لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۰
در اولین اظهار نظر رسمی دولت چین، یک مقام دولتی روز سه شنبه اعلام کرد که پس از تعهد شرکت گوگل به تبعیت از قوانین حاکم بر رسانه‌های این کشور، اجازه کار این شرکت در چین تجدید شده است. شرکت گوگل در عین حال پذیرفته است که کاربران سایت جستجوگر خود را به شبکه آزاد و سانسور نشده گوگل در هنگ کنگ مرتبط نکند.

شرکت گوگل در جریان یک کشمکش علنی با دولت چین بر سر سانسور اینترنت، از روز ۲۲ ماه مارس سال جاری به مرتبط ساختن کاربران چینی به وب سایت گوگل در هنگ کنگ اقدام کرده بود که شامل سانسور رایج در این کشور نمی‌شود.

یک مقام وزارت صنایع و فنوری ارتباطات روز سه شنبه در پکن اعلام کرد که گوگل «متعهد شده که از قوانین چین تبعیت کند» و انتشار مطالب یا برقراری تماس با وب سایته‌ایی که برای امنیت ملی و ثبات اجتماعی کشور مضر تشخیص داده می‌شوند، خودداری کند.

به گفته این مقام چینی از این پس شرکت گوگل کاربران و مراجعان خود را به وب سایت این شرکت که در هنگ کنگ مستقر است مرتبط نخواهد کرد. یکی از دلایل مخالفت دولت چین با تجدید اجازه کار گوگل همین مسئله بود.

به نظر می‌رسد که هم شرکت گوگل و هم دولت چین ضمن دفاع از اصول خود می‌کوشند به شکلی منافع اقتصادی خود را تامین کنند. اختلاف میان گوگل و دولت چین می‌تواند به محرومیت این شرکت از بازار رو به رشد اینترنت در چین که ۴۲۰ میلیون مشترک دارد، منجر شود.

از سوی دیگر این اختلاف می‌توانست چین را از یک منبع مهم فناوری اینترنتی که برای این کشور بسیار مهم است محروم سازد.

دولت چین استفاده از اینترنت برای امور اقتصادی و عرصه‌های آموزشی را به شکل فعالی تشویق می‌کند ولی در عین حال مطالب و وب‌سایت‌هایی را که از نظر دولت خطرناک یا غیراخلاقی تلقی می‌شوند به شدت سانسور و کنترل می‌کند.

شرکت گوگل اعلام کرده که طبق اجازه کار جدید گوگل چین به ارائه محصولاتی مثل موسیقی، خدمات ترجمه و ابزارهای کار تجاری و اقتصادی ادامه خواهد داد. این شرکت در عین حال همکاری با وب‌سایت چینی «تیا نیا» برای شکل دادن به یک شبکه گروهی – اجتماعی را پایان داده و خود به شکل مستقل عرصه این خدمات را آغاز خواهد کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG