لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۳

۱۵ نفر در حادثه واژگونی اتوبوس در ایران کشته شدند


اتوبوس مسافربری ایرانی در پل فرديس کرج به علت انحراف از مسير و سپس شکافتن گاردريل به پايين پل سقوط کرد.(عکس: ایسنا)

گزارش های رسیده از ایران حاکی است که در جریان سقوط یک دستگاه اتوبوس مسافربری از پل فردیس کرج، ۱۵ نفر کشته و بیش از ده نفر زخمی شدند.


به گزارش خبرگزاری های ایران، اين اتوبوس با ۳۵ مسافر از خرم آباد به سمت کرج در حال حرکت بود که در پل فرديس کرج به علت انحراف از مسير و سپس شکافتن گاردريل به پايين پل - که حدود ۱۲ تا ۱۵ متر ارتفاع داشت - سقوط کرد.


در گزارش های اوليه، حال چهار نفر از زخمی های اين حادثه وخيم اعلام شده بود، که با فوت سه تن از آنها شمار کشته ها به ۱۵ نفر افزايش پيدا کرد. همچين گزارش می شود شماری از مسافران اين اتوبوس پيش از حادثه در بين راه پياده شده بودند.


واژگونی اتويوس در مسير کرج در حالی صورت گرفت که روز هیجدم شهريور ماه امسال نيز در پی سانحه برای يک اتوبوس ايرانی در منطقه «دو بايزيد» واقع در شرق ترکيه، دست کم ۱۴مسافر ايرانی کشته و ۲۳ نفر ديگر زخمی شدند.


ايران داراى يكى از بدترين آمارهاى جهانى در زمينه تصادف هاى رانندگى است و هر ساله ۲۶ هزار نفر در جريان حوادث جاده اى جان خود را از دست مى دهند.


واژگونی اتويوس در مسير کرج در حالی صورت گرفت که روز هیجدم شهريور ماه امسال نيز در پی سانحه برای يک اتوبوس ايرانی در منطقه «دو بايزيد» واقع در شرق ترکيه، دست کم ۱۴مسافر ايرانی کشته و ۲۳ نفر ديگر زخمی شدند.

در پنج سال گذشته، شمار تلفات جاده اى در ايران بالغ بر يكصد هزار نفر بوده است كه از بالاترين آمارهاى تلفات ناشى از تصادفات رانندگى در جهان به شمار مى رود.افزايش ۱۰ درصدی تصادفات منجر به مرگ


محمد رويانيان، رييس پليس راهنمايی و رانندگی نيروی انتظامی، شهريور ماه امسال اعلام کرد که ميزان تصادف های منجر به فوت در مرداد ماه امسال ‪ ۱۰‬درصد افزايش يافته است.

به گفته آقای رويانيان، «بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع گردشگری ايران، ميزان سفرهای تابستانی امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با افزايش چشمگيری روبه رو بوده است و ميزان تصادف های منجر به مرگ نيز ‪ ۱۰‬درصد افزايش داشته است.»


رييس پليس راهنمايی و رانندگی نيروی انتظامی عامل انسانی را مهمترين علت تصادف ها عنوان کرد اما با اين حال گفت: «بايد اذعان کرد که نقش راه ها و علائم رانندگی و سيستم های روشنايی نيز در اين زمينه موثر بوده است.»


به گفته مسئولان در ايران سالانه تنها سه هزار کودک و نوجوان در تصادفات کشته می شوند.


وحيد نوروزی، مدير عامل ستاد مرکزی معاينه فنی خودروهای تهران در اين باره می گويد: «سالانه حدود سه هزار کودک و نوجوان در کشورمان بر اثر تصادفات رانندگی که بخش قابل توجهی از آن به نقص فنی خودروها بر می گردد، کشته می شوند.»


مدير عامل ستاد مرکزی معاينه فنی خودروهای تهران گفت: «از مجموع خودروهايی که به منظور فعاليت در سرويس های مدارس به مراکز معاينه فنی مراجعه کرده اند ۲۱ درصد دچار نقص فنی در سيستم ترمز بوده اند» که با توجه به فصل آغاز مدارس، به نگرانی از قربانی شدن کودکان و نوجوانان در سوانح رانندگی بيشتر دامن می زند.


XS
SM
MD
LG