لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۴۲

اعتراض دانشجویان و دانش‌آموختگان شریف به دستگیری حجت‌‌الله شریفی


حجت شریفی از فعالان دانشجویی
بیش از ۱۴۰ نفر از دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی شریف با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی حجت شریفی و همسرش نفیسه زارع‌کهن و جمع دیگری از فعالان دانشجویی شده‌اند که در رویدادهای پس از انتخابات دستگیر شده‌اند.

حجت شریفی و همسرش نفیسه زارع کهن، دو عضو سازمان ادوار تحکیم، صبح روز ۱۳ آبان به دست مأموران امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقلشدند.

در این بیانیه که افزون بر دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی شریف به امضای برخی دیگر دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دیگر نیز رسیده است، با اشاره به سرکوب معترضان به نتایج انتخابات آمده است: «در این راه گاه جمعیت عظیم پرسش‌گران را خس و خاشاک و اندک خوانده‌اند و گاه آنان را به وابستگی به دشمنی خیالی متهم ساخته‌اند. از سوی دیگر سعی کرده‌اند با جرم شمردن سؤال، دستگیری تعداد زیادی از خوش‌نام‌ترین فعالان سیاسی، مطبوعاتی و فرهنگی کشور و عده بیشتری از مردم بی‌گناه، برگزاری دادگاه‌های نمایشی و ایجاد رعب و ناامنی جلوی طرح این سوالات را بگیرند.»


این بیانیه با بیان اینکه «اسف‌بارتر از اینها خشونت عریانی است که نسبت به مردم بی‌گناه کوچه و خیابان و بازداشت‌شدگان بی‌پناه روا داشته شده است» می‌افزاید: «متاسفانه حاکمیت و نیروهای امنیتیِ وابسته به آن، به جای اصلاح رویه هنوز هم در پی دشمن خیالی، به دستگیری و آزار فعالان سیاسی و فرهنگی و به خصوص فعالان دانشجویی می‌پردازند.»

امضاکنندگان این بیانیه با اشاره به دستگیری حجت الله شریفی و نفسیه زارع‌کهن و انتقال وی به مکانی «نامعلوم»، تصریح کرده‌اند: «ما به عنوان جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف که فصل مشترک‌مان دوستی و آشنایی با حجت‌الله شریفی می‌باشد، ضمن شهادت به وطن‌دوستی و خیرخواهی او و همسرش، اعتراض شدید خود را به بازداشت غیر قانونی این هم‌دانشگاهی عزیزمان و سایر فعالان دانشجویی اعلام کرده، خواهان آزادی سریع و بی‌قید و شرط ایشان و سایر زندانیان سیاسی می‌باشیم.»

امضاکنندگان این بیانیه همچنین به حاکمیت «تذکر» داده‌اند که «سرکوب، دستگیری و برخوردهای خشونت‌بار نه تنها صدای اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی را خاموش نخواهد کرد، بلکه بر دامنه این اعتراضات افزوده، برای حاکمیت آبرو و مشروعیتی بر جای نمی‌گذارد.»

با دستگیر شدن شماری دیگر از اعضای سازمان ادوار تحکیم وحدت از شب ۱۳ آبان به بعد، شمار بازداشت‌شدگان این سازمان به ۹ نفر رسیده است.

حسن اسدی زیدآبادی و محمد صادقی، دو عضو شورای مرکزی این سازمان، شب ۱۳ آبان در خانه‌های خود بازداشت شده و صبح روز ۱۳ آبان نیز حجت شریفی و نفیسه زارع کهن، دو عضو دیگر ادوار تحکیم، دستگیر شده‌اند.

ظهر چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه، موسی ساکت، دبیر شعبه آذربایجان شرقی سازمان ادوار تحکیم، نیز دستگیر شد.

پس از آن در روز شنبه ۲۳ آبان‌ماه سلمان سیما، عضو کمیته سیاسی ادوار تحکیم،‌ در برابر منزلش بازداشت شد و به زندان اوین انتقال یافت.

کوهزاد اسماعیلی، دبیر سازمان ادوار تحکیم وحدت شعبه گیلان، نیز پس از آن که روز دوشنبه ۲۵ آبان‌ماه با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود مجددا روز بعد، سه‌شنبه، دستگیر شد.

موج بازداشت اعضای سازمان ادوار تحکیم در حالی صورت گرفته است که احمد زیدآبادی، دبیر کل، و عبدالله مومنی، سخنگوی این سازمان، بیش از پنج ماه است که در زندان اوین به سر می‌برند.

سازمان ادوار تحکیم وحدت در جریان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری از مهدی کروبی حمایت کرد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG