد، و گفت «حزب الله، ارتش واقعی لبنان است». درعین حال، اسرائیل به سازمان ملل اعلام کرده که آماده است در روزهای آینده از روستای غجر، آخرین منطقه مورد نزاع عقب نشینی کند.

شماری از نمایندگان کنگره آمریکا جمعه گذشته هشدار داده بودند که «حزب الله با دستور ایران منطقه را به سوی جنگی تازه بکشاند تا نگاه جامعه بین المللی را از بن بست پرونده هسته ای ایران متوجه بحرانی دیگر کند».

ژنرال میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان، پنجشنبه همزمان با رای اعتماد پارلمان لبنان به دولت آقای حریری، گفت «اسرائیل قطعنامه های شورای امنیت را نقض می کند».
XS
SM
MD
LG