لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۰۶

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: راستی‌آزمایی درباره فعالیت‌های اعلام‌نشده ایران ادامه دارد


کرونل فروتسا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هنگام سخنرانی در مجمع سالانه این نهاد

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه، ۲۵ شهریور ماه، گفت که راستی‌آزمایی درباره مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده ایران ادامه دارد.

کرونل فروتسا در مجمع سالانه آژانس گفت که این نهاد بین‌المللی پای‍بندی ایران به فعالیت‌های اعلام شده خود را تائید می‌کند و بررسی‌ها درباره مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران نیز ادامه دارد.

آقای فروتسا به جزئیات بیشتری در این باره اشاره نکرد.

مدیرکل موقت آژانس همچنین با اشاره به سفر هفته گذشته‌اش به تهران گفت که با مقام‌های ایران درباره برجام و پادمان‌ها گفت‌وگو کرده است.

چندی پیش خبرگزاری رویترز گزارش داد که بازرسان آژانس در نمونه‌های گرفته‌شده از تورقوزآباد تهران، محلی که نخست وزیر اسرائیل سال گذشته به آن اشاره کرده بود، آثار اورانیوم یافته‌اند.

بنابر همین گزارش‌، آژانس چند ماه‌ها پیش از ایران خواست که درباره منشأ این اورانیوم توضیح دهد، اما جمهوری اسلامی همچنان درخواست آژانس را بی‌پاسخ گذاشته است.

نمایندگی آمریکا در آژانس هفته گذشته ایران را به امتناع از پاسخ به سوالات آژانس متهم کرده و رفتار جمهوری اسلامی را «غیرقابل قبول» نامیده بود.

کرونل فروتسا، مدیرکل موقت آژانس، در سخنرانی روز دوشنبه‌اش همچنین گفت بار دیگر بر «اهمیت همکاری کامل و به‌موقع ایران در رابطه با پادمان‌های ایمنی و پروتکل الحاقی» تأکید می‌کند.

آقای فروتسا یک روز پیش‌تر نیز در نشست خبری مشترک با علی‌اکبر صالحی، رئیس آژانس انرژی اتمی ایران، نیز تأکید کرده بود تهران باید «به موقع و کامل» با بازرسان همکاری کند.

علی‌اکبر صالحی نیز روز دوشنبه در وین گفت که جمهوری اسلامی به دنبال برهم زدن برجام نیست «اما اگر شرایط اقتضا کند تصمیمات لازم را در زمان لازم می‌گیریم».

ایران از ۱۸ اردیبهشت امسال، همزمان با سالگرد خروج آمریکا از برجام، در اعتراض به «کم‌کاری اروپا» در نجات برجام، سه بار اقدام به توقف برخی از تعهدات اتمی‌اش ذیل توافق هسته‌ای کرده است.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG