لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۱۸

خبرخوان

حسین جنتی، غزل‌سرای ورامینی، بازداشت شد

شعرخوانی حسین جنتی در دیدار سالانه علی خامنه‌ای با شاعران در شهریور ۱۳۸۹

«اطلاعات سپاه اصفهان» حسین جنتی، شاعر غزل‌سرای ورامینی را که سابقه شعرخوانی در حضور علی خامنه‌ای را هم دارد، بازداشت کرده است.

بنا به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بازپرس دادسرای اصفهان در پی شکایت اطلاعات سپاه اصفهان از حسین جنتی ظاهراً به خاطر شعرخوانی در دانشگاه اصفهان حکم بازداشت او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» صادر کرده است.

برخی دوستان حسین جنتی در شبکه‌های مجازی از احضار او به دادسرای انقلاب ورامین و سپس انتقال او به اصفهان خبر داده‌اند.

بازداشت حسین جنتی روز ۱۲ خرداد رخ داده و تاکنون از وضعیت او و جزئیات پرونده‌اش اطلاعات بیشتری منتشر نشده است.

یک منبع به رادیوفردا گفت ظاهراً دلیل بازداشت او خواندن شعری با عنوان «از زبان مومیایی» در دانشگاهی در اصفهان بوده است. پاره‌ای از این شعر چنین است:​

ایرانیا! در این شبِ بی‌دَر چگونه‌ای؟|
از ظالمی به ظالمِ دیگر چگو‌نه‌ای؟!

ای خسته از تعفّنِ شاهانِ سلطه‌ور!
حالی در این فضای معطر چگو‌نه‌ای!

ای شانه‌ات سبک شده از رنجِ تاج و تخت!
امروز زیرِ پایه‌ی منبر چگونه‌ای؟!

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

برایان هوک دخالت ایران در حملات یازدهم سپتامبر را رد کرد

نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران چهارشنبه در نشست یک کمیته فرعی مجلس نمایندگان احتمال دخالت ایران در حملات یازدهم سپتامبر۲۰۰۱ را رد کرد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید،نمایندگان برایان هوک را تحت فشار قرار دادن تا اذعان کند که ایران نقشی در حملات یازدهم سپتامبر۲۰۰۱ نداشته است.

نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران از اظهار نظر در خصوص حق دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در صدور فرمان حمله به ایران خودداری کرد.

برایان هوک گفت، من کارشناس «قانون اختیارات جنگ» نیستم. من تنها می توانم به شما بگویم آنچه که ما آنچه انجام خواهیم داد، قانونی خواهد بود.

براد شرمن، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از برایان هوک پرسید، آیا ایران مسئول مرگ آمریکایی‌ها در حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ است؟

آقای هوک پاسخ داد: «نه»

نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران با این حال تصریح کرد، آنچه که ارتش ایالات متحده در قبال ایران انجام دهد، اقدامی دفاعی خواهد بود.

در حملات القاعده به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک در یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، هزاران نفر کشته و زخمی شدند.به دنبال این حمله، کنگره به جرج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا اختیارات لازم برای صدور فرمان حمله نظامی به افغانستان را داد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، دولت‌های بعدی آمریکا، از این قانون به مثابه مجوزی برای حضور نظامی در کشورهایی مانند یمن استفاده کرده اند.

دادستان کل ایران از «تحول عمده در فضای مجازی» از تیرماه خبر داد

دادستان ایران از مقامات دولتی خواسته که به وظیفه خود درحوزه مجازی عمل کنند.

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران، می‌گوید: فضای مجازی کشور از تیرماه امسال شاهد «تحول بزرگ» خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این مقام ارشد قضایی به جزئیات این تحول اشاره‌ای نکرد اما مدعی شد که به دلیل نبود مدیریت کافی بر فضای مجازی این حوزه شاهد آثار سوء و تبعات منفی بوده است.

دادستان ایران همچنین از مقامات دولتی خواست که به وظیفه خود درحوزه مجازی عمل کنند تا به گفته او دستگاه قضایی مجبور به دخالت نشود.

اختلاف بین نهادهای حکومتی ایران درباره چگونگی استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر جنجال برانگیز شده و دستگاه قضایی بارها خواستار فیلترینگ و یا توقف فعالیت شماری از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی شده است.

سفر گردشگران به ایران از این پس «بدون ثبت در گذرنامه» خواهد بود

سخنگوی دولت ایران روز چهارشنبه اعلام کرد: از این پس گردشگران خارجی بدون مهر فیزیکی و ثبت در گذرنامه می‌توانند به ایران سفر کنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی ربیعی این تصمیم دولت حسن روحانی را در راستای جذب بیشتر گردشگران خارجی و آنچه جلوگیری از تحریم این گردشگران از سوی دولت آمریکا نامید، عنوان کرد.

به گفته آقای ربیعی، این دستور قرار است در همه فرودگاه‌های کشور اجرا شود.

با اینکه دولت آمریکا سفر گردشگران خارجی به ایران را تحریم نکرده اما برخی از آنان بیم آن دارند که در سفر به آمریکا و یا درخواست ویزا برای ورود به آن کشور با مشکل روبرو شوند.

بازداشت «مدیر مالی وزارت نفت» و یک صراف در تهران

وزارت نفت در هفته‌های گذشته درگیر اخبار تخلفات مالی در میان مدیرانش بوده است.

خبرگزاری تسنیم گزارش داده که «مدیر مالی وزارت نفت» که قصد خارج کردن ۲۵ میلیون دلار به خارج از کشور داشته، صبح امروز بازداشت شده است.

بر اساس گزارش این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران، این مقام مسئول مبلغ یاد شده را «به حساب یک صراف واریز کرده بود» و روز سه‌شنبه قصد داشت از کشور خارج شود.

تسنیم افزوده که «مسئول صرافی نیز در جریان رسیدگی به این پرونده بازداشت و حسابی که پول به آن واریز شده، نیز مسدود شده است».

از سوی دیگر، خبرگزاری شانا که وابسته به «روابط عمومی وزارت نفت» است، در خبری مبهم اعلام کرده که در جریان حسابرسی مالی یکی از «شرکت‌های فرعی لایه ۲ پیمانکاری وزارت نفت»، مشخص شده که «مبالغ قابل توجه ارزی»، حدود یک سال در حساب یک صرافی طرف حساب این شرکت باقی مانده و با دخالت دادسرای مبارزه با جرائم پولی بانکی و وزارت اطلاعات، «از سوءاستفاده های احتمالی» جلوگیری شد.

این خبرگزاری همچنین وجود عنوان «مدیر مالی» در ساختار وزارت نفت را تکذیب کرده و خبر منتشره توسط خبرگزاری را کذب و ساخته و پرداخته برخی افراد خاص دانسته است.

این دومین بار در ماه‌های گذشته است که ماموران وزارت اطلاعات وارد پرونده‌های برخی از مدیران نفتی می‌شوند.

در ماه‌های گذشته شماری از نمایندگان اصول‌گرای مجلس خبر داده بودند که برخی از «مسئولان» دفتر وزیر نفت از طریق چند کارتخوان موجود در دفتر، از مدیران شرکت‌های نفتی و گازی رشوه دریافت کرده و این مبالغ به حساب‌های شخصی برخی کارکنان دفتر واریز می‌شد.

در همین حال ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد در مجلس، گفته بود که ماموران امنیتی سه کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی و همچنین مقداری ارز و طلا در دفتر وزیر نفت پیدا کردند.

با این حال وزارت اطلاعات ادعای کشف مقادیری طلا در دفتر وزیر نفت و همچنین انتقال ده میلیارد تومان پول به این حساب‌ها از طریق کارت‌خوان‌ها را تکذیب و اعلام کرده که بررسی‌ها درباره رقم جابه‌جایی پول ادامه دارد.

وزارت اطلاعات همچنین گفته این اقدام توسط یک کارمند «قراردادی» انجام شده و این وزارتخانه با او «برخورد» کرده است.

خرس قطبی «گرسنه و درمانده» وارد شهری در روسیه شد

این نخستین بار طی ۴۰ سال گذشته است که یک خرس قطبی در اطراف شهر صنعتی نوریلسک دیده شده است.

یک خرس قطبی ماده جوان که «درمانده و بسیار لاغر» شده است، به یک شهر صنعتی روسیه که صدها کیلومتر با زیستگاه طبیعی این حیوان فاصله دارد، وارد شده است.

این خرس در حال پرسه‌زنی در میان زباله‌ها دیده شده است.

یک کارشناس محلی به خبرگزاری تاس گفته است خرس یاد شده احتمالا گم شده و آن قدر لاغر و ضعیف است که توان بازگشت به زیستگاه خود را ندارد.

کارشناسان می‌گویند آب شدن یخ های قطبی به‌‎خاطر گرمایش زمین و بدترشدن شرایط شکار زیستگاه‌های بومی این خرس، می‌تواند او را وادار کرده باشد که با طی کردن صدها کیلومتر راه به سمت جنوب در پی غذا آواره شود.

مقامات محلی شهر صنعتی نوریلسک می‌گویند، این اولین بار طی ۴۰ سال گذشته است که یک خرس قطبی در آن نواحی دیده شده است.

به غیر از لاغری و گرسنگی، خرس ماده یاد شده ظاهری بیمار نیز دارد.

مقامات محلی به مردم هشدار داده‌اند و اکنون عملیات جستجو برای یافتن خرس و انتقال آن به قطب شمال آغاز شده است.

جمعیت خرس‌های قطب شمال حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار تخمین زده می‌شود اما دانشمندان اخطار داده‌اند جمعیت آنها به‌خاطر آب شدن یخ‌های قطب شمال تا سال ۲۰۵۰ به یک سوم کاهش پیدا خواهد کرد.

ایران محصولات کشاورزی روسیه را در چارچوب «برنامه نفت در برابر غذا» می‌خرد

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایران محصولات کشاورزی این کشور را در ازای نفتی که پیش از این به روسیه فروخته است، وارد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، آقای نواک در پاسخ به پرسش خبرنگاران در این‌ باره اظهار داشت: «بله، ما درباره برنامه نفت در برابر غذا گفت‌وگو کرده‌ایم. تولیدکنندگان محصولات کشاورزی روسیه در حال حاضر از همین وجوهی که به واسطه خرید نفت ایران فراهم آمده است، استفاده می‌کنند. ما درباره چشم‌انداز این همکاری و چگونگی ادامه آن در چارچوب این برنامه گفت‌وگو کرده‌ایم».

ایران و روسیه دو سال قبل برای تهاتر نفت و کالا به توافق رسیدند. این توافق ناظر به برنامه‌ای است که سال ۲۰۱۴ در برابر تحریم‌های پیشین علیه تهران تدوین شد تا ایران بتواند به ازای نفت خود غذا تهیه کند.

طبق این توافق ایران روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت به روسیه می‌فروشد.

شمخانی: کاهش گام به گام تعهدات ایران به برجام ادامه می‌یابد

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز چهارشنبه گفت: «ایران در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام به صورت گام به گام کاهش تعهدات خود را برای مقابله با رفتار غیرقابل قبول طرف‌های مقابل که صرفاً تأمین‌کننده نفع یک‌جانبه است ادامه خواهد داد.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دریابان شمخانی این مطلب را در جریان دیدار با همتای روس خود، نیکلای پاتروشف، بیان کرد.

خبرگزاری روسی تاس نیز در گزارش خود از این دیدار نوشته است که علی شمخانی گفته که ایران گام دوم کاهش تعهدات خود به برجام را از ماه ژوئیه آغاز می‌کند.

تصمیم تازه تهران برای کاهش بیشتر تعهداتش ذیل برجام که روز دوشنبه، ۲۷ خرداد، اعلام شد موجی از واکنش‌های جهانی را به دنبال داشته است.

ایران روز دوشنبه اعلام کرد که تا ده روز دیگر از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده که در برجام تعیین شده بود، عبور خواهد کرد و به عبارت دیگر یکی از محدودیت‌های محوری این توافق را نقض خواهد کرد.

دادستان شیراز نظر «کمیته حقیقت‌یاب سیل» را قبول ندارد

سیل شیراز، ۵ فروردین ۱۳۹۸

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس در واکنش به انتشار گزارش کمیته حقیقت‌یاب شورای شهر شیراز در مورد سیل فروردین این شهر اعلام کرد که نظر کارشناسی این کمیته «فاقد هرگونه اعتبار کارشناسی برای مرجع قضایی» است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حیدر آسیابی ضمن تأکید بر این‌که انتشار نظر این کمیته هیچ‌گونه وجاهت قانونی ندارد افزود: «تذکر لازم از ناحیه دادستانی به کمیته مذکور داده خواهد شد.»

دادستان شیراز همچنین گفت: «با توجه به وصول نظریه هیئت کارشناسی، چهار تن از شهرداران ادوار مختلف شیراز هرکدام به میزان ۲۵درصد مقصر شناخته شده‌اند و نظریه هیئت کارشناسی در مرحله ابلاغ است.»

وی تأکید کرد که در نظریه هیئت کارشناسی که مرجع قضایی تعیین کرده، فقط شهرداری شیراز مقصر شناخته شده و به‌جز شهرداری نامی از نهاد یا نهادهای دیگر به عنوان مقصر به میان نیامده است.

واکنش دادستان عمومی و انقلاب شیراز به گزارش نهایی کمیته حقیقت‌یاب شورای شهر شیراز است که دیروز، ۲۸ خرداد، در این شورا خوانده شد.

بنا بر این گزارش، علاوه‌بر شهرداری، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی دیگر از جمله استانداری، وزارت نیرو، اداره‌کل راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه، نیروی انتظامی، اداره‌کل منابع طبیعی، اداره‌کل هواشناسی و... نیز با سهم‌های متفاوت در وقوع سیل شیراز مقصر شناخته‌اند.

روز ۵ فروردین ۱۳۹۸، وقوع سیل ناگهانی در شیراز، به‌خصوص در ناحیه دروازه قرآن و به‌هنگام حضور مسافران نوروزی، باعث خساراتی گسترده شد.

بر اساس آمار رسمی، این سیل دست‌کم ۲۱ کشته و ۱۱۹ مصدوم بر جا گذاشت. این سیل همچنین باعث از بین رفتن بیش از ۲۰۰ خودرو شد، ضمن آن‌که حدود چهار هزار واحد مسکونی در استان فارس نیز دچار خسارت کلی یا جزئی شدند.

نظر رئیس پلیس تهران درباره طرح «زیست شبانه تهران» تغییر کرد

حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ

رئیس پلیس تهران با بیان این‌که هر طرحی که قرار است در شهر اجرایی شود باید از نظر امنیتی و ترافیکی مطالعه شود، گفت: «درخصوص طرح حیات شبانه، پلیس هنوز اظهارنظر قطعی نکرده است.»

حسین رحیمی روز چهارشنبه، ۲۹ خرداد، به خبرنگار ایرنا گفت: «هر طرحی اعم از عمرانی، علمی و اجتماعی که در شهر قرار است اجرایی شود باید پیوست انتظامی داشته باشد تا از همه جوانب به آن پرداخته شود.»

موضع‌گیری امروز رئیس پلیس تهران در حالی است که خود او چند روز پیش، در پی سخنان یک عضو شورای شهر تهران درباره تعیین پنج منطقه در پایتخت برای «زیست شبانه»، اعلام کرده بود که «حیات شبانه در تهران نداریم» و «با صنوف متخلف برخورد قانونی خواهد شد».

زهرا نژادبهرام، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران، روز دوشنبه، ۲۰ خرداد، گفته بود که نیروی انتظامی با تعیین پنج منطقه از پایتخت، شامل میدان‌های ولی‌عصر، فاطمی، قدس، تجریش، صادقیه و مناطق نازی‌آباد و تهران‌پارس، برای اجرای «طرح زیست شبانه» موافقت کرده است.

فردای آن روز، حسین رحیمی تأکید کرد که «به همه صنوف اعلام کرده‌ایم که زیست شبانه نداریم و صرفاً صنوف تا ساعت یک بامداد مجاز به فعالیت‌‌اند».

یک روز پس از مخالفت شدید رئیس پلیس تهران، جانشین فرمانده نیروی انتظامی نیز گفته بود: «حیات شبانه را قبول نداریم و زیر بار آن نخواهیم رفت.»

با این حال، رئیس پلیس تهران امروز با تأکید بر قطعی نبودن اظهارنظر نیروی انتظامی درباره این طرح گفت: «جدای از بحث امنیتی طرح حیات شبانه، موضوع بی‌عدالتی نیز مطرح است، به‌ گونه‌ای که اصناف و مغازه‌داران اعتراض‌هایی داشته‌اند.»

وی همچنین افزود که نماینده پلیس در جلسه‌های شورای اسلامی شهر حضور داشته و ایرادهای این طرح را بیان کرده است.

هم‌اکنون اصناف در شش ماه اول سال تا ساعت ۱۲ نیمه‌شب و اغذیه‌فروشی‌ها و آبمیوه‌فروشی‌ها تا ساعت یک بامداد مجاز به فعالیت هستند.

شمخانی: جنگ نظامی میان ایران و آمریکا رخ نخواهد داد

علی شمخانی (وسط) در روسیه

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگاران در روسیه چنین نظر داد که «جنگ نظامی میان ایران و آمریکا رخ نخواهد داد».

آقای شمخانی در حاشیه دهمین اجلاس بین‌المللی مقامات امنیتی جهان در پاسخ به پرسش‌های خبرگزاری ایرنا و صداوسیما چنین اظهار نظر کرد.

این مقام امنیتی عالی‌رتبه جمهوری اسلامی در حالی چنین اظهار نظر کرده است که به‌ویژه در چند روز اخیر تنش میان تهران و واشینگتن در ابعادی وسیع‌تر و شدیدتر بروز پیدا کرده است.

حمله به دو نفتکش نروژی و ژاپنی در روز پنج‌شنبه هفته گذشته در دریای عمان موجب افزایش تنش‌ بین ایران و آمریکا و متحدان این کشور شده است.

آمریکا این حملات را به ایران نسبت داده، ولی تهران این ادعا را رد می‌کند.

به اعتقاد علی شمخانی، «برخلاف جوسازی‌ها علیه ایران از سوی برخی، جنگی رخ نخواهد داد، چرا که دلیلی ندارد جنگی رخ دهد».

«اتحادیه اروپا» در خصوص ایران خواستار خویشتنداری حداکثری است

حمله به دو نفتکش در دریای عمان واکنش‌های مختلفی در پی داشته است.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز سه شنبه ۲۸ خرداد در گفت‌وگو با خبرنگاران در بروکسل گفته است:«تحولات اخیر، خطر جدی یک اشتباه محاسبه را به همراه دارد و خطر افزایش تنش بسیار جدیست. این کاملا روشن است که هیچکس خواهان این موضوع نیست»

وی اضافه کرده است: «اما از آنجا که یک گفتگوی معنادار در جریان نیست، هیچ کانالی یا هات‌لاینی بین کشورهای منطقه وجود ندارد، برای همین همه نگران هستند. از همین روست که اتحادیه اروپا خواستار خویشتنداری حداکثری است.»

به دنبال حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس و در دریای عمان تنش در منطقه تشدید شده است. آمریکا از افزایش دوباره نیروها در خاورمیانه پس از حملات اخیر خبر داده است.

ایالات متحده و برخی از متحدانش، مانند اسرائیل، بریتانیا و عربستان، ایران را مسئول این حملات معرفی کرده‌اند. پنتاگون در این زمینه تصاویری را هم منتشر کرده که می‌گوید نیروهای سپاه در یک قایق گشتی را نشان می‌دهد که در حال «جدا کردن یک میل عمل‌نکرده از بدنه» نفتکش ژاپنی هستند.

این مقام اتحادیه اروپا که نامش فاش نشده درباره لزوم برقراری گفت‌وگو میان کشورهای منطقه گفت :«یک نیاز فوری به کانالی برای تسهیل ارتباطات است. تمرکز باید بر گفتگو و کاهش تنش باشد».

این مقام اروپایی همچنین درباره وخیم شدن اوضاع انسانی در ایران به موضوع تجارت بشردوستانه از جمله غذا و دارو اشاره کرد و افزود: « در مقایسه با دوره پیشین تحریم‌ها، هم اکنون هیچ کانال عملیاتی آمریکا در زمینه تجارت بشردوستانه وجود ندارد. بدون چنین کانالی، احتیاط زیادی وجود دارد. بسیاری از سازمان‌های غیردولتی که در این حوزه فعال هستند خود را در معرض خطر می بینند. یک ان‌جی‌او تا کنون یک جریمه سنگین دریافت کرده است. اما ایرانی‌ها به شدت احتیاج به دارو دارند».

این مقام همچنین از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام طی ده روز آینده در سطح معاونان سیاسی خبر داد.

دونالد ترامپ: حمله به نفتکش‌ها بسیار جزئی بود

ترامپ می‌گوید پس از انتخابش به عنوان رئيس‌جمهوری آمریکا، شعارهایی مانند «مرگ بر آمریکا» و «آمریکا باید نابود شود»، را از سوی ایرانی‌ها نمی‌شنود.

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری آمریکا، گفته است با ارزیابی نهادهای امنیتی ایالات متحده درباره نقش ایران در حمله به نفتکش‌های ژاپنی و نروژی موافق است، ولی این حملات «خیلی جزئی» بوده‌اند.

آمریکا و برخی متحدانش ایران را عامل حمله پنج‌شنبه گذشته به دو نفتکش در دریای عمان معرفی کرده‌اند اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند.

دونالد ترامپ که با مجله «تایم» گفت‌و‌گو کرده است، می‌گوید کمتر کسی است که باور نداشته باشد این حملات کار ایران بوده است.

او همچنین درباره احتمال به کار‌گیری گزینه نظامی علیه ایران گفته است که ممکن است برای متوقف کردن تلاش‌های ایران در راستای دستیابی به سلاح هسته‌ای، دستور واکنش نظامی را صادر کند ولی درباره «مسائل دیگر جای سئوال دارد».

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت این کشور نسبت به گذشته به مناطقی مانند دریای عمان وابستگی کمتری دارد: «ما در زمینه انرژی در دو سال و نیم گذشته پیشرفت زیادی کرده ایم. و وقتی که خطوط انتقال نفت ساخته شوند، ما صادر کننده انرژی هستیم. بنابراین وضعیت ما در خاورمیانه به نسبت گذشته تغییر کرده است».

او همچنین گفته که پس از انتخابش به عنوان رئيس‌جمهوری آمریکا، شعارهایی مانند «مرگ بر آمریکا» و «آمریکا باید نابود شود»، را از سوی ایرانی‌ها نمی‌شنود و انتظار هم ندارد که بشنود.

مرکل: لغو تحریم‌ها علیه روسیه منوط به بازگشت کریمه به اوکراین است

دیدار آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در برلین

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز سه‌شنبه تاکید کرد که تحریم‌های غرب علیه روسیه تنها زمانی لغو خواهد شد که حاکمیت ملی اوکراین اعاده شود.

خانم مرکل که به منظور مذاکره درباره توافق صلح مینسک با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در برلین دیدار داشت، افزود: «تا زمانی که در این زمینه پیشرفتی حاصل نشود، تحریم‌ها لغو نخواهد شد و تحریم‌ها در رابطه با شبه جزیره کریمه نیز تنها زمانی می‌تواند لغو شود که کریمه به اوکراین بازگردد.»

روسیه به دنبال تحولات اوکراین، شبه جزیره کریمه را ضمیمه خود ساخته است. در این حال شرق اوکراین نیز صحنه جنگ میان ارتش این کشور با شورشیان جدایی‌طلب است. توافق صلح مینسک با هدف پایان دادن به این جنگ شکل گرفته است.

میشل پلاتینی، رئیس سابق فدراسیون فوتبال اروپا، دستگیر شد

میشل پلاتینی

میشل پلاتینی، رئیس سابق فدراسیون فوتبال اروپا، صبح روز سه‌شنبه در پی حواشی مربوط به اعطای میزبانی جام جهانی سال ۲۰۲۲ به قطر دستگیر شد.

رسانه‌های فرانسوی می‌گویند دفتر مبارزه با فساِ در پلیسِ قضایی فرانسه آقای پلاتینی را دستگیر کرده است.

در سال ۲۰۱۰، قطر با حواشی بسیار به عنوان میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۰ انتخاب شد.

آقای پلاتینی در سال ۲۰۱۴ پذیرفت که پیش از رای دادن به میزبانی قطر با محمد بن همام، از مقام‌های ارشد فوتبال در قطر، دیداری مخفیانه داشته است.

هنوز اتهامات دقیق آقای پلاتینی اعلام نشده است.

میشل پلاتینی در سال ۲۰۰۷ به ریاست فدراسیون فوتبال اروپا انتخاب شد و در سال ۲۰۱۵ با رای کمیته اخلاقی فیفا از کار برکنار شد.

«برقراری گفت‌وگوهای اطلاعاتی» میان مصر و ایران

وب‌سایت العربی‌الجدید به نقل از برخی منابع عالی‌رتبه مصری می‌گوید در پی بالا گرفتن تنش‌ها در خلیج فارس، قاهره گفت‌وگوهایی را با ایران آغاز کرده و مقام‌هایی از ایران به این کشور سفر کرده‌اند.

به گفته العربی‌الجدید، مقام‌هایی عالی‌رتبه از سازمان‌های اطلاعاتی دو کشور با یکدیگر در قاهره دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

طبق این گزارش، تنش‌ها در خاورمیانه، حمله به دو نفتکش در دریای عمان، شرایط در یمن و غزه و حمله حوثی‌ها به فرودگاهی در عربستان سعودی از جمله محورهای اصلی گفت‌وگوها میان ایران و مصر بوده است.

این گفت‌وگوها در سطح اطلاعاتی و نه دیپلماتیک انجام شده است.

هنوز هیچ مقام رسمی جمهوری اسلامی به این گزارش واکنش نشان نداده است.

مصر میان اسرائیل و فلسطین نیز نقش میانجی را ایفا می‌کند.

دعوت سازمان ملل به «پایبندی کامل» همه طرفین برجام به تعهدات خود

سخنگوی سازمان ملل از ایران و دیگر کشورهای امضاکننده برجام خواست تا به تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای موسوم به برجام «پایبندی کامل» داشته باشند.

به گزارش وب‌سایت رسمی سازمان ملل، استفان دوژاریک دوشنبه بعدازظهر، ۲۷ خرداد، در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در واکنش به اظهارات اخیر بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، درباره گذشتن حجم ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم تا ده روز دیگر، گفت دبیرکل سازمان ملل از این اظهارات خبردار است و موضع وی همیشه این بوده و خواهد بود که برجام دستاوردی بزرگ در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای و دیپلماسی است.

به گفته وی، توافق هسته‌ای با ایران در خدمت صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است و لذا آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، ایران را تشویق می‌کند که به تعهدات برجامی خود پایبند بماند و از همه طرفین برجام خواستار پای‌بندی کامل به تعهدات‌شان است.

او گفت: «طرفین باید از هر گونه اقدام تنش‌افزا خودداری کنند. دیگر کشورها نیز باید برای حفظ برجام تلاش کنند.»

سقف مجاز تعیین شده در برجام برای ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۲۰۲٫۸ کیلوگرم است.

آقای دوژاریک درباره سوالی پیرامون گذشتن حجم ذخایر اورانیوم ایران از سطح تعیین‌شده در برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به تبع آن احتمال بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران گفت که نمی‌خواهد درباره آینده گمانه‌زنی کند، اما این موضوع مربوط به شورای امنیت است تا تصمیم بگیرد.

او گفت: «ما بر این عقیده هستیم که تمام طرفین برجام از هر اقدامی که به تنش‌ها دامن می‌زند خودداری کنند، خصوصا این که در منطقه هم اکنون نیز سطح تنش‌ها بالا است.»

انتقاد رئیس سابق بانک مرکزی از اختصاص دلار هفت هزار تومانی برای حجاج

زائران ایرانی در مراسم حج

محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و رئیس سابق بانک مرکزی، خبر داد که برای حجاج، دلار به قیمت هفت هزار تومان اختصاص یافته و دولت باید ۱۶ میلیون دلار ارز پرداخت کند.

آقای بهمنی در مصاحبه با وب‌سایت خانه ملت گفت: «در این شرایط اقتصادی کشور ۱۶ میلیون دلار ارز باید برای پرداخت به حجاج در نظر گرفته شود.»

وی به اختصاص ارز به قیمت هفت هزار تومان برای حجاج اعتراض کرد و گفت که زائران حج «متمتع و مستطیع» هستند (تمکن مالی دارند) و باید ارز خود را مانند دیگر مسافران سفرهای خارجی با قیمت آزاد تهیه کنند.

علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت، روز ۲۵ خرداد گفته بود که در حج امسال ۲۰۰ دلار به هر زائر ایرانی پرداخت خواهد شد. وی اعلام نکرده بود که هر دلار به چه قیمتی به زائران پرداخت خواهد شد.

سال گذشته نیز خبرهایی مبنی بر اختصاص ارز به قیمت ۳۹۰۰ تومان به زائران حج منتشر شد.

با این حال علی قاضی‌عسکر، نماینده رهبر ایران در امور حج، گفته بود که این نرخ ارز برای «هزینه‌های سازمان حج و زیارت» در اجرای حج اختصاص پیدا کرده و «به خود حجاج به عنوان ارز همراه داده نشده است».

تاکید بر «کمترین آزار برای محکوم» در آیین‌نامه جدید قصاص

در آیین‌نامه‌ای که روز دوشنبه توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی ابلاغ شد، تاکید شده است که حکم اعدام می‌تواند به شیوه‌های دیگری انجام شود که «کمترین آزار» را برای محکومان داشته باشد.

بر اساس آیین‌نامه جدید «نحوه اجرای حدود و قصاص»، اجرای حکم اعدام «منحصر به طناب دار نیست و به شیوه دیگری که کمترین آزار را برای محکوم داشته باشد، اجرای مجازات اعدام و قصاص امکان‌پذیر است».

«آیین‌نامه نحوه اجرای حدود و قصاص» روز دوشنبه توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ شد.

بر اساس ماده ۴۰ این آیین‌نامه، مجازات‌ اعدام و قصاص «به صورت حلق‌آویز و از طریق طناب دار یا به شیوه دیگری که کمترین آزار را برای محکوم داشته باشد، اجرا می‌شود».

با این حال در این آیین‌نامه روش دیگری جز طناب دار برای اعدام متهمان تعیین نشده و مشخص نیست که منظور از «شیوه دیگر» چیست.

در آیین‌نامه اهدای اعضای بدن محکومان به اعدام و قصاص پیش‌بینی شده، اما آیین‌نامه دیگری درباره این موضوع باید توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ شود.

پیش از این نهادهای بین‌المللی و فعالان حقوق بشر بارها به اجرای حکم اعدام در دادگاه‌های ایران اعتراض کرده‌اند.

«ما همه با هم هستیم» در استان کرمان توقیف شد

بخشی از پوستر فیلم «ما همه با هم هستیم»

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمان دستور توقیف اکران فیلم سینمایی «ما همه با هم هستیم» در سراسر سینماهای این استان را صادر کرد.

به گزارش ایسنا، دادخدا سالاری واکنش‌های مردم استان در مورد لهجه کرمانی یکی از بازیگران این فیلم در نقش فروشنده مواد مخدر را دلیل صدور این حکم اعلام کرد و گفت: با وجود فشار مضاعف قاچاقچیان مواد مخدر که عمدتاً غیربومی استان کرمان هستند، این استان به عنوان سنگری در جهت عدم توزیع مواد مخدر در داخل کشور عمل کرده و شایسته نیست این چنین مورد بی‌مهری قرار گیرد.

با این حال، ابراهیم داروغه‌زاده، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، ضمن رد ادعای دادستان عمومی و انقلاب کرمان گفت: هیچ‌ گونه توهین به اقوام ایرانی در این فیلم وجود ندارد.

او همچنین با اشاره به استقبال مردم کرمان از فیلم‌های اکران عیدفطر گفت: از مسئولان بزرگوار استان کرمان تقاضا دارم با سعه‌ صدر با این مسئله برخورد کنند و با موضوعات فرهنگی از طریق گفت‌وگو و هم‌اندیشی مواجهه داشته باشند.

فیلم «ما همه با هم هستیم» نوزدهمین فیلم سینمایی کمال تبریزی، کارگردان سرشناس ایرانی، است که به‌ عنوان یک فیلم کمدی از عیدفطر در سینماهای ایران اکران شده است.

پیش از این، عنوان فیلم به دلیل شباهت به یکی از شعارهای اصلی در اعتراضات انتخاباتی سال ۸۸ حاشیه‌ساز شده بود. نام فیلم در ابتدا «ول‌شدگان» بود که بعدها به «همه با هم هستیم» تغییر پیدا کرد؛ ضمن این‌که داستان فیلم ظاهراً هیچ شباهت یا ربطی به ماجراهای سال ۸۸ ندارد.

این فیلم، با حضور شمار بسیاری از بازیگران مشهور، از فیلم‌های پرهزینه‌ سال‌های اخیر سینمای ایران است که به هنگام شروع اکران نیز با حاشیه‌های زیادی در مورد دستمزد نجومی بازیگران و چگونگی تأمین سرمایه فیلم مواجه شد.

تهیه‌کننده فیلم رضا میرکریمی، دیگر فیلمساز سرشناس ایرانی، است، اما سرمایه‌گذار آن شخصی است به نام سجاد خواجه علیجانی که نام او قبلاً در ماجرای مسابقه تلویزیونی «برنده‌ باش» به‌ عنوان سرمایه‌گذار اصلی بر سر زبان‌ها افتاده بود.

برنامه «برنده باش» در نظرسنجی جشنواره صداوسیما آرای مخاطبان را ‏یک‌شبه به دست آورد که با دخالت وزارت ارتباطات باعث رسوایی‌ برای دست‌اندرکاران آن شد، اما مقصران این رسوایی معرفی نشدند.

از سجاد خواجه علیجانی، که حضور رسانه‌ای کمرنگی دارد، به‌ عنوان حامی مالی جشنواره جهانی فیلم فجر و سرمایه‌گذار برخی فیلم‌های پرهزینه دیگر نیز یاد می‌شود.

فیلم «ما همه با هستیم» که در طی دو هفته اخیر اکران شده است، به‌ دلیل «ضعف شدید فیلمنامه و کارگردانی»، با واکنش اغلب منفی منتقدان از طیف‌های گوناگون مواجه شده است.

محکومیت نقاش جوان به ۳۵ ضربه شلاق به جرم «توهین» به تهمینه میلانی

گفته می‌شود یکی از توهین‌های بهرام اصل علیه تهمینه میلانی «دهنش سرویس» بوده است

مهیار بهرام اصل، دانشجوی دوره کارشناسی ارشد رشته نقاشی، به دلیل سخنانش درباره نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی و به جرم «توهین» به این کارگردان سینما، به ۳۵ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شد.

دادگاه اتهام تهدید از طرف آقای بهرام اصل علیه تهمینه میلانی را رد کرد، اما به اتهام «توهین» او را به ۳۵ ضربه شلاق محکوم کرد. اجرای این حکم به مدت سه سال تعلیق شده است.

حکم تعلیقی در صورتی که متهم جرم جدیدی مرتکب شود به همراه حکم جدید اجرا خواهد شد.

مهیار بهرام اصل، دانشجوی دوره کارشناسی ارشد رشته نقاشی دانشگاه هنر تهران و از برگزارکنندگان چهارمین جشنواره دانشجویی ژکال، در تابستان سال ۹۷ در اعتراض به برگزاری نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی با عنوان «فیلم‌هایی که نساختم» در گالری ایوان تهران حاضر شد و در آن‌جا همزمان با نمایش زنده در اینستاگرام با این سینماگر به بحث پرداخت.

تعدادی از هنرمندان جوان اعلام کرده بودند که یکی از نقاشی‌های تهمینه میلانی کپی اثری از سمانه علیجانی، هنرمند جوان، است.

همچنین اعلام شد که یکی از دیگر اثرهای تهمینه میلانی کپی اثری از جنی میلیهوف، هنرمند روسی، است که تهمینه میلانی این موضوع را پذیرفت و عذرخواهی کرد.

عربستان می‌گوید دو پهپاد انفجاری حوثی‌ها را رهگیری کرده‌است

ابها طی روزهای گذشته بارها هدف حملات شبه‌نظامیان حوثی قرار گرفته‌است. 

در ادامه حملات پی‌درپی شبه‌نظامیان حوثی به عربستان طی روزهای گذشته، ائتلاف به رهبری ریاض اعلام کرد دو پهپاد انفجاری را در خاک یمن و در خاک عربستان، رهگیری کرده‌است.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، در بیانیه‌ای به نقل از ائتلاف به رهبری آن کشور می‌گوید «یکی از پهپادها منطقه‌ای غیرنظامی در شهر ابها را هدف قرار داده بود و دیگری نیز در خاک یمن، و پس از آن‌که به هوا برخاسته، هدف قرار گرفته و منهدم شده‌است».

این ائتلاف اواخر روز دوشنبه گفت این حملات تلفات جانی برجای نگذاشته‌است.

پیشتر شبکه المسیره که وابسته به حوثی‌هاست، گفته بود حملات پهپادی تازه‌ای به فرودگاه ابها انجام شده است.

ابها طی روزهای گذشته بارها هدف حملات شبه‌نظامیان حوثی قرار گرفته‌است.

حوثی‌ها چند روز پیش با موشک کروز فرودگاه بین‌المللی ابها را هدف قرار دادند که ۲۶ زخمی برجای گذاشت.

دو روز بعد در ۲۴ خرداد ماه حوثی‌ها با پهپاد، به ابها حمله کردند و دو روز بعد از آن نیز بار دیگر خبرهایی از حملات پهپادی به این شهر و نیز فرودگاه جیزان منتشر شد.

حملات پی‌در‌پی حوثی‌ها به عربستان در حالی‌ست که روند فزاینده تنش‌ها در منطقه، با حمله به دو نفتکش در دریای عمان، ادامه دارد و ولیعهد عربستان نیز با متهم‌کردن ایران به انجام حملات گفته کشورش در دفاع از منافع خود «تردید نخواهد کرد».

ریاض در عین حال ایران را متهم کرده به حوثی‌ها دستور حمله داده‌است.

تهران اتهام‌های مربوط به حمله به نفتکش‌ها را «قویا» رد کرده‌است. مقام‌های جمهوری اسلامی بارها بر حمایت خود از حوثی‌ها در یمن تاکید کرده‌اند، هرچند اتهام‌ها در مورد ارسال سلاح برای آن‌ها را رد می‌کنند.

سازمان ملل: ۲.۲ میلیارد نفر در جهان به آب سالم دسترسی ندارند

۱۴۴ میلیون نفر هنوز آب‌های رهاشده در سطح و غیرقابل اعتماد از نظر بهداشتی و پزشکی را می‌نوشند

سازمان ملل متحد می‌گوید بیش از دو میلیارد نفر از ساکنان جهان، همچنان به آب سالم و بی‌خطر دسترسی ندارند.

گزارش یونیسف و سازمان بهداشت جهانی البته حاکی‌ست که در هزاره جاری پیشرفت‌های مهمی نیز حاصل شده و حال ۱.۸ میلیارد نفر در فاصله ۳۰ دقیقه‌ پیاده‌روی از محل سکونت خود می‌توانند به آب آشامیدنی دسترسی پیدا کنند.

با این حال همچنان جمعیت انبوهی از ساکنان زمین دسترسی به آب سالم ندارند؛ از جمله صدها میلیون نفر که در فاصله ۳۰ دقیقه از محل زندگی خود هیچ‌گونه منبع حفاظت‌شده آب آشامیدنی ندارند.

همچنین ۱۴۴ میلیون نفر هنوز آب‌های رهاشده در سطح و غیرقابل اعتماد از نظر بهداشتی و پزشکی را می‌نوشند.

به گفته نهادهای وابسته به ملل متحد، جلوی شیوع بسیاری از بیمار‌ی‌ها، مانند تیفوئید، هپاتیت آ و یا وبا را می‌توان با حفاظت از منابع آب آشامیدنی و توالت‌ها و سرویس‌های بهداشتی مناسب گرفت.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی ۴.۲ میلیارد نفر از جمعیت زمین، یعنی بیشتر از نصف کل ساکنان، به سرویس‌های بهداشتی که زائدات را به‌طور ایمن دفع می‌کنند، و مثلا به آب‌‌های نوشیدنی سرایت نمی‌دهند، دسترسی ندارند.

پیش از این نیز صندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف، هشدار داده بود که با ادامه روند کنونی، تا سال ۲۰۴۰ میلادی یک‌چهارم کودکان جهان با کمبود آب مواجه شده و بسیاری جان خود را به خاطر این کمبود از دست خواهند داد.

ایران از جمله کشورهایی‌ست که سال‌هاست با مشکل دسترسی به آب روبه‌رو است. مشکلاتی که دلایل مختلفی برای آن مطرح شده، از شرایط اقلیمی، خشکسالی و گرمایش زمین تا مدیریت نادرست و یا حتی سوءمدیریت.

دو سال پیش رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفته بود بحران آب در کشور «وارد مقوله امنیتی» شده است.

هر ساله در ۲۲ مارس (دوم فروردین) مراسمی به‌نام «روز جهانی آب» برگزار می‌شود.

میزان قاچاق کالا و ارز در ایران: «۱۲.۵ میلیارد دلار در سال»

ایران می‌گوید که کل قاچاق کالا از ۲۵ میلیارد دلار در سال ۹۲ به ۱۲.۹ میلیارد دلار در سال ۹۶ رسیده است.

علی مویدی رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران روز دوشنبه میزان حجم سالانه قاچاق کالا و ارز در کشور را ۱۲.۵ میلیارد دلار اعلام کرد.

بر اساس گزارش‌های پیشین این ستاد، کل قاچاق کالا از ۲۵ میلیارد دلار در سال ۹۲ به ۱۲.۹ میلیارد دلار در سال ۹۶ رسیده است.

این گزارش همچنین می‌افزاید از این میزان قاچاق، ۱۲ میلیارد دلار مربوط به قاچاق ورودی و تنها ۹۰۰ میلیون دلار مربوط به قاچاق خروجی بوده است.

اظهارات آقای موید درباره کاهش حجم قاچاق به ۱۲.۵ میلیارد دلار در حالی است که طی سال گذشته گزارش‌های زیادی درباره قاچاق روزانه میلیون‌ها لیتر بنزین و گازوئیل به خارج از کشور گزارش شده بود.

همچنین طی سال گذشته ارزش پول ملی ایران به شدت سقوط کرد که راه را برای قاچاق سوخت، دام زنده، کالا و ارز به خارج از کشور باز کرد.

از طرفی اخیرا محمدرضا فریوری، عضو هیأت مدیره انجمن لوازم خانگی ایران، اخیرا اعلام کرد که قاچاق کالا نیز طی چند ماه اخیر به شدت افزایش یافته و در حالی که تأمین مواد اولیه تولیدکنندگان با مشکل روبه‌رو شده، قاچاق کالا نیز به سهولت و با حجم بالا صورت می‌گیرد.

به‌گفته وی، نرخ دلار برای تولیدکنندگان ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان تمام می‌شود، در حالی که به گفته او، کالای قاچاق با دلار ۱۲۸۰۰ تومانی به کشور وارد می‌شود.

پیش از این نیز برخی از شخصیت‌های سیاسی در ایران با اشاره به مدیریت اسکله‌ها توسط سپاه پاسداران و نیروی انتظامی از دست داشتن این دو نهاد در قاچاق کالا سخن گفته‌اند.

سخنگوی جان بولتون ایران را به «باج‌خواهی هسته‌ای» متهم کرد

بیانیه سخنگوی جان بولتون نخستین واکنش عمومی کاخ سفید به تصمیم جدید ایران است

سخنگوی جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تهدید ایران به کاهش بیشتر در تعهداتش ذیل برجام را «باج‌خواهی هسته‌ای» خواند و خواستار افزایش فشارهای بین‌المللی بر تهران شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گارت مارکیز، سخنگوی مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «برنامه‌های ایران برای غنی‌سازی فقط به این دلیل ممکن شده که توانایی‌های آنها در توافق وحشتناک [برجام] دست‌نخورده باقی ماند».

دستیار ویژه و سخنگوی جان بولتون در بیانیه خود همچنین با اشاره به اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به وضوح تصریح کرده است اجازه دستیابی ایران به سلاح اتمی را نخواهد داد نوشته است: «باج‌خواهی هسته‌ای رژیم باید با افزایش فشار بین‌المللی روبه‌رو شود».

ایران روز دوشنبه اعلام کرد در صورت عدم تأمین منافعش در برجام ظرف ده روز آینده، میزان اورانیوم غنی‌شده از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد.

۱۸ اردیبهشت امسال و در سالگرد خروج آمریکا از برجام، ایران از کاهش برخی تعهداتش ذیل برجام خبر داده بود و آمریکا آن تصمیم را برخلاف «قواعد بین‌المللی» دانسته و گفته بود که چنین اقدامی نشانگر تلاش ایران است تا «دنیا را به گروگان بگیرد».

وزارت خارجه ایران با انتقاد از اظهارات بن سلمان، عربستان را به «بحران‌سازی» متهم کرد

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، عربستان را متهم کرد که فاقد «درک درست از متغیرهای منطقه» است

دو روز پس از آنکه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، ایران را به دست داشتن در حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان متهم کرد، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه این سخنان را «اتهام‌زنی» و «ادامه روش ناصواب گذشته» خواند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، همچنین عربستان را متهم کرد که «با فقدان درک درست از متغیرهای منطقه»، رویکردی «مبتنی بر نظامی‌گری، بحران‌سازی و تنش‌افزایی» در پیش گرفته است.

محمد بن سلمان در مصاحبه نشریه الشرق الاوسط با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی همزمان با سفر نخست وزیر ژاپن به تهران «به او بی‌احترامی کرد و به دو نفتکش که یکی از آنها ژاپنی بود حمله کرد»، گفته بود عربستان به دنبال جنگ نیست «اما برای مقابله با هر تهدیدی، علیه مردم، تمامیت ارضی و استقلال کشور و منافع حیاتی خود، تردیدی نشان نخواهیم داد».

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ابراز امیدواری کرده است که عربستان از «راه باطلی که جز جنگ و ویرانی در منطقه به همراه نداشته» بازگردد و «گام‌های اعتمادساز» بردارد.

از دی‌ماه ۹۴ و در پی حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد، روابط دو کشور قطع است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG