لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۵۵

تهدید فرمانده نیروی زمینی ارتش: آمریکا امنیت نیروهای خود را به خطر انداخت


اظهارات کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران، در نماز جمعه تهران ایراد می‌شد.

در ادامه واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی به قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست «گروه‌های تروریستی» وزارت خارجه آمریکا، فرمانده نیروی زمینی ارتش تهدید کرد که امنیت نیروهای آمریکایی به خطر افتاده است؛ امام جمعه تهران نیز تهدید کرد که اگر رهبر اجازه بدهد، سپاه تل‌آویو را «با خاک یکسان خواهد کرد».

همچنین شرکت‌کنندگان در نماز جمعه ۲۳ فروردین در تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران نیز در اعتراض به این اقدام آمریکا تظاهرات کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دوشنبه ۱۹ فروردین سپاه پاسداران را «ابزار اصلی حکومت ایران برای هدایت و اجرای کارزار بین‌المللی تروریسم» دانست و اعلام کرد که سپاه پاسداران در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته است.

در روزهای گذشته تعدادی از مقامات و فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی شدیدا به این اقدام آمریکا اعتراض کرده‌اند.

کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه ۲۳ فروردین، اقدام آمریکا را «خودزنی» خواند و در توضیح آن گفت: «به این معنا که امنیت نیروهای خود را در اقصی نقاط دنیا، به ویژه نیروهای سِنتکام را به خطر انداختند و تأمین آنها را برای همیشه از بین بردند».

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، موسوم به «سِنتکام»، فرماندهی نظامیان آمریکایی در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی را برعهده دارد.

تهدید نیروهای سِنتکام در چند روز اخیر از سوی دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی نیز مطرح شده است.

از جمله ساعاتی پس از اعلام تصمیم آمریکا، شورایعالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که «فرماندهی مرکزی آمریکا» در غرب آسیا «موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.

مجلس شورای اسلامی نیز گفته است طرحی را در این باره در دستور کار دارد.

سال گذشته نیز مجلس در واکنش به مصوبه کنگره آمریکا در تشدید تحریم‌ها علیه ایران «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» را تصویب کرده بود.

در همان زمان برخی از کارشناسان اعلام کردند که این قانون تنها جنبه تبلیغاتی دارد و اقدامات متقابل ایران تهدیدی را برای منافع آمریکا به وجود نخواهد آورد.

تهدید اسرائیل

کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران، در بخش دیگری از سخنانش در نماز جمعه تهران، اسرائیل را تهدید کرد و گفت: «بر سردر تمامی پادگان‌های نیروی زمینی، روز شمار نابودی اسرائیل نصب شده است».

پس از آنکه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سال ۹۴ گفت «اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، شماری از نهادهای جمهوری اسلامی اقدام به نصب «روزشمار نابودی اسرائیل» کردند.

در همین حال محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه تهران، نیز در خطبه‌هایش بشدت به تصمیم آمریکا درباره سپاه پاسداران حمله کرد و خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت: «آقای ترامپ! تو هنوز سپاه را نشناخته‌ای ... با دم شیر بازی نکن».

موحدی کرمانی همچنین با تکرار تهدیدها علیه اسرائیل گفت اگر رهبر اجازه دهد، سپاه پاسداران می‌تواند «با قدرت موشکی خود تل‌آویو را با خاک یکسان کند».

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این نیز در حملات لفظی خود علیه آمریکا، تهدید به «نابودی اسرائیل» کرده‌اند.

با این حال وزیر خارجه ایران مطرح شدن «تهدید به نابودی اسرائیل» از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی را تکذیب کرده و پیش از این به هفته‌نامه فرانسوی لوپوئن گفته بود: «ما چه موقع گفتیم که اسرائیل را نابود می‌کنیم؟ فقط یک نفر را پیدا کنید و به ما نشان دهید که این حرف را زده باشد. هیچ‌کس چنین حرفی نزده است».

منابع: خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا،رادیو فردا / ا.م /ج
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۸۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG