لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۵۹

مجید توکلی به ۱۰۲ ماه زندان محکوم شد


مجید توکلی
مجید توکلی، عضو انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به هشت سال و شش ماه حبس تعزیری، ۵ سال محرومیت از فعالیت سیاسی و ۵ سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شد.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر،‌ «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «توهین به ریاست جمهوری» از موارد اتهامی مجید توکلی است.

با این حال‌ محمدعلی دادخواه، وکیل مجید توکلی، در گفت‌و گو با رادیوفردا ضمن تایید صدور حکم برای موکلش از مفاد آن اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: «این حکم هنوز به من ابلاغ نشده است.»

مجید توکلی پس از سخنرانی در مراسم ۱۶ آذر امسال در دانشگاه امیرکبیر بازداشت شد.

به دنبال بازداشت مجید توکلی، خبرگزارى‌هاى ایرنا و فارس اقدام به انتشار تصاویرى از مجید توکلى کردند که وى را با پوشش مقعنه و چادر نشان مى‌داد؛ این خبرگزاری‌ها مدعی شده بودند که این فعال دانشجویی پس از سخنرانی با لباس مبدل از دانشگاه فرار کرده است.

درحالی که این ادعا از سوی دوستان و برادر مجید توکلی رد شد، شمار بسیاری از هواداران جنبش سبز ایران با به راه انداختن «کمپین مردان با حجاب» در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک اعلام کردند که «همه ما مجید توکلی هستیم».

مجید توکلی پیش از این دوبار بازداشت شده بود که حبس او بار نخست یک سال و هفت ماه و بار دوم سه ماه طول کشید.

از سوی دیگر خبرنامه امیرکبیر گزارش می‌دهد که علی پرویز، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر، به سه سال حبس تعزیری محکوم شده است.

این دانشجو در روز ۱۲ آبان دستگیر شده بود و اتهامات وی از جمله تهیه و توزیع فیلم و عکس اعتراضات دانشجویی دانشگاه امیرکبیر نسبت به حضور صفار هرندی، وزیر پیشین ارشاد، عنوان شده است.

خبرنامه امیرکبیر می‌افزاید در حال حاضر ۱۲ نفر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در بازداشت به سر می‌برند.

در همین حال پایگاه خبری جرس، وابسته به هواداران جنبش سبز ایران، از محکومیت مجید دری، دانشجوی تعلیقی علامه طباطبایی، به ۱۱ سال حبس تعزیری خبر داده است؛‌ مجید دری پیش از این از سوی کمیته انضباطی به شش ماه محرومیت از تحصیل محکوم شده بود.

برپایه این گزارش، مجید دری برای اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» به یک سال حبس تعزیری و برای اتهام «ارتباط با سازمان مجاهدین خلق» به ۱۰ سال زندان محکوم شده است؛ اتهامی که نزدیکان وی آن را بی‌اساس دانسته‌اند.

مجید دری روز هجدهم تیرماه سال جاری بازداشت شد.

همچنین ضیا نبوی، دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه بابلسر مازندران، به تازگی به ۱۵ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG