لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۱۹

دادستان تهران: ۸۶ نفر از بازداشت‌شدگان ۱۶ آذر آزاد شدند


عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران
دادسرای عمومی و انقلاب تهران سه‌شنبه شب از آزادی ۸۶ نفر از افراد بازداشت شده توسط نیروی انتظامی در جریان اعتراض‌های روز ۱۶ آذر، خبر داد.

بر اساس اعلام دادسرای عمومی و انقلاب تهران، این افراد «پس از ابراز ندامت به دليل حضور در اين تجمعات» با دستور قضايی از بازداشت آزاد شده‌اند.

پیشتر عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، گفته بود بازداشت‌شدگانی که «دلایل چندانی بر توجه اتهام به آنها وجود نداشته باشد و یا از اقدامات غیرقانونی خود ابراز ندامت کنند»، آزاد خواهند شد.

پیشتر عزیز الله رجب‌زاده، فرمانده نیروى انتظامى تهران بزرگ، اعلام كرده بود كه در جریان اعتراض‌هاى دانشجویان و معترضان به نتیجه انتخابات در روز ۱۶ آذر، ۲۰۴ نفر بازداشت شده‌اند که ۳۹ نفر از آنها زن هستند.

شمار بازداشت‌شدگان از سوی نیروی انتظامی در حالی اعلام شده است، که هنوز آماری بازداشت‌شدگان دیگر نهادی امنیتی منتشر نشده است.

روز شانزدهم آذرماه، بسیاری از دانشگاه‌های ایران صحنه اعتراض‌های ضددولتی بود که در شماری از دانشگاه‌ها و از جمله دانشگاه‌های پایتخت این اعتراض‌ها به روز دوم نیز کشیده شد.

از سوی دیگر بنا به گزارش‌های منتشر شده، نیروهای شبه‌نظامی و بسیجی با هجوم به تجمعات اعتراضی دانشجویی، دانشگاه را به صحنه درگیری تبدیل کردنند.

همزمان با روز دوم درگیری‌ها روز سه‌شنبه غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور، به مخالفان حکومت هشدار داد که با آنها به شدت برخورد خواهد شد.

آقای محسنی اژه‌ای در یک نشست خبری گفت: «از این پس به دلیل اینكه مرزها مشخص شده و قانون شكنان هم مشخص شده‌اند هر كس كه بر خلاف حقوق، امنیت و نظم جامعه حركت كرده و آن را بر هم بزنند به شدت با آنها برخورد خواهیم كرد البته خانواده‌ها هم مراقب فرزندان خود باشند كه آنها فریب رسانه‌های بیگانه و شعارهای دو پهلو را نخورند و اگر كسی از این پس دستگیر شد خانواده‌ها حق گله ندارند چرا كه مردم ما بیش از این تحمل نداشته و از این رو ما هم از این پس مهلت نخواهیم داد.»

برپایه گزارش‌های منتشر شده، نیروهای وابسته به حکومت، در حمله به دانشجویان و مردم معترض، از گاز اشک‌آور، گاز فلفل و باتوم استفاده کرده‌اند.

آزادی سه بلژیکی پس از دو ماه

دادسرای عمومی و انقلاب تهران، همچنین اعلام کرده است که سه تبعه بلژیکی که به اتهام ورود غيرقانونی به منطقه ممنوعه و جمع‌آوری اطلاعات دستگير شده بودند، از زندان آزاد شدند.

در این گزارش اشاره‌ای به جزئیات دستگیری و روند بررسی پرونده این افراد نشده و تنها عنوان است که فان دن بوش، وینست بنفلور و دیه‌گو گوماتیو، سه شهروند بلژیکی، به دستور بازپرس و تأیید دادستان تهران آزاد شده‌اند.

این گزارش همچنین می‌افزاید که این افراد روز سه‌شنبه به سفیر بلژیک در ایران تحویل داده شده‌اند.

مقامات بلژیکی هنوز واکنشی نسبت به آزادی این افراد نشان نداده‌اند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG