لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۸

روسیه گاز اوکرایین را قطع کرد


شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد از روز پنجشنبه صادرات گاز به اوکرایین قطع شده است. (عکس: ITAR_TASS)

ژ
ایگور ولوبویف، سخنگوی شرکت گازپروم، با اعلام این خبر گفت که ساعت ۱۰ روز پنجشنبه به وقت محلی (۷ به وقت گرینویچ) صادرات گاز به اوکرایین متوقف شده است.

در همین حال یک سخنگوی شرکت نفت و گاز اواکرایین نیزکاهش منظم جریان گاز وارادتی از سوی روسیه را تایید کرد.در ژانویه سال ۲۰۰۶ نیز در پی اختلافی مشابه، روسیه صدور گاز به اوکرایین را قطع کرد که در نتیجه آن جریان گاز به بسیاری از کشورهای اروپایی برای مدتی متوقف شد. بخش عمده‌ای از گاز صادراتی روسیه به اروپا از خاک اوکرایین عبور می‌کند.
شرکت دولتی گازپروم همچنین اعلام کرده است با اینکه صادرات گاز به اوکرایین را قطع کرده اما حجم گاز مورد نیاز دیگر کشورهای اروپایی را، که از طریق خاک اوکرایین صادر می‌شود، افزایش داده است.از سوی دیگر ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه، نیز درباره برداشت از گاز صادراتی روسیه که از خاک اوکرایین می‌گذرد و برای مصرف دیگر مشتریان اروپایی است، به اوکرایین هشدار داد.


ولادیمیر پوتین گفت که اگر اوکرایین از گاز صادراتی روسیه برداشت کند با «عواقبی کاملا جدی» مواجه خواهد شد.
در همین حال رییس‌جمهوری و نخست‌وزیر اوکراین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که ادامه جریان گاز طبیعی از خاک این کشور به اروپا را تضمین خواهند کرد.


نزدیکی ویکتور یوشچنکو، رییس‌جمهوری اوکرایین، به کشورهای غربی و حمایت وی از تفلیس در جنگ ماه اوت روسیه و گرجستان، ناخرسندی سردمداران کاخ کرمیلین را برانگیخته است.

نزدیکی ویکتور یوشچنکو، رییس‌جمهوری اوکرایین، به کشورهای غربی و حمایت وی از تفلیس در حمله نظامی ماه اوت روسیه به گرجستان، ناخرسندی سردمداران کاخ کرمیلین را برانگیخته است.


در واکنش به قطع گاز صادراتی روسیه، اوله دوبینا، سخنگوی شرکت نفتوگاز اوکرایین، گفت که این کشور برای مصرف داخلی تا اوایل ماه آوریل ذخیره گاز دارد.

گاز پروم پیش از این هشدار داده بود که اگر اوکراین تا نیمه شب چهارشنبه قراردادجدیدی بر سر قیمت گاز درسال ۲۰۰۹ به امضا نرساند و تمام ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بدهی خود را نپردازد صادرات گاز به این کشور را قطع می‌کند. اوکرایین تا نیمه شب دیشب هیچیک از خواسته‌های گازپروم را محقق نکرد.


XS
SM
MD
LG