لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۳۸

«بمب کشف شده در دوبی با دو هواپیمای مسافربری حمل شده بود»


فرودگاه دوبی
یک سخنگوی شرکت هواپیمایی قطر اعلام کرد یکی از دو بمبی که هفته گذشته از یمن به مقصد آمریکا پست شده بود، با دو هواپیمای مسافربری به دوبی انتقال داده شده است.

به گفته سخنگوی شرکت هواپیمایی قطر، بسته‌ای که این بمب در آن جاسازی شده بود، نخست به وسیله یک ایرباس ۳۲۰ این هواپیمایی به دوحه حمل شده و سپس به وسیله یک ایرباس مسافربری دیگر به دوبی فرستاده شد؛ این بسته به گفته مقام‌های مسئول پنجشنبه شب یا بامداد جمعه در این شهر کشف شد.

روز جمعه دو بسته پستی مشکوک، یکی در فرودگاه میدلند بریتانیا و دیگری در فرودگاه دوبی کشف شد که از یمن به مقصد آمریکا پست شده بودند.

رسانه‌ها در روز جمعه خبر دادند مسئولان امنیتی،‌ در یک هواپیمای باری متعلق به شرکت «یونایتد پارسل سرویس» که در راه یمن به آمریکا، در بریتانیا توقف کرده بود، یک مخزن جوهر چاپگر پیدا کرده‌اند که سیم‌پیچی شده و به صورت بمب درآمده بود.

ساعاتی بعد کاخ سفید اعلام کرد که بسته‌ مشابهی نیز که از یمن به مقصد آمریکا پست شده بود، در دوبی کشف شده است.

در پی کشف این دو بسته، مقام‌های یمنی چندین نفر را بازداشت کردند؛ یکی از این بازداشت‌شدگان دانشجویی است که گفته می‌شود هنگام تحویل بسته‌ها، شماره تلفنش به ثبت رسیده بود؛ با این حال روز یکشنبه این دختر دانشجو به قید ضمانت آزاد شد.

همچنین گزارش شده است که بازرسان آمریکایی راهی یمن شده‌اند تا سیستم‌های امنیتی و کنترل بار فرودگاه‌های این کشور را بررسی کنند.

در همین حال جان برنان، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا، گفته است دو شرکت باربری «فدکس» و «یو پی اس» به دلیل تهدیدهای احتمالی انتقال بار از یمن را متوقف کرده‌اند.

برپایه گزارش‌های منتشر شده، این دو بسته از یمن به آدرس کنیسه‌های در شیکاگو پست شده بودند.

بریتانیا از طریق آلمان در جریان بسته مشکوک قرار گرفت

از سوی دیگر وزیر کشور آلمان اعلام کرد یکی دیگر از هواپیماهای شرکت «یو پی اس» که بسته‌ مشکوک در آن بود در فرودگاه شهر کلن این بسته را از مرکز باربری «یو پی اس» دریافت کرده است.

توماس دو مازیر، وزیر کشور آلمان، در این باره گفت سازمان اطلاعات و امنیت آلمان به بریتانیا اطلاع داده است که در هواپیمای باری «یو پی اس» بسته مشکوک وجود دارد.

به گفته وزیر کشور آلمان پیش از آنکه نیروهای امنیتی آلمان برای توقف این هواپیما اقدام کنند، این هواپیما به سوی بریتانیا پرواز کرده بود.

توماس دو مازیر، وزیر کشور آلمان، همچنین تصریح کرد که آلمان نیز این اطلاعات را از یک کشور دوست گرفته بود.

هفته‌نامه بیلد آم زونتاگ، نوشته است که عربستان سعودی اطلاعات مربوط به این بسته مشکوک را در اختیار آلمان گذاشته است.

هم‌اکنون آلمان نیز دریافت بسته‌های پستی از یمن را متوقف کرده است.

هواپیمایی قطر می‌گوید مواد منفجره‌ای که در این بسته‌ها جاسازی شده بود، با اشعه ایکس و سگ‌های بمب‌یاب قابل شناساسی نبوده است و تنها با اطلاعات سازمان‌های اطلاعاتی کشف شده است.

مقام‌های اطلاعاتی ایالات متحده بر این باورند که ابراهيم حسن العسيری، یک شهروند ۲۸ ساله سعودی که در یمن ساکن است، این بمب‌ها را ساخته است.

مقام‌های سعودی می‌گویند برادر ابراهیم حسن العسیری، پیش از این، علیه یکی از مقام‌های این کشور عملیات انتحاری ناموفق انجام داده بود.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG