لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۲۷

‌نماینده ایران: اوپک ممکن است تولید را کاهش دهد


مقر اوپک در شهر وین
نماینده ایران در سازمان کشورهای صادر کننده نفت می‌گوید با سطح کنونی بهای نفت، اوپک ممکن است سقف تولید خود را ‌بار دیگر کاهش دهد.

محمد علی خطیبی روز سه شنبه گفت: «اگر همچنان در بازار مازاد عرضه وجود داشته باشد اوپک ممکن است در نشست آینده خود تولید خود را کاهش دهد. کشورهای خریدار در حال افزایش ذخایر نفتی خود هستند.» نشست آینده اوپک در ماه مه برگزار خواهد شد.

وزارت انرژی ایالات متحده، بزرگترین خریدار نفت جهان، قرار است روز چهارشنبه موجودی ذخایر این کشور را اعلام کند. با این حال برپایه گزارش‌های غیر رسمی ذخایر نفت آمریکا به بالاترین میزان خود از سال ۱۹۹۰ تاکنون رسیده است.


برپایه این گزارش‌ها ذخیره نفتی ایالات متحده احتمالا در هفته منتهی به هفدهم ماه آوریل سال ۲۰۰۹ دو میلیون و پانصد هزار بشکه دیگر نسبت به هفته پیش از آن افزایش پیدا کرده و بدین ترتیب به ۳۶۹ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه رسیده است که در نوزده سال گذشته سابقه نداشته است.

در همین حال بهای نفت خام برای تحویل در ماه ژوئن در خرید و فروش الکترونیکی بازار بورس نیویورک در ساعت ۱۰:۰۵ بامداد روز چهارشنبه به وقت لندن ۴۸ دلار ۶۷ سنت معامله شد که نسبت به روز گذشته ۱۲ سنت افزایش نشان می‌دهد.

بهای سبد نفتی اوپک نیز در روز سه‌شنبه به بشکه‌ای ۴۸ دلار ۴۹ سنت رسید که نسبت به روز پیش از آن یک دلار و ۱۰ سنت کاهش نشان می‌دهد.

سبد نفتی اوپک در برگیرنده ۱۲ کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده و ونزوئلا است.

‌با فروافتادن اقتصاد جهانی در بحران، و کاهش تقاضا برای خرید نفت، کشورهای عضو اوپک از ماه سپتامبر گذشته از سقف تولید خود به میزان چهار میلیون دویست هزار بشکه کاسته‌اند تا از سقوط هر چه بیشتر بهای نفت جلوگیری کنند.
XS
SM
MD
LG