لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۱۹

مأمور پلیس متهم به قتل یک سیاهپوست در مینیاپولیس بازداشت شد


یکی از معترضان در نزدیکی محل جان باختن جورج فلوید، تصویر او و شعار «عدالت برای فلوید» را به دست گرفته است

در سومین روز از ناآرامی‌ها در ایالت مینه‌سوتای آمریکا که به دنبال مرگ یک شهروند سیاهپوست آغاز شد، مقام‌های قضایی این ایالت اعلام کردند یکی از پلیس‌های دخیل در این ماجرا رسما به قتل متهم و بازداشت شده است.

مایک فریمن، دادستان ناحیه‌ای در مینیاپولیس، روز جمعه ۹ خرداد در نشستی خبری گفت که دِرِک چائووین، پلیس اخراج‌شده، رسما به «قتل درجه سه» متهم شده است.

دادستان ناحیه هنپین در مینیاپولیس با اشاره به اینکه مقام‌های قضایی «ویدئوی ناگوار، وحشتناک و سهمگین» را بارها و بارها دیدند گفت این پلیس اخراجی به قتل متهم می‌شود و دادخواست کامل تا ساعاتی دیگر منتشر خواهد شد.

انتشار دست‌کم دو ویدئوی ضبط‌شده با تلفن همراه که نحوه جان باختن یک سیاهپوست ۴۶ ساله به نام جورج فلوید را در روز دوشنبه نشان می‌دهد اعتراضات گسترده‌ای را سبب شده و مینیاپولیس، بزرگ‌ترین شهر ایالت مینه‌سوتا، تاکنون سه شب بحرانی را پشت سر گذاشته است.

در این ویدئوها دیده می‌شود که جورج فلوید روی زمین افتاده و مأمور پلیس (دِرِک چائووین) زانوی خود را روی گردن او فشار می‌دهد. قربانی بارها می‌گوید نمی‌تواند نفس بکشد اما مأمور پلیس بی‌اعتنا همچنان گردن وی را فشار می‌دهد تا قربانی بی‌حرکت می‌ماند.

هر چهار مأمور پلیسی که در صحنه بوده‌اند روز سه‌شنبه اخراج شدند اما انتشار ویدئوهای شهروندی موجی از اعتراضات به عملکرد پلیس را در ایالت مینه‌سوتا در پی داشت.

این اعتراض‌ها دست‌کم در دو شهر این ایالت، مینیاپولیس و سنت پل، به خشونت گرایید و معترضان به پاسگاه اصلی پلیس در مینیاپولیس حمله کردند و آن را آتش زدند؛ گزارش‌های متعددی نیز درباره غارت چند فروشگاه و خسارت به برخی اماکن این دو شهر منتشر شده است.

روز جمعه همچنین تیم والز، فرماندار مینه‌سوتا، خواستار پایان یافتن خشونت‌ها شد و در مینیاپولیس اعلام وضعیت اضطراری کرد.

به گفته آقای والز، نیروهای گارد ملی این ایالت برای بازگرداندن نظم اقدام خواهند کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز از خشونت‌های مینه‌سوتا بشدت انتقاد کرده و در چند پیام توئیتری، خسارت‌زنندگان به فروشگاه‌ها و اماکن عمومی را «اراذل و اوباش» خوانده و گفته بود آنها به جورج فلوید قربانی نیز اهانت می‌کنند.

پنهان شدن یا برچسب خوردن توئیت‌های آقای ترامپ، حملات لفظی او و کاخ سفید را علیه شرکت توئیتر به همراه داشت.

همزمان شماری از شهرهای دیگر آمریکا، از جمله نیویورک و لس‌آنجلس، نیز در روزهای اخیر صحنه تجمعاتی اعتراضی علیه عملکرد پلیس در این ماجرا بوده است.

معترضان در لس‌آنجلس یک بزرگراه را مسدود کردند و شیشه خودروهای پلیس راه را شکستند.

XS
SM
MD
LG