لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۴۴

بانک مرکزی ایران از امضای اولین «قراردادهای بانکی» با بانک‌های اروپایی خبر داد


به گزارش سایت رسمی بانک مرکزی ایران، قرارداد اوبربانک با ۱۴ بانک ایرانی و قرارداد دانسکه بانک با ۱۰ بانک ایرانی امضا شده است.
به گزارش سایت رسمی بانک مرکزی ایران، قرارداد اوبربانک با ۱۴ بانک ایرانی و قرارداد دانسکه بانک با ۱۰ بانک ایرانی امضا شده است.

بانک مرکزی ایران در گزارشی اعلام کرد که اولین قرارداد برای گشایش خط اعتباری بانکی (ال سی) با «اوبربانک» اتریش به میزان یک میلیارد یورو، و دومین قرارداد فاینانس با «دانسکه بانک» دانمارک به مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو امضا شده است.

به نوشته سایت بانک مرکزی این برای اولین بار پس از برجام است که بانک‌های اروپایی قرارداد خط اعتباری بانکی با ایران امضا می‌کنند.

به گزارش سایت رسمی بانک مرکزی ایران، قرارداد اوبربانک با ۱۴ بانک ایرانی و قرارداد دانسکه بانک با ۱۰ بانک ایرانی امضا شده است.

هلموت ادلبائور، رئیس بخش بازارهای مالی بین‌المللی «اوبربانک» در گفت‌وگو با رادیو فردا با تأیید قرارداد امضا شده با ۱۴ بانک ایرانی در روز پنج‌شنبه، اعلام کرد که مبلغ خط اعتباری مشخص نیست و بستگی به میزان صادرات و نیازهای شرکت‌های اتریشی دارد.

آقای ادلبائور افزود که «این قرارداد در راستای تحقق پروژه‌های مهم راهبردی در ایران و کمک به صادرکننده‌های اتریشی برای ورود به این بازار امضا شده و تنها شرکت‌های اتریشی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند».

به گفته این مقام اوبربانک، پروژه‌هایی که خط اعتباری برای آنها باز خواهد شد، شامل «طرح‌های زیرساختی مانند خط آهن، نیروگاه‌های آبی، پروژه‌های تولید انرژی پاک، پروژه‌های بهداشت و سلامت و نهایتاً طرح‌های مهندسی» است که مورد آخر بیشتر برای ایجاد شغل در ایران خواهد بود.

بانک صنعت و معدن ایران که با هر دو بانک قرارداد امضا کرده، در گزارشی در وب‌سایت رسمی خود نوشته است که «اوبربانک اتریش، ۸۵ درصد ارزش کالا و خدماتی که توسط فروشندگان اتریشی به خریداران ایرانی ارائه می‌گردد را فاینانس می‌نماید».

دانسکه بانک نیز در پاسخ به رادیو فردا، با تأیید موضوع گفت که البته آنچه امضا شده، قرارداد نبوده، بلکه توافقنامه ساختاری است. این بانک دانمارکی یادآور شده که این تفاهمنامه نه تنها در راستای تأمین مالی تجاری مشریان، بلکه در صورت لزوم برای توسعه پروژه‌های انرژی مشریان نیز هدف‌گذاری شده است.

بانک مرکزی ایران نیز جمعه ۳۱ شهریورماه گزارش داد که «به موجب این قرارداد، منابع بانک دانمارکی برای تأمین مالی پروژه‌های عمرانی و تولیدی‌ بخش خصوصی و دولتی که مجوزهای لازم را طی مراحل قانونی در داخل کشور اخذ کرده‌اند، تخصیص خواهد یافت».

بعد از لغو تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای در سایه توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی موسوم به برجام، تجارت دوجانبه ایران و اروپا افزایش یافته است.

اگرچه بنا به آمارهای رسمی سازمان توسعه تجارت ایران، صادرات غیرنفتی این کشور به اروپا طی پنج ماه اول سال جاری نسبت به دور مشابه سال گذشته ۲۵ درصد کاهش یافته و به ۵۲۱ میلیون دلار رسیده، اما ایران هم اکنون روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام نیز به اروپا صادر می‌کند.

اروپا در سال ۲۰۱۲ واردات نفت از ایران را متوقف کرد و بعد از برجام، خصوصاً در نیمه دوم سال گذشته، واردات نفت از ایران را به تدریج افزایش داد و هم اکنون در حدود دوران قبل از تحریم‌ها، از ایران نفت خام وارد می‌کند.

از طرفی، واردات ایران از اتحادیه اروپا در پنج ماهه اول سال جاری، ۳۴ درصد افزایش یافته و به بالای چهار میلیارد دلار رسیده است.

در میان کشورهای اروپایی، آلمان، سوئیس، ایتالیا، فرانسه و هلند به ترتیب بیشترین صادرات را به ایران داشته‌اند.

XS
SM
MD
LG