لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۳۶

انتخابات پارلمانی اسرائیل؛ سهم ائتلاف نتانیاهو به ۵۸ کرسی کاهش یافت


بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی اسرائیل که پنجشنبه ۱۵ اسفند، سه روز پس از رای‌گیری این کشور منتشر شد، نشان می‌دهد که بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود برای تحقق امیدش به تشکیل دولتی با حمایت جناح احزاب راست و مذهبی، با کمبود کرسی روبروست.

طبق نتایج نهایی، حزب لیکود با کسب ۳۶ کرسی، بزرگ‌ترین حزب در دوره جدید مجلس این کشور است اما مجموع کرسی‌های جناح حامی نخست وزیری بنیامین نتانیاهو به ۵۸ کرسی کاهش یافته است.

هر سیاستمدار اسرائیلی برای تشکیل دولت به حمایت دستکم ۶۱ نماینده از مجموع ۱۲۰ عضو کنست نیاز دارد.

برخی از تحلیلگران در رسانه‌های اسرائیل بر اساس نتایج نهایی بعید ندانستند که بن‌بست سیاسی یکسال اخیر اسرائیل با وجود برگزاری سه انتخابات در کمتر از یکسال، برطرف نشده باشد.

بنیامین نتانیاهو ساعاتی پس از پایان رای‌گیری اعلام «پیروزی» کرده و آن را «مهم‌تر و بزرگ‌تر» از هر انتخابات دیگری در ۲۴ سال اخیر نامیده و گفته بود که برای تشکیل ائتلاف دولت، منتظر مکلف شدن از سوی رییس جمهوری نخواهد ماند.

اما بنی گانتس، رهبر حزب رقیب آبی- سفید گفت، جشن گرفتن بنیامین نتانیاهو «زودهنگام» بود.

بر اساس نتایج نهایی، حزب آبی- سفید ۳۳ کرسی کسب کرده و فهرست مشترک اعراب اسرائیل با ۱۵ کرسی به سومین حزب بزرگ مبدل شده و بزرگ‌ترین دستاورد تاریخ مشارکت در انتخابات اسرائیل را بدست آورده است. پنج حزب کوچک دیگر، ۳۶ کرسی بقیه مجلس را در اختیار گرفته‌اند.

از سوی دیگر، اگر فهرست اعراب که شدیدا با بنیامین نتانیاهو مخالف هستند، همراه با ائتلاف سه حزب کوچک میانه و چپ از نخست وزیری بنی گانتس حمایت کنند، این ژنرال ذخیره ارتش نیز تنها ۵۵ حامی خواهد داشت که تا رسیدن به حد نصاب لازم، هنوز به حمایت شش نماینده دیگر نیازمند است مگر آن‌که حزب اسرائیل خانه ما با ۷ کرسی از آقای گانتس حمایت کند.

در این میان، حزب اسرائیل خانه ما به رهبری آویگدور لیبرمن در تحولی غیر منتظره، پنجشنبه ۱۵ اسفند به احزاب میانه و چپ اسرائیل پیوست که از طریق طرح پیش‌نویس یک قانون در مجلس، خواهان جلوگیری از نخست وزیر شدن یک سیاستمدار متهم هستند.

در شرایط کنونی، منظور از سیاستمدار متهم، بنیامین نتانیاهو است که قرار است محاکمه او در سه پرونده اتهامی فساد از ۲۷ اسفند در دادگاهی در اورشلیم آغاز شود.

هدف از تلاش مشترک حزب اسرائیل خانه ما و احزاب میانه و چپ در طرح پیش‌نویس قانون جدید، تشویق سیاستمداران لیکود به کنار گذاشتن بنیامین نتانیاهو از رهبری این حزب است تا تشکیل ائتلاف با لیکود با رهبری دیگر امکان‌پذیر شود.

مقامات لیکود تا حال گزینه عبور از رهبری بنیامین نتانیاهو را قویا رد کرده‌اند.

آقای نتانیاهو پنجشنبه شب در توییترش نوشت «(بنی) گانتس که در رای‌گیری شکست خورد، حالا همراه با (آویگدور) لیبرمن در تلاش برای سرقت رای مردمی است که لیکود به رهبری من را به پیروزی قاطع رساندند».

آقای نتانیاهو با طعنه افزود «حتی در ایران طور رفتار نمی‌کنند؛ آنجا نامزدها را پیش از انتخابات، رد صلاحیت می‌کنند نه بعد از انتخابات».

هم‌زمان، حزب لیکود پنجشنبه از دادستان اسرائیل خواست تا آویگدور لیبرمن را مورد تعقیب قضایی قرار دهد.

حزب لیکود معتقد است که آقای لیبرمن زمانی که در دولت بنیامین نتانیاهو وزیر دفاع بوده، برای پیشبرد منافع فرزندانش، از جمله در طرح‌های مرتبط با روسیه، اعمال نفوذ کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG